Prihodnost likovne ustvarjalnosti: skupina Mladi talenti / Foto: Gorazd Kavčič

Mladi talenti

Razstava raznolikih likovnih del sekcije Mladi talenti, ki marljivo ustvarjajo v okviru KUD LIK Naklo, je pokazala, da se za prihodnost umetniškega ustvarjanja pri nas ni bati.

Pred tremi leti se je na pobudo predsednice društva Alojzije Murn zbrala skupina mladih, predvsem učencev višjih razredov OŠ Naklo, ki je pod imenom Mladi talenti v okviru društva začela z rednimi likovnimi delavnicami. Začeli so z osnovami, z risanjem geometrijskih teles, nato pa z akrilnimi barvami slikali tihožitja, pri čemer jim je bil za vzgled italijanski mojster Giorgio Morandi. Dodobra so spoznali zakonitosti mešanja barv, o čemer pričajo tudi razstavljeni leseni pladnji, poslikani s cvetličnimi motivi, slike živobarvnih rib, v obliki silhuet izdelani lastni profili, slike z motivi slaščic ter znane naklanske potice. Preko ustvarjanja so mladi spoznali pomembna dejstva o lastni deželi, predvsem z vidika kulturne dediščine: o rojaku, zdravniku ruskega carja in plemiču Gregorju Voglarju, ob svetovnem dnevu čebel so na platnih zaživeli motivi panjskih končnic, pa do prizora cesarja, postreženega s kranjsko klobaso v naklanski gostilni. Pod mentorstvom Biserke Komac, mojstrice slikanja v tehniki akvarela, so se seznanili tudi s to tehniko, posvetili pa se bodo tudi fotografiji in ročnim delom, kot so vezenje, kvačkanje in šivanje – včasih so se takšne veščine poučevale v šoli, zdaj pa žal že dolgo ne več.

V Pavlinovi galeriji Doma Janeza Filipiča v Naklem, ki so jo ob odprtju razstave napolnili številni ljubitelji likovnega ustvarjanja, so se s svojimi deli predstavili: Katarina Babič, Nikita Pestar Baltič, Ana Ferjanc, Tilka Hutter, Ana Ivanc, Tina Ivanc, Nika Klančar, Klara Koncilja, Brina Marčun, Martin Mežek, Tjaša Žibert, Lea Pavlič, Lana Pivk, Ana Stevanovič, Aljaž Šparovec in Urban Šparovec. Alojzija Murn je poudarila pomen vizualne pismenosti v sodobnem času, ko se morajo mladi znajti pri razumevanju pomena videnega, obenem pa morajo biti vešči tudi oblikovanja – tu pa so zelo koristne likovne veščine, ki jih mladi v Naklem vse bolj obvladajo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 25. april 2007 / 07:00

Najpogostejša obolenja prostate

Najpogostejše obolenje prostate je benigno povečanje prostate, ki ima tri stadije. Prvi stadij se začne z manjšimi težavami, ki jih povzroča nekoliko povečana prostata, ki pritiska na sečnico.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

S ceste v jarek

Tenetiše - V četrtek popoldne se je na regionalni cesti Golnik–Tenetiše zgodila prometna nesreča, v kateri se je hudo ranil 25-letni voznik. Med vožnjo proti Tenetišam je nenadom...

Tržič / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Želi več posluha za glasbo

Začetek leta je postal novi ravnatelj Glasbene šole Tržič Franci Podlipnik. Iskal bo možnosti za dodatne prostore in razširil ponudbo pri poučevanju instrumentov.

Šenčur / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Prodali delnice cestnega podjetja

Šenčur - Občina Šenčur je prodala 1059 delnic Cestnega podjetja Kranj. Njihova nominalna vrednost je 4,17 evra za delnico, cestno podjetje pa jih odkupilo po ceni 41,71 evrov, ta...

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Marjan Hafner je po rodu Škofjeločan, ki od nekdaj rad zahaja v hribe.

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Kranjska Gora potrebuje parkirišče

Z vodo so nekoliko bolj zadovoljni kot prej, skoraj vsi vprašani nasprotujejo gradnji in prodaji apartmajev v Jasni, želijo si boljšo trgovsko ponudbo.