Priložnosti so tudi doma
Novartisov karierni zajtrk je tudi letos privabil več kot petdeset mladih slovenskih strokovnjakov, ki delujejo v tujini.
Mengeš – V Leku, ki velja za petega največjega zaposlovalca pri nas in je lani zaposlil okoli štiristo novih sodelavcev, so včeraj pripravili četrti Novartisov karierni zajtrk. V enoti podjetja v Mengšu se je zbralo več kot petdeset strokovnjakov naravoslovnih znanosti, ki delajo ali študirajo v tujini. Udeleženci so v sproščenih pogovorih z vodji služb in kadrovskimi menedžerji spoznali priložnost za delo v domačem okolju podjetja, ki je prek Novartisa vpeto v globalne trge.
»S kariernim zajtrkom želimo študentom in strokovnjakom predvsem naravoslovnih znanosti, ki delujejo v tujini, predstaviti možnosti za delo v našem domačem okolju,« o pobudi pravi Samo Roš, član uprave in direktor kadrov v Leku, kjer so v štirih letih gostili več kot dvesto udeležencev kariernega zajtrka in jih 15 tudi zaposlili.
Eden izmed njih je dr. Rok Brišar, ki se je po končanem doktoratu in ponudbi za delo v tujini zaposlil v mengeški enoti Leka. »V tujini je več stresa in je življenje bolj napeto, pri nas pa se da dobro živeti, kljub temu da morda zaslužiš manj, saj je standard vseeno dovolj visok,« pravi Brišar, ki mladim priporoča, da pri sprejemanju kariernih odločitev pretehtajo različne dejavnike. »Plača v tujini je res lahko višja, a ni nujno, da bo zaradi tega tudi življenje kakovostnejše. Življenjski stroški so lahko višji kot pri nas, tudi kvaliteta življenja ni nujno boljša,« pravi Brišar.
Tega se, kot kaže, zavedajo tudi letošnji udeleženci kariernega zajtrka. Sandra Hočevar v Ženevi zaključuje doktorat iz farmakoloških znanosti in vse bolj razmišlja o vrnitvi v Slovenijo. »Slovenija je lepa država, rada se vračam domov. Po končanem doktoratu tako nameravam iskati službo doma. Zato sem se tudi udeležila kariernega zajtrka. Rada bi namreč preizkusila, kakšne so moje možnosti, saj je Lek trenutno eno izmed najboljših okolij za karierni razvoj pri nas,« je povedala Sandra Hočevar.
Podobno razmišlja tudi Nace Kranjc, doktorski študent bioinformatike v Londonu. »London je veliko in hektično mesto. Glede na visoko kvaliteto življenja v Sloveniji bom pri iskanju zaposlitve gotovo razmislil tudi o vrnitvi v Slovenijo,« je dejal Kranjc.
Vrata so mladim izobražencem v Leku vedno odprta, pravi Samo Roš, ki si želi, da bi v Sloveniji ustvarili spodbudno delovno okolje za visoko izobražene kadre. »Želimo si delovnega, pravnega in davčnega okolja, ki bi privabljalo ne le Slovence iz tujine, temveč tudi tuje strokovnjake. Seveda pa je to povezano z našo visoko obremenitvijo stroškov dela, kjer smo težko konkurenčni nam podobnim podjetjem na evropskem trgu,« je še dodal Lekov kadrovik.