Prebivalstvo se stara, veselimo se rojstev
Rojstev se veselimo, še posebno se razveselimo tistih, s katerimi se začenja vsako leto.
Rojstvo je predvsem osebni, družinski dogodek, a tudi družbeni, demografski.
V Sloveniji je bil predlani (za lani še ni podatkov) po enajstih zaporednih letih s pozitivnim naravnim prirastom spet negativen prirast, to pomeni, da je več ljudi umrlo, kot se jih je rodilo. Na širšem gorenjskem območju, ki vključuje 24 občin, je bil prirast negativen v enajstih občinah, in sicer v občinah Bled, Bohinj, Cerklje, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranjska Gora, Mengeš, Naklo, Preddvor, Radovljica in Tržič. Najbolj negativen je bil v občinah Preddvor (30 rojstev in 68 smrti) in v Kranjski Gori (41 rojstev in 89 smrti), najbolj pozitiven pa v občinah Gorenja vas - Poljane (102 rojstvi in 53 smrti) in v Žirovnici (58 rojstev in 31 smrti).
O tem, zakaj je tolikšna razlika med občinami, ni neke poglobljene študije, veliko pa povedo že podatki o staranju prebivalstva, na kar najbolje kažeta povprečna starost prebivalstva in indeks staranja, ki pomeni razmerje med mladimi (starimi do 15 let) in starejšimi (starimi 65 let in več). Čim nižji je indeks, tem večji je delež mladih, in čim višji je, tem več je starejših.
Podatki kažejo, da se prebivalstvo v Sloveniji (in tudi na Gorenjskem) stara. Na dan 1. julij 1999 je bilo prebivalstvo v Sloveniji v povprečju staro 38,5 leta, mladih do 15. leta starosti je bilo 16,4 odstotka, starih 65 let in več 13,7 odstotka, indeks staranja pa 83,7. Devetnajst let kasneje, to je 1. julija lani, je bilo prebivalstvo v Sloveniji v povprečju staro 43,3 leta in ob tem, ko je delež mladih upadel na 15,1 odstotka, se je delež starejših zvišal na 19,7 odstotka, indeks staranja pa na več kot 130. Podobno je bilo tudi na širšem gorenjskem območju, kjer ni občine, v kateri se v zadnjih 19 letih povprečna starost prebivalstva in indeks staranja ne bi zvišala. Najnižji delež mladih imajo po podatkih lanskega 1. julija občine Kranjska Gora, Bled, Tržič, Jesenice in Bohinj, najvišjega občine Komenda, Gorenja vas - Poljane in Vodice.
Staranje prebivalstva, ki je tudi posledica podaljševanja življenjske dobe, je evropski, a tudi slovenski problem. Slovenska država na izzive staranja prebivalstva nima še vseh odgovorov niti temu še ni prilagodila vseh svojih politik. Nekaj lahko k izboljšanju demografske slike prispevajo tudi občine z izboljševanjem pogojev za mlade in mlade družine. Samo prispevek za novorojence, ki ga izplačujejo nekatere občine, in skrb za organizirano varstvo predšolskih otrok nista dovolj.