Šoli omogočili nadaljnji razvoj

Predstavniki Visoke šole za gradbeno inženirstvo (VŠGI) Kranj so sredi novembra podpisali pogodbo o pridružitvi Novi univerzi.

Kranj – »S pridružitveno pogodbo Visoka šola za gradbeno inženirstvo svojega statusa in suverenosti ne izgubi, pač pa v okviru univerze svojim študentom in predavateljem ponudimo več,« je razloge za pridružitev Novi univerzi pojasnila direktorica VŠGI Kranj Darinka Rakovec. S podpisom pogodbe so sprejeli akademske standarde Nove univerze na področju študijske in raziskovalne dejavnosti in omogočili pretok visokošolskih učiteljev, olajšano bo tudi sodelovanje v mednarodnem mreženju visokošolske dejavnosti na področju tehničnih ved.

Študent VŠGI Kranj je tako po novem tudi študent Nove univerze, s čimer bo imela njegova diploma večjo težo, omogočen pa jim bo tudi vpis na drugo in tretjo stopnjo na matični univerzi, je poudarila Darinka Rakovec, ki se je po uspešno končanem podpisu pogodbe odločila vodenje VŠGI prepustiti mlajšim generacijam. »Utrla sem pot za nadaljnji razvoj šole, zdaj pa naj nadaljujejo mlajši.« Še naprej pa se bo ukvarjala z gospodarjenjem z nepremičninami šole, skupaj z vnukinjo Emo Rakovec bo vodila tudi tečaje za notranjo dekoracijo in restavratorstvo.

Darinka Rakovec ob tem še vedno obžaluje, da Gorenjska nima svoje univerze. »Moj osebni načrt je bil namreč, da se naša visoka šola pridruži gorenjski univerzi, vendar je Gorenjska s tem projektom povsem 'zamočila'. Niti obcestne table z napisom 'Kranj, univerzitetno mesto' ob stari cesti v Kranj iz ljubljanske smeri ni več.« Ideje o gorenjski univerzi po njenih besedah vzniknejo le še v okviru vsakokratne volilne kampanje, a že lani so nas s svojo univerzo prehiteli Novomeščani. Prepričana je, da univerza pomeni tudi razvoj kraja, kar ponazori s številkami: »Po podatkih statističnega urada s 17.270 evri bruto družbenega proizvoda na prebivalca Gorenjska za osrednjo regijo zaostaja za več kot deset tisoč evrov. Zaostajamo tudi za goriško regijo za sedemsto evrov na prebivalca, za obalno regijo, ki ima prav tako svojo univerzo, pa za 2650 evrov.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / / 10:55

Vinko in Marija Gantar iz Predoselj sta praznovala zlato poroko

Marija se je rodila leta 1945, Vinko je štiri leta starejši. Doma je iz Rovt nad Logatcem, medtem ko je Marija iz Predoselj. Poročila sta se 5. junija 1965. Civilni obred sta imela v Kranj...

Objavljeno na isti dan


Komenda / sreda, 21. januar 2015 / 16:18

Praznik kolin na Gori

Gora pri Komendi – Člani Turističnega društva Komenda so tudi letos na Koželjevi domačiji pripravili praznik kolin. S še posebej velikim zanimanjem so mesarje in gospodinje pri delu opazovali šesto...

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 21. januar 2015 / 16:03

Zdrahe taksistov na letališču

Lanska odločba agencije za varstvo konkurence je še podžgala spore med taksisti zaradi prevoza potnikov z brniškega letališča. Problematiko bo pristojno ministrstvo uredilo s spremembo zakonodaje.

Šenčur / sreda, 21. januar 2015 / 16:02

Na Visokem spet gradijo

Zaradi gradnje primarnega kanalizacijskega omrežja v okviru projekta Gorki bo cesta Visoko–Hotemaže za ves promet predvidoma zaprta mesec dni.

Radovljica / sreda, 21. januar 2015 / 16:01

Človek skromnosti in molitve

Na sobotnih Brezjanskih pogovorih so govorili o osebnosti in delu duhovnika, teologa, profesorja in svetniškega kandidata Anton Strleta.

Razvedrilo / sreda, 21. januar 2015 / 16:01

Meje niso ovira

Kulturno društvo Brdo iz Kranja je uspešno izpeljalo prvi mednarodni folklorni festival veteranov, na šoli v Cerkljah pa so s koncertom Ljubezen živi obujali spomine na nedavno gostovanje na Češkem.