Šoli omogočili nadaljnji razvoj
Predstavniki Visoke šole za gradbeno inženirstvo (VŠGI) Kranj so sredi novembra podpisali pogodbo o pridružitvi Novi univerzi.
Kranj – »S pridružitveno pogodbo Visoka šola za gradbeno inženirstvo svojega statusa in suverenosti ne izgubi, pač pa v okviru univerze svojim študentom in predavateljem ponudimo več,« je razloge za pridružitev Novi univerzi pojasnila direktorica VŠGI Kranj Darinka Rakovec. S podpisom pogodbe so sprejeli akademske standarde Nove univerze na področju študijske in raziskovalne dejavnosti in omogočili pretok visokošolskih učiteljev, olajšano bo tudi sodelovanje v mednarodnem mreženju visokošolske dejavnosti na področju tehničnih ved.
Študent VŠGI Kranj je tako po novem tudi študent Nove univerze, s čimer bo imela njegova diploma večjo težo, omogočen pa jim bo tudi vpis na drugo in tretjo stopnjo na matični univerzi, je poudarila Darinka Rakovec, ki se je po uspešno končanem podpisu pogodbe odločila vodenje VŠGI prepustiti mlajšim generacijam. »Utrla sem pot za nadaljnji razvoj šole, zdaj pa naj nadaljujejo mlajši.« Še naprej pa se bo ukvarjala z gospodarjenjem z nepremičninami šole, skupaj z vnukinjo Emo Rakovec bo vodila tudi tečaje za notranjo dekoracijo in restavratorstvo.
Darinka Rakovec ob tem še vedno obžaluje, da Gorenjska nima svoje univerze. »Moj osebni načrt je bil namreč, da se naša visoka šola pridruži gorenjski univerzi, vendar je Gorenjska s tem projektom povsem 'zamočila'. Niti obcestne table z napisom 'Kranj, univerzitetno mesto' ob stari cesti v Kranj iz ljubljanske smeri ni več.« Ideje o gorenjski univerzi po njenih besedah vzniknejo le še v okviru vsakokratne volilne kampanje, a že lani so nas s svojo univerzo prehiteli Novomeščani. Prepričana je, da univerza pomeni tudi razvoj kraja, kar ponazori s številkami: »Po podatkih statističnega urada s 17.270 evri bruto družbenega proizvoda na prebivalca Gorenjska za osrednjo regijo zaostaja za več kot deset tisoč evrov. Zaostajamo tudi za goriško regijo za sedemsto evrov na prebivalca, za obalno regijo, ki ima prav tako svojo univerzo, pa za 2650 evrov.«