Ogrevanje bo cenejše
V stanovanjski soseski Deteljica v Bistrici pri Tržiču so celostno prenovili ogrevalni sistem po sistemu energetskega pogodbeništva. Z lahkega kurilnega olja so prešli na zemeljski plin, investitor zagotavlja prihranke pri ogrevanju in čistejši energent. Temeljito je prenovljena tudi kotlovnica.
Bistrica pri Tržiču – V stanovanjski soseski Deteljica so poslovni objekt in 12 večstanovanjskih stavb, v katerih je okrog tristo stanovanj, od tega 17 občinskih. Do nedavnega so imeli dotrajan ogrevalni sistem, ki je kot energent uporabljal ekstra lahko kurilno olje. Visoke izgube so pomenile za stanovalce visoke stroške ogrevanja, je bilo slišati na nedavni uradni predstavitvi celostno prenovljenega ogrevalnega sistema, s katerim so prešli na nov energent, zemeljski plin. Etažni lastniki, za investicijo je bilo potrebno 75-odstotno soglasje lastnikov, in investitor, podjetje Interenergo, so pogodbo za prenovo podpisali v septembru, izvedba projekta pa je uspela v manj kot dveh mesecih. Vodja tega projekta pri Interenergu Mohor Vrhovnik je poudaril, da investicija stanovalcem prinaša zmanjšanje izgub, saj je prihranek energije ocenjen na 115,38 MWh letno v primerjavi s starim sistemom, v času energetskega pogodbeništva pa bodo prihranki znašali 46 tisoč evrov letno, po poplačani investiciji pa bodo še za petdeset odstotkov višji. Zaradi uporabe čistejšega energenta se bodo zmanjšali tudi izpusti ogljikovega dioksida, in sicer za 102,55 tone letno, napoveduje investitor. Podjetje Interenergo je prenovilo tudi kotlovnico z vgradnjo novega 1.006-kilovatnega plinskega kondenzacijskega kotla, na posameznih objektih so prenovili toplotne postaje. Za večjo varnost je vgrajena požarna postaja.
»S projektom smo pokazali, da lahko s pravim znanjem, zanesljivimi partnerji in močnim finančnim zaledjem omogočimo hitro in učinkovito prenovo. Veseli nas, da smo lahko stanovalcem ponudili učinkovit sistem z visokimi prihranki in posledično brezskrbne hladne dni,« je povedal Blaž Šterk, direktor Interenerga.
Večstanovanjski bloki imajo dva upravnika, Domplan in Opus inženiring, ki upravlja tudi skupno kotlovnico. Peter Kern, vodja poslovne enote Nepremičnine pri Domplanu, verjame, da je bila to najboljša tehnična rešitev, in kot je še dejal, je bilo podjetje Interenergo edini od ponudnikov, ki je etažnim lastnikom ponudil ugodno možnost energetskega pogodbeništva za preostali znesek investicije v prenovo kotlovnice in toplotnih postaj. Opus inženiring je odsotnost s predstavitve opravičil, je pa naknadno direktor podjetja Gregor Klančar sporočil, da je bilo sodelovanje z Interenergom na profesionalni ravni. Župan Borut Sajovic je omenil, da je bila pot do celostne prenove tudi burna, polemična, a da je treba na težave pozabiti in nazdraviti prihrankom in okolju prijazni rešitvi.
Projekt energetskega pogodbeništva med Interenergom in etažnimi lastniki soseske Deteljica je sicer razdeljen na tri dele. Prvi fazi prenove sedaj sledi druga faza, ki zajema sedemletno upravljanje, vzdrževanje in zavarovanje opreme ter ugodno in zanesljivo dobavo toplotne energije. V tretji fazi pa bo Interenergo predal vso novo vgrajeno opremo in sistem v lastništvo uporabnikov.