Različnost nas bogati
V okviru tehniškega dne v Osnovni šoli (OŠ) Naklo so v goste povabili tudi učence OŠ Helene Puhar Kranj ter uporabnike Varstveno delovnega centra Kranj in Centra Korak.
Nakelski osnovnošolci so se z gosti družili in sodelovali pri izdelavi praznične okrasitve. Druženje so zaokrožili s prireditvijo v šolski telovadnici, kjer se jim je predstavil tudi Željko Najdek, prvi Slovenec s posebnimi potrebami, ki je nastopil na newyorškem maratonu, ki velja za enega največjih in najtežjih maratonov na svetu. Z njim sta bila trener Klemen Dolenc in športni pedagog Jure Vajs, ki ga spremljata na njegovi športni poti.
Tehniški dan je bil del projekta Različni smo šolske svetovalne službe, s katerim v letošnjem šolskem letu prek različnih aktivnosti krepijo medsebojno spoštovanje in strpnost, je razložila specialna pedagoginja Tinka Bertoncelj. »Med seboj smo si podobni, saj imamo podobne želje in cilje, osrečujejo nas podobne stvari, obenem pa smo si med seboj tudi različni, kar daje pestrost našemu življenju,« je bistvo projekta strnila Tinka Bertoncelj. Določene aktivnosti so izvedli po posameznih razredih, s tehniškim dnevom pa so v projekt vključili vse učence v šoli. »Z drugačnostjo se najbolje spoznamo, če se z njo konkretno srečamo. Na tak način najlažje prebrodimo predsodke in negotovosti, ki nas ob soočanju z drugačnostjo lahko spremljajo,« je poudarila Tinka Bertoncelj.
Po besedah mame enega od učencev OŠ Helene Puhar, ki so jih gostili na tehniškem dnevu, so sinu s povabilom v OŠ Naklo, ki jo obiskujeta tudi njegova dva brata, pripravili neizmerno veselje. »Prav zaradi njega je imela naša družina možnost spoznati veliko oseb s posebnimi potrebami in vse bolj spoznavamo njihovo neprecenljivo vrednost v svetu. Če gledamo površno, tega ne bomo opazili, če si damo priložnost in se pobliže srečamo z njimi, pa spoznamo nov svet,« je še poudarila in dodala, da je ta svet mogoče res drugačen, bolj umirjen in manj bleščeč, a zato nič manj lep. »Obogati vsakega, ki si dovoli, da ga spozna.«