Pomembni za obstoj kmetij in slovenstva
»Stalna puberteta, nič penzjona!« Besede, s katerimi so pospremili 30-letnico delovanja Kmečke izobraževalne skupnosti na avstrijskem Koroškem. Praznovanja so se udeležili številni visoki gostje, ki so prepoznali pomembnost skupnosti za obstoj slovenstva.
Pliberk – Kmečka izobraževalna skupnost (KIS), organizacija slovenske manjšine na Koroškem, je zaznamovala 30-letni jubilej, ki so ga pospremili s prireditvijo, na kateri so se spomnili svoje zgodovine. Posebno pozornost so namenili predstavitvi knjige Naše kmetije avtorice Olge Voglauer in izidu vsakoletnega Kmečkega koledarja. Knjiga združuje popis vseh kmetij, zbranih v dosedanjih Kmečkih koledarjih, koledar za 2019 pa je dokumentiral koroške kmetice.
KIS ima na Koroškem posebno mesto, saj povezuje kmetice in kmete in jim omogoča izobraževanje v slovenskem jeziku, ki sicer v Avstriji v izobraževanju za kmete ni zastopan. Prav zato sta s svojim obiskom Korošce počastila predsednik državnega zbora Dejan Židan in Tanja Strniša, državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Židan je ob nagovoru dejal, da se s kmetijstvom na Koroškem ohranja slovenstvo, a kljub napredku, ki ga je manjšina dosegla skozi zgodovino, pritisk na jezik vseeno ostaja – včasih je bil ta v obliki prepovedi, danes pa je vpliv tujih jezikov premočan, da bi mladi še dobro obvladali slovenski jezik. Tanja Strniša je prav tako pohvalila trud kmetov, da ohranjajo slovenstvo, še posebej pa se je v nagovoru dotaknila žensk v kmetijstvu in poudarila, da si želi, da bi bilo več žensk gospodaric kmetij.
Predsednik KIS Miha Zablatnik je izrazil veselje nad obletnico skupnosti in tudi sam poudaril, kako pomembna je za obstoj kmetij in slovenstva. Obenem je izrazil skrb glede tega, da je danes vse manj poklicnih kmetov, kar pomeni, da mnogo skrbi za kmetijo pade na kmetice, moški pa morajo po zaslužek v redno službo. Zablatnik je dejal še, da se bodo pri KIS, kot nekdaj, še naprej trudili, da bi slovenskim kmetom pomagali pri boljšem, inovativnem in naprednem kmetovanju.