Ženske v poslu zdržijo dlje
Le dobro petino vodilnih položajev v podjetništvu zasedajo ženske. Podvržene so številnim pritiskom in težje usklajujejo zasebno življenje s poslovnim. Teden ženskega podjetništva jih pri tem spodbuja.
Kranj – Med 19. in 23. novembrom poteka Teden ženskega podjetništva, ki omogoča povezovanje podjetnic, predvsem pa opozarja na številne ovire, s katerimi se srečujejo v podjetništvu. Na prednosti in slabosti ženskega podjetništva opozarjajo tudi sogovornice – Darja Pirec, Mojca Zupan Vrtač in Erika Kostanjšek, vse podjetnice iz Gorenjske. Omenjene združuje članstvo v skupini BNI (Business Networking International), ki so se ji pridružile zato, da bi pridobile nove stranke, predvsem pa nova znanja. BNI omogoča podjetnikom, da se aktivno udeležujejo tedenskih srečanj, na katerih sodelujejo različni podjetniki, iz vsake stroke po eden. Na teh srečanjih spoznavajo drug drugega, pasti posla, predvsem pa se izobražujejo.
Darja, Mojca in Erika so v svojem poslu zelo uspešne, v letih delovanja so si uspele zgraditi trdno mrežo strank in posel uskladiti z zasebnim življenjem. Prav to usklajevanje je po njihovih besedah tisto, kar najbolj pesti sodobno podjetnico. Družba od nje pričakuje, da bo dobra mama in gospodinja, obenem pa še služila denar ter uspešno poslovala. V skladu s tem je v poslovnem svetu občutno manj žensk kot moških, predvsem na vodilnih položajih. Sogovornice kot razlog temu navajajo tudi manjko vzora oziroma mentorstva za ženske in pa manjše nagnjenje žensk k tveganju. Ženske, denimo, ne najemajo dragih kreditov. Na vprašanje, ali pri svojem poslu čutijo premoč moških, so se nasmehnile in samozavestno odgovorile, da jo občutijo, a jih ta ne prestraši. Dokazano je, da ženske v poslu zdržijo dlje, svoja podjetja zapirajo kasneje kot moški, dosegajo višje zaslužke in so bolj stabilne. To pripisujejo dejstvu, da ženske med seboj ne tekmujejo kot moški, pač pa posel vodijo na bolj skrben, mehak način. Erika Kostanjšek, tudi samostojna podjetnica leta 2017, je poudarila, da ženske dobro vedo, kje lahko moške podprejo in so skupaj lahko še boljši. Mojca Zupan Vrtač mladim podjetnicam, ki še vstopajo na samostojno podjetniško pot, želi, da ne dvomijo o sebi in se povežejo z drugimi podjetniki, kot so to storile tudi one. Dober glas seže v deveto vas, pravijo gorenjske podjetnice. In prav na slednje je opozorila tudi Darja Pirec, ki meni, da v privatnem življenju drug drugemu zelo radi priporočamo dobre izdelke ali storitve, medtem ko te navade v posel na žalost še nismo preslikali. Sklepčne so tudi pri mnenju, da je biti samostojna podjetnica lepo, saj si lahko sam razporejaš čas in delo, slednje pa je vedno dobro in pravočasno opravljeno, saj delaš sam zase.