Angel in hudičeva hiša
Angel je v tem primeru Jimmie Angel, ameriški pilot, raziskovalec, Hudičeva hiša pa mogočen osamelec – Auyan Tepui na jugovzhodu Venezuele v narodnem parku Canaima, s katerega bobni v globino najdaljši slap na svetu, 979 metrov dolg Salto Angel. Indijansko ljudstvo Pemon pozna veličastno igro narave tisočletja; prvi, ki ni bil indijanskega rodu, je slap ugledal raziskovalec in zlatokop Ernesto Sanchez La Cruz leta 1910. Sicer je o svojem odkritju obvestil pristojno ministrstvo – a stvar je šla hitro v pozabo.
Slap napajajo siloviti nalivi na visoki planoti, voda pa vre skozi skalne votline kakšnih 40 metrov pod skalnato polico.
Jimmie Angel (1899–1956) je bil v Mehiki in Južni Ameriki že znan pilot za polete nad džunglo, ko ga je 1923 nagovoril domnevni rudarski inženir in mu ponudil 5000 dolarjev, če pristane na razdrapani površini Auyan Tepuija. Moška sta v eni izmed rek v dveh dneh našla precej zlata, spust letala je bil nadvse tvegan, a uspešen. Auyan Tapui je Jimmie Angel večkrat preletaval in 16. novembra 1933 vnovič odkril mogočni slap. Dne 9. oktobra 1937 je z letalom El Rio Coroni spet poletel na osamelca. Z njim so bili še njegova druga žena Marie kot navigatorka, venezuelski raziskovalec Gustavo Heny in njegov vrtnar Miguel Delgado. Tokrat se je pristanek ponesrečil. Nos letala se je zaril v globoko blato, poškodovani so bili še nekateri deli. Odprava se je morala po hudih strminah vrniti peš, brez potrebne opreme, s pičlo zalogo hrane. Enajst dni so se skozi džungelska brezpotja prebijali v dolino. Salto Angel je zaslovel … in pot s čolni po divji, deroči reki do njegovega vznožja je še vedno cenjena pustolovščina za adrenalina željne … Empanade pa so pripravljene na vse mogoče načine priljubljen prigrizek v vsej Južni Ameriki.
Empanade z mesom
Za 6–8 ljudi potrebujemo: 4 zavitke listnatega testa, 1 velik obod za krofe premera od 10 do 14 cm, 150 g masla, 700 g čebule, 100 g pora, 4 stroke česna, 1 kg mlete govedine, 2 žlički belega popra v prahu, 1 žličko ostre paprike, 1 žlico origana, 1 žlico peteršilja, 1–2 rumenjaka.
V deželah Južne Amerike pripravljajo empanade s posebno pripravljeno koruzno moko, ki je pri nas ni dobiti, zato je za naše razmere primerno manj mastno listnato testo.
Čebulo zrežemo na majhne kocke, česen stremo, por narežemo na zelo tenke trakce. Čebulo steklasto prepražimo. Ko rahlo porjavi, dodamo meso in na vročem ognju pražimo 15 minut. Dodamo česen in por, še nekaj minut pražimo. Potegnemo z ognja, primešamo zelišča in začimbe, ohladimo in damo pokrito posodo za 1 dan v hladilnik. Naslednji dan odtajano testo med plastema plastične folije razvaljamo in izrežemo iz njega kroge, debele približno 2 milimetra. Na sredo damo 45–50 g nadeva, testeni krog prepognemo in robove tesno stisnemo z vilicami ali s posebno plastično prešico (imajo jih na polici z drobnimi gospodinjskimi pripomočki v večjih supermarketih.) Zložimo jih na pekač, obložen s papirjem za peko, premažemo z rumenjakom in pečemo, dokler ne postanejo empanade zlatasto rjave.
Pa dober tek!