Ernest Ferdinand Weriand in Suvobor na Bledu
Na Gorenjskem v deželi Kranjski (166)
Na mestu, kjer stoji sedaj »Titova« Vila Bled je stal nekoč dvorec Suvobor. Zgradil ga je Ernest Ferdinand Weriand, ki se je rodil 27. septembra 1827. Bil je tretji sin Aloisa Werianda iz slavne rodbine Windischgraetz, ki je sredi 19. stoletja pokupila na Slovenskem precej posestev z gradovi.
Suvobor je bil kasnejša rezidenca kralja Aleksandra Karađorđevića. Dvorec je bil po ukazu kraljice Marije tik pred drugo svetovno vojno porušen, na mestu porušenega dvorca pa so po vojni zgradili Vilo Bled. Dokončana je bila leta 1946 in je bila v lasti nekdanje države SFRJ. Uporabljal jo je predsednik Tito kot svojo rezidenco ob obiskih na Bledu.
Najbolj priljubljeni ljubljanski župan Ivan Hribar je želel dvorec Suvobor odkupiti in ga v imenu slovenskega naroda podariti kralju Aleksandru Karađorđeviću za poroko. Za to je organiziral množično zbiranje denarja za »kronski dar«. Ko je bil Hribar leta 1921 imenovan za pokrajinskega namestnika za Slovenijo, so politični nasprotniki v njegovi potezi videli način, da si pridobi kraljevo trajno naklonjenost. Obtožili so ga samopromocije. Ker so se unitaristični politiki bali, da bi drago darilo lahko vplivalo na več samouprave za Slovence, nato pa tudi na porast federalističnih zahtev pri Hrvatih in na negodovanje nad razlikami pri Srbih, je kralj s svetovalci sklenil, da dvorec kupi sam. Kupil ga je 1. avgusta 1922 za štiri milijone dinarjev. Dvorec so v spomin na bitko na Kolubari pod vrhom Suvobor preimenovali v Suvobor.
Dvorec so prvič preuredili leta 1924. Drugo nadstropje je bilo namenjeno kralju z družino ter kraljevemu stricu knezu Arsenu, prvo nadstropje kraljevi sestri princesi Jeleni in princu Pavlu ter visokim gostom, pritličje pa visokim dvorjanom. Leta 1925 so ločeno od dvorca zgradili novo dvorno kuhinjo, leta 1926 pa uredili novo kopališče, ledenico in drvarnico. Na posestvu je bilo tudi peščeno teniško igrišče.
Na posestvu nekdanjega gradu Suvobor so še vila Mali gradec, znana kot vila Belvedere, delo arhitekta Jožeta Plečnika, pa tudi mogočen stekleni rastlinjak, ki spominja na Plečnikovo delo, čeprav je delo arhitekta Danila Fürsta. Zraven rastlinjaka je bila tudi kurilnica z visokim opečnatim dimnikom, skritim na griču. V velikem parku so še temelji za ostale objekte in vile, ki so jih nameravali Karađorđevićevi zgraditi za svojo družino. V načrtu sta bili še dve manjši vili, ki so ju nameravali zgraditi tik pred vojno. Leta 1941 je bila dokončana le ena na koncu posestva. Ima svoj izhod skozi obzidje Vile Bled. Na ozemlju Vile Bled so bili tudi podzemni rovi, ki naj bi bili speljani med objekti. Vilo Mali gradec je začel graditi kralj Aleksander, saj se je s svojo družino želel preseliti na Bled. Zaradi vojne in njegove smrti ni bila dokončana. Dokončani so bili le trije tridesetmetrski kamniti stebri, na katerih danes stoji vila Belvedere.
Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:
V Križah pri Tržiču se je 25. 9. 1865 rodil skladatelj in organist Ignacij Hladnik. Bil je eden najboljših orgelskih virtuozov v Sloveniji in je večino svojih del posvetil temu glasbilu.
V Tržiču se je 27. 9. 1895 rodil podjetnik Kozma Ahačič.
V Kamniku se je 28. 9. 1679 rodil skladatelj Mihael Omerza.
V Kovorju pri Tržiču se je 28. 9. 1902 rodil prvi slovenski metropolit dr. Jožef Pogačnik.