Prvi Festival slovenskega sira
Združenje kmečkih sirarjev Slovenije bo ob dvajsetletnici delovanja pripravilo v torek, 2. oktobra, na Brdu prvi Festival slovenskih sirov, na katerem bo svoje izdelke predstavilo petintrideset sirarjev.
Cvetko Zupančič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije: »Že zakon o kmetijstvu bi moral jasno določiti, da izraz kmečki lahko nosijo le živila, ki izhajajo iz predelave na kmetiji.«
Toni Kukenberger, inovativni mladi sirar: »Seveda smo sirarji drug drugemu konkurenca, a sam se veliko bolj bojim slabe konkurence kot dobre. Poštena konkurenca te sili v stalno izpopolnjevanje, iskanje novosti in tržnih niš.«
Kranj – »Dvajset let delovanja je pomembno vplivalo na izjemno raznovrstnost kmečkih sirov v Sloveniji. To raznolikost okusov in uporabo prvovrstnih domačih sirov na mizah slovenskih porabnikov in najuglednejših lokalnih kulinaričnih ponudnikov bomo slovenski kmečki sirarji predstavili na Festivalu slovenskih sirov 2. oktobra na Brdu pri Kranju,« je dejal predsednik združenja Milan Brence, sirar iz Gorenje vasi, in dodal, da slovenski sirarji ob vse večji ponudbi sirov potrebujejo promocijo in predstavitev potrošnikom. Ena od takšnih možnosti bo tudi festival, na katerem bodo gostinci in potrošniki lahko spoznali, da je kmečke sire vredno postaviti na krožnik. Na festivalu bo svoje izdelke predstavilo 35 kmečkih sirarjev, vsak po tri sire, poleg njih pa bodo sodelovali tudi veliki slovenski mlekarji, od Ljubljanskih do Pomurskih mlekarn, tako da bo to res praznik slovenskega sira.
Začetki združenja kmečkih sirarjev segajo v leto 1998, takrat je skupina kmetov, ki na kmetijah predeluje mleko v sire in druge izdelke, ustanovila združenje malih sirarjev, ki se je kasneje preimenovalo v združenje kmečkih sirarjev. V združenje je danes včlanjenih več kot sto kmetij, ki se ukvarjajo s predelavo mleka. Člani so dejavni na področju izobraževanja, spodbujanja sirarstva na kmetijah, izboljševanja kakovosti izdelkov in skupne promocije. Združenje je aktiven sogovornik državi pri sprejemanju zakonodaje, ki ureja delo sirarjev, med zadnje dosežke šteje sodelovanje pri pripravi sheme Izbrana kakovost Slovenije. »Uspelo nam je, da naši izdelki nosijo poseben znak Izbrana kakovost Slovenije – kmečki. S tem znakom označujemo izdelke, ki poleg skupnih meril, to je izjemne mikrobiološke kakovosti in svežine mleka, zagotavljajo lokalnost in tradicionalno predelavo,« je pojasnila podpredsednica združenja Monika Ravnik, sicer sirarka z Broda v Bohinju.
V kmetijsko gozdarski zbornici na različne načine podpirajo delovanje združenja. Tako so omogočili delo specialistki za predelavo mleka, skupaj s sirarji so pripravili Vodič dobre higienske prakse za predelavo mleka, strokovno in finančno pa so podprli tudi praznik sira na Pogačarjevem trgu v Ljubljani.