Znanje za prihodnost

Teden dni sem preživela v Belgiji, kjer skupaj z nemško in belgijsko šolo izvajamo projekt »skils4life«. Lahko bi prevedli veščine za prihodnost, za življenje. Danes vsi poudarjajo, da so najpomembnejše mehke veščine. Moramo se znati pogovarjati, delovati v timu, moramo se učiti reševati probleme ali izzive, komunikacija in sodelovanje. Na koncu poudari, zapomnite si še nekaj, nenehno se učite. Učite se česarkoli, trenirajte svoje možgane, to je naša edina dolžnost. Peljali so nas gledat proizvodnjo tovornjakov Volvo v Gentu. Sprehajamo se po proizvodnji, opazujemo table, kjer beležijo, koliko je kdo obremenjen. Imajo tri krajše odmore, v katerih se sestajajo delavci različnih delovnih procesov in debatirajo, kako bi lahko izboljšali učinkovitost. Na napake ne opozarja nadrejeni, pač pa sodelavec, kolega. Oni najbolj vidijo izboljšave, priložnosti …. Na koncu imamo razgovor s kadrovikom in pravi, najpomembnejše znanje za delo v naši proizvodnji ni tehniško ali računalniško znanje, kar bi morda pričakovali, pač pa vaša osebnost. Ali se znate prilagajati, znate komunicirati, vidite rešitve v težavah, niste samovšečni, kjer bi se morali podrejati le vašim pogledom. Kako smo bili presenečeni nad temi zahtevami. Med operaterji v proizvodnji so bili sami mladi. Kje so starejši delavci, radovedno sprašujemo. Po krizi, ko so morali odpustiti precej operaterjev, so na novo zaposlovali le mlajše. Po normativih Evropske unije so ljudje, stari nad 45 let, opredeljeni kot starejši delavci. Glavni v prodaji so »mladi zajci«, tako so jih poimenovali. Z napredovanjem po lestvici mednje lahko pride tudi »star lisjak«, vendar je več mlajših. Pokazali so nam delo evropske komisije in zopet usklajevanje, skupaj, dogovarjanje, nič sam, vsi se morajo strinjati, in to je dolgotrajen postopek. Dijaki so nato pripravili svoj življenjepis in prošnjo za namišljeno službo. Razgovor z njimi je opravila tamkajšnja ravnateljica. Šole v Belgiji so mnogo slabše opremljene kot naše, dijaki in zaposleni so raznobarvni in zelo različnih narodnosti. Sliši se zelo lepo, je pa tudi zelo naporno. Flamci in Valonci so si nasprotujoči kot psi in mački. Ne bi si mislila, da je to res tako prisotno. Partnerska šola se nahaja v flamskem delu, ki je trenutno v boljšem gospodarskem stanju. Bruselj je francosko govoreča prestolnica sredi flamske večine. Neradi hodijo tja. Vprašala sem jih, ali imajo radi kralja. Ne, govori francosko, odgovorijo kratko brez premišljevanja. Umetna tvorba, ki je nastala 1831 na prigovarjanje velesil, se zdi, da danes nima pravih korenin, zgodovinskega spomina in tradicije. Če je tu nastala EU, se lahko zgodi, da se bo prav tukaj tudi razkrojila.

Torej učenje, spoznavanje, kdo sem, in sposobnost delovanja v skupini. Če je to težava, si omislimo samostojno delo, kjer bomo odvisni le od sebe … Malo je danes takšnih služb …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sobota, 18. november 2017 / 14:37

Prepovedi in kazni niso dovolj

Svet javnega zavoda Triglavski narodni park je na zadnji seji med drugim obravnaval aktivnosti zavoda glede usmerjanja obiska, kar naj bi bila ena od prednostnih nalog upravljanja zavarovanega območja...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 3. februar 2016 / 15:57

Prikaz in doživetje novih tehnologij

V podjetju Iskratel so prejšnji torek odprli poslovno-referenčni center, ki je edini tovrstni center v Evropi in predstavlja najsodobnejše središče povezovanja gospodarskega okolja in tehnologij.

GG Plus / sreda, 3. februar 2016 / 15:55

Parna lepotica dobila družbo

Pred dvema tednoma je minilo petdeset let od ukinitve železniške proge Kranj–Tržič. Progo so slovesno odprli daljnega leta 1908, šestega julija. Takrat so s cesarske ceste Kranj–Tržič umaknili poštni...

Kronika / sreda, 3. februar 2016 / 15:54

Na sodišču prodaja znamke LTH

Nekdanji direktor Loških tovarn hladilnikov Miloš Kodre na predobravnavnem naroku ni priznal, da bi s prodajo blagovne znamke LTH zlorabil položaj in oškodoval upnike.

Kultura / sreda, 3. februar 2016 / 15:53

Od Hlapcev do Evrope

Zanimiv izbor predstav v tekmovalni in spremljevalni program letošnjega 46. tedna slovenske drame selektorja Gregorja Butale obeta raznolike in aktualne festivalske dni.

Slovenija / sreda, 3. februar 2016 / 15:23

Anton Vovk, prezrt slovenski škof

Ob obletnici zažiga gorenjskega rojaka iz Vrbe škofa Antona Vovka leta 1952 na novomeški železniški postaji je izšla knjiga njegovih misli. Škof Vovk je od leta 1999 dalje kandidat za blaženega.