Jesen je čas za obisk gora
Konec poletja se narava spravlja k počitku in se obarva v najrazličnejše rumeno-rjave-rdeče odtenke. Čudovita je. Jesen je idealen čas za v gore. Vreme je v tem času stabilno, temperature se spustijo in so ravno pravšnje za aktivnosti v naravi.
Tisti, ki niste vajeni hoje v hribe, začnite z nižjimi grički, na gorenjskem koncu jih je polno. Lahko se lotite bližnjih vrhov ali pa vzpon združite z izletom v druge kraje. Bolje telesno pripravljeni in izkušeni pa se odpravite v sredogorje ali visokogorje, kjer se zares naužijete vseh lepot narave.
Hoja v hribe je primerna čisto za vse starostne skupine, le dolžino in zahtevnost ture je treba prilagoditi svojim sposobnostim. Na turi se naužijemo svežega zraka, okrepimo svoj srčno-žilni in imunski sistem, izgubimo kak odvečni kilogram, okrepimo mišice nog, spodbudimo krvni obtok in izboljšamo svojo vzdržljivost. Vsi, ki imate močno povečano telesno težo ali kakšne druge zdravstvene težave (težave s sklepi spodnjih okončin), se najprej posvetujte s svojim zdravnikom, ki vam bo svetoval, kako postopoma začeti hojo v hribe, ali pa si hojo olajšajte z uporabo pohodnih palic.
Za hojo v hribe potrebujemo ustrezno obutev in oblačila – odvisno od višine vzpona. Daljše in zahtevnejše ture opravljamo, bolje moramo biti opremljeni. Za krajše vzpone je primerna vsakršna športna oprema. Med vzponom se močno potimo, zato smo oblečeni v lažja športna oblačila, na vrhu pa potrebujemo dodatna oblačila, da se oblečemo ali preoblečemo. V visokogorju je lahko kljub prijetnim temperaturam v dolini zelo hladno, zato tudi v toplejših mesecih rokavice, kapa in jakna niso odveč.
V gore se običajno odpravljamo zjutraj ali v dopoldanskem času, saj je vreme takrat stabilnejše. Jeseni so dnevi že precej krajši, zato moramo poskrbeti, da smo v dolini pred temo. Pred odhodom moramo zaužiti zadostno količino pijače in hrane, ki pa ne sme biti preobilna, saj bi nas to oviralo pri hoji. Pripraviti pa moramo še tekočino (vodo ali izotonične napitke) in malico (količina je odvisna od dolžine ture) za s seboj. V nahrbtnik damo še kremo za zaščito pred soncem, sončna očala, pokrivalo, dodatna oblačila, prvo pomoč, zemljevid … S seboj vzemimo še pohodne palice. Veliko lepše je, če se na turo odpravimo v družbi.
Hojo začnemo v zmernem/počasnem tempu in pazimo, da se ne zaganjamo. Bolje pripravljeni lahko po začetnem ogrevanju tempo pospešite, začetniki in slabše pripravljeni pa nadaljujte v konstantnem tempu in po potrebi vsakih 15 do 30 minut na kratko predahnite. Hoja v breg je naporna in od nas zahteva nekaj truda in vztrajnosti, vendar je z osvojenim vrhom poplačan ves trud, zadovoljstvo je veliko, počutje dobro, razgled pa veliko lepši kot v dolini.