Magda Križnar je upodobila tudi papagaja Pikija, svojega živalskega prijatelja, ki zna govoriti. / Foto: Tina Dokl

Slike so darilo njeni duši

V dvorani Župnije Primskovo je bila pred božičem na ogled razstava likovnih del ljubiteljske slikarke Magde Križnar in cerkvenega verskega tiska.

Kranj – »K razstavi me je spodbudil župnik Franc Godec, z vso skrbnostjo so postavili razstavo Marička in Pavel Rakovec ter Igor Belehar,« se je najprej zahvalila Križnarjeva. Na ogled je bilo šestdeset njenih likovnih del v tehnikah akvarel, oljni pastel in akril. Motivika je različna, od poljskega cvetja, prelepe Šmarjetne gore do nadrealističnega motiva kozlička, ki ga je naslikala na likovnem izpopolnjevanju na Sinjem vrhu. V knjigi vtisov obiskovalcev razstave so bile zapisane le besede pohvale, med drugim, da avtorica izkazuje občutek za popolnost in da se čuti, da ima vsaka njena sliko dušo. Avtorica je dovzetna tudi za kritiko, na splošno se ji namreč zdi v redu, da lahko najde sorodnega človeka, ki pove iskreno mnenje o njenem delu.

Magda Križnar, Kranjčanka iz župnije Primskovo, se je s slikanjem začela ukvarjati pred približno petnajstimi leti. Risala je sicer že kot deklica, njen prvi osnovnošolski učitelj likovnega pouka je bil pokojni akademski slikar Milan Batista. »Celo portretiral me je, a se je žal ta portret nekje izgubil,« je povedala. V zadnjih letih je imela več učiteljev, za likovno znanje je zelo hvaležna mentorjema, akademskemu slikarju prof. Tonetu Račkiju ter akademskemu slikarju in svetovljanu prof. Janezu Kovačiču, pri katerem ustvarja zadnja tri leta. Pred tem je bila članica Likovnega društva Domžale, kjer je bil mentor akademski slikar Danilo Fugger. Križnarjeva verjame v to, da moraš z vztrajnim delom najprej osvojiti likovno »rutino«. Vse drugo je dar, kot je v prispodobi dejala ob odprtju razstave: »Vse je dar, a dar je že samo življenje in dar smo drug drugemu.« O motiviki pa je menila: »Določen motiv ždi v človeku, četudi rišeš po predlogi. Slika vsebuje tisto, kar se plete po naši glavi, podzavesti. Vedno pa pride vzgib, zakaj ta motiv.« To je bila njena druga samostojna likovna razstava, prvo je imela v Domu starejših v Gornjem Gradu, kjer stanuje njena devetdesetletna sestrična.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 24. januar 2018 / 08:29

Investicije v državne ceste

Država letos načrtuje nekaj večjih investicij v državne ceste na Gorenjskem.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Igorjevih dvajset

V polnem Gledališču Studenec pri Domžalah je v petek zvečer svojo dvajsetletnico obstoja proslavil ansambel Igor in zlati zvoki.

Zanimivosti / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Velike porcije in klasična glasba

"Naj bo to naša rdeča nit," je ponudbo, s katero namerava razveseljevati planince, pa tudi alpiniste, opisal Franc Beguš, novi oskrbnik Kranjske koče na Ledinah.

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Vaš razged

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Ulrihova hiša

V hiši ob gradu Khislstein, ki jo Kranjčani poznajo kot Ulrihovo hišo, so novi upravni prostori Gorenjskega muzeja. Grad in hiša ob njej sta bila skozi stoletja bolj ali manj povezana...

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Gorsko reševanje približali ljudem

"Javnost je o delu gorskih reševalcev seznanjena ob hudih tragedijah, ob uspešnih reševanjih pa niti ne. Zato se nam je zdelo potrebno spregovoriti o tem," pravi Vladimir Habjan, urednik knjige Reševa...