Budnica z možnarji
Jutri, prvega maja, ob šestih zjutraj bodo za posebno budnico poskrbeli fantje iz KD Možnar Koroška Bela - nad vasjo bodo tudi letos streljali z možnarji.
Koroška Bela - »Že pred prvo svetovno vojno so na Koroški Beli streljali z možnarji, a predvsem na velikonočno nedeljo. Zadnjič so možnarji na Koroški Beli počili leta 1955. Leta 2002 pa smo ustanovili društvo in spet obudili ta stari običaj,« pripoveduje Janez Sterle – Strelc, predsednik društva KD Možnar s Koroške Bele. Streljajo vsako leto za veliko noč, tako kot veleva tradicija, odločili pa so se, da bodo streljanje ponovili vsakič tudi za prvi maj. Tako že vrsto let z glasnimi poki iz možnarjev poskrbijo za posebno prvomajsko budnico in tudi letos ne bo nič drugače. V društvu imajo petnajst možnarjev, ki so stari okrog sto let. Nabrali so jih po podstrešjih v vasi, nekaj jih je bilo shranjenih tudi v vaški cerkvi. »Dan pred streljanjem jih napolnimo, pri čemer uporabljamo poseben črn smodnik. Na dan streljanja jih že zgodaj zjutraj znosimo nad vas. Možnarje se prižiga z ognjem, ki gori na koncu tri metre dolgih palic. Običajno ustrelimo štirikrat po tri komade,« razlaga Janez Sterle. Običajno so poki zelo glasni, je pa po Sterletovih besedah glasnost poka odvisna tudi od vremena – če »tišči dol«, se sliši slabše, ob jasnem vremenu pa se pok razlega daleč naokrog. Za streljanje z možnarji je treba imeti poseben izpit, na Koroški Beli ga ima šestnajst članov društva, med možnaristi pa je tudi nekaj deklet. Večina članov društva pa je obenem tudi gasilcev, tako da je dobro poskrbljeno tudi za varnost, ki je pri streljanju z možnarji še kako pomembna.
Streljanje z možnarji pa je le ena od dejavnosti društva KD Možnar, ki so ga ustanovili vaški fantje in dekleta z namenom, da bi obujali in ohranjali stare običaje. Na Koroški Beli so tako oživili običaj vleke ploha, na pobočju Belščice prirejajo Stamarski pokal v smučanju, na vaški tekmi v nogometu se merijo vaščani Rebra in Zagrabna. Lani pa so se lotili tudi kuhanja kope v vasi in letos jo kuhajo že drugič. Prižgali so jo v petek, po besedah Janeza Sterleta so jo prve tri dni »futrali«, vanjo so naložili sedem kubičnih metrov drv, nato pa se bo več dni kuhala. »Po starih papirjih en kubični meter lesa ogleni 24 ur,« razlaga Sterle. Za oglje, ki nastane, pa se menda skoraj stepejo razni ljubitelji peke na žaru ...