Alples pred novimi izzivi
V Alplesu ob serijski proizvodnji pohištva postaja vse bolj pomemben nov poslovni model individualne proizvodnje po naročilu. Trenutno se kot najboljša kaže kombinacija obeh usmeritev, prihodnost pa je v večji specializaciji, je prepričan novi direktor pohištvenega podjetja iz Železnikov Velko Gortnar.
Železniki – Dolgoletnega direktorja Alplesa Franca Zupanca je po upokojitvi z majem zamenjal Velko Gortnar, diplomirani ekonomist, ki je bil pred tem zadolžen za prodajo na trgih nekdanje Jugoslavije. V Alplesu dela že 28 let, bil je tudi njegov štipendist. »Šel sem bolj ali manj skozi vse službe, poznam tako tehnologijo, konstrukcijo, razvoj izdelkov kot tudi prodajo,« je pojasnil.
Kuhinje že tretjina proizvodnje
Novi direktor namerava slediti že utečeni strategiji, s katero ohranjajo donosnejše programe in produkte, ostale pa počasi umikajo s trga. »V ponudbi smo imeli sedem spalnic in vse tudi na zalogi. Tako široka ponudba ni rentabilna, zato smo jo zmanjšali na tri spalnice, pri obstoječih spalnicah pa povečali ponudbo, tako da je kompleksnejša in s tem še bolj zadostimo željam kupca,« je razložil Gortnar. Poudaril je tudi nenehen razvoj novih kuhinj, ki jih izdelujejo od leta 2010 in sedaj predstavljajo že trideset odstotkov proizvodnje. Pred letom dni so predstavili novo generacijo kuhinj, ki so bile med kupci zelo dobro sprejete. Pri kuhinjah tako letos zaznavajo 35-odstotno povečanje prodaje, izdelali naj bi jih blizu dva tisoč. »Vsaki dve leti pridemo na trg z novimi kuhinjami, enako velja za vgradne omare, ki dosegajo desetino proizvodnje. Trudimo se za stalne novitete, trenutno imamo v razvoju novo spalnico. Smo pa tudi v končni fazi vpeljave dokaj pomembnega posla za nemškega kupca, za katerega proizvajamo sestavne dele za kuhinje. Gre za kar od osemindvajset do trideset kontejnerjev na mesec,« je povedal Gortnar in dodal, da jim posel za nemškega kupca prinaša že osem odstotkov prihodkov.
Pritegniti si želijo več mladih kupcev
V podjetju uvajajo nov poslovni model individualne proizvodnje po željah stranke, ki je že možna pri kuhinjah in vgradnih omarah, razširiti pa ga nameravajo še na spalnice, dnevne in otroške sobe. »Načrtujemo nakup povsem novega računalniškega programa, ki obvladuje vse: konstrukcijo, pripravo dokumentacije, naročila na trgu, obdelavo naročila v podjetju in direktni prenos potrebnih podatkov v proizvodnjo. To bo zelo kompleksen postopek. Pri kuhinjah je trajal štiri leta, načrtujemo pa, da ga bomo sedaj izpeljali v dveh letih. Tega segmenta ne more obvladovati vsak, ker je težji in bolj zahteven,« je dejal Gortnar. Pri individualnih produktih po meri imajo konstantno rast. »Stranke so vse zahtevnejše in jim skušajo čim bolj ustreči. Tudi zato smo lani prenovili pohištveni studio v Železnikih, kjer jim nudimo tudi vse storitve od svetovanja do montaže na izredno visokem nivoju. Koncept studia želimo razširiti tudi na svoje poslovne partnerje za maloprodajo. Naš cilj so zadovoljne stranke, ki se rade vračajo, in to nam kar lepo uspeva. Vidijo nas kot proizvajalca, ki mu lahko zaupajo. Sicer pa najbolj pogrešamo mlade. To je segment, ki je običajno cenovno občutljiv, zanje je morda naše pohištvo malo predrago. Stalno razmišljamo, kako jih bolje nagovoriti, če že ne za prvi nakup pohištva, pa morda za drugega, ko se finančno že malo opomorejo in si želijo kvalitetnejše pohištvo,« je pojasnil Gortnar.
Alples na prelomnici
Prehod iz proizvodnje serijskega pohištva na proizvodnjo po naročilu stranke je po besedah Gortnarja zelo zahteven: »To je za Alples velik izziv. Alples je ta čas na prelomnici, ko se bo moral odločiti, v kateri segment se bo bolj usmeril: ali bo to serijsko pohištvo ali proizvodnja po naročilu strank. Prihodnost je nedvomno v večji specializaciji.«
Alples je lani dosegel 11,4 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar pomeni šestodstotno rast, čisti dobiček je znašal nekaj manj kot 35 tisoč evrov. In kako jim kaže letos? »O tem je verjetno še malo zgodaj razmišljati. Letos smo imeli zaradi novega posla za nemškega kupca večje investicije, zelo zahtevna je tudi ukinitev nekaterih programov. Predvidevamo pa, da bo prodaja na nivoju lanskega leta ali pa malenkost boljša,« je odvrnil novi direktor. Dobri dve tretjini prihodkov sicer ustvarijo na domačem trgu. Med tujimi trgi je največji hrvaški, pohištvo pa prodajajo tudi v BiH in Srbijo ter v Slovaško in v Francijo.
Pohištvena industrija je v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih skorajda izginila, se pa v zadnjih letih, opaža Gortnar, manjše mizarske delavnice razvijajo v podjetja z desetimi, petnajstimi zaposlenimi, ki lahko uresničujejo tudi večje projekte.