Vrhunec nemške književnosti

»Vsak sliši samo tisto, kar razume,« je dejal nemški pesnik, pisatelj, dramatik, kritik in teoretik Johann Wolfgang Goethe, s katerim je dosegla nemška književnost svoj vrhunec. Rodil se je 28. avgusta leta 1749 v trdni meščanski družini v Frankfurtu. Študiral je pravo in se leta 1775 na povabilo vojvode Karla Avgusta preselil v Weimar, kjer je živel do smrti. Spada med redke umetnike, ki so že za časa življenja postali legende in katerih slava še danes ni zasenčena.

Njegovo književno delo obsega skoraj vse zvrsti: poleg znanstveno-naravoslovnih spisov (Nauk o barvah), predvsem lirsko in pripovedno pesništvo (Leipziške pesmi, Rimske elegije, Zahodnoindijski divan), drame (Ifigenija na Tavridi, Torquato Tasso) in romane (Trpljenje mladega Wertherja, Učna leta Wilhelma Meistra, Izbirne sorodnosti).

Njegova največja mojstrovina, sad in krona vsega njegovega življenjskega ustvarjanja, pa je dramska pesnitev v dveh delih Faust. Gre za dramo o boju med dobrim in zlom. Nastajala je šestdeset let in je močno vplivala na razvoj romantičnih pesnitev v tej obliki bralne drame.

Prvi del drame je nastal leta 1808, drugi pa leta 1832. Prvi del je tragična zgodba o zapeljanem dekletu, drugi pa govori o spoznanju glavnega junaka, da je lahko sam srečen le, če izboljša svet, v katerem živi. Mitu o Faustu je z zgodbama dal človeške razsežnosti, ki nas navdihujejo še danes. Faustovo iskanje smisla življenja, Marjetičina bol in Mefistova prekanjena zloba so navdihovali mnoge slikarje, glasbenike in pisatelje. Beethoven je nameraval napisati skladbo na to temo, Franz Schubert je zložil čudovit samospev, Franz Liszt je napisal Faustovo simfonijo ter štiri Mefistove valčke, Hector Berlioz je napisal simfonijo Faustovo pogubljenje, Charles Gounod je zložil opero Faust, Arrigo Boito pa opero Mefistofeles …

Resnični doktor Johann Georg Faust je živel v začetku 16. stoletja in je bil predavatelj na Univerzi v Heidelbergu. Ukvarjal se je z medicino in je dosegal nenavadne ozdravitve pri svojih pacientih, zato so ga kolegi osumili, da je v gozdu Speser leta 1515 prodal svojo dušo hudiču, za nagrado pa je dobil dve leti mladosti, nekaj splošnih znanj in sposobnost napovedovanja prihodnosti. Luter ga je anatemiziral in poslal v zapor.

Nekoč je Goethe sedel v gostilni in pil vino z vodo. Pri sosednji mizi so sedeli mladci, ki so pili samo vino. Vprašali so pesnika, zakaj kvari vino z vodo, Goethe jim je odgovoril: »Sama voda napravi živa bitja nema. To dokazujejo ribe. Samo vino pelje v neumnost. To dokazujete vi, mladi gospodje. Ker ne želim zapasti ne v eno ne v drugo, mešan vino z vodo.«

Pregovori in reki

Nemški pregovor: Cerkev blagoslavlja samo tiste, ki njo blagoslavljajo.

Nemški pregovor: V cerkvi in krčmi so vsi ljudje enaki.

Nemški pregovor: Na krotkega osla vsi natovarjajo.

Smeh ni greh

Po hudem sporu z možem je Ivanka odšla k vedeževalki, da bi izvedela, kako bo naprej. Vedeževalka se je zatopila v karte in zgrožena vzkliknila: »Nekaj groznega se bo v kratkem pri vas zgodilo. Vaš mož bo umrl nasilne smrti!«

»To že vem. Zanima me, ali bom obsojena,« je odgovorila še vedno močno razburjena Ivanka.

Hčerka: »Očka, kakšna je razlika med varčnim in skopušnim človekom?«

Očka: »Če kupim sebi najcenejšo obleko, sem varčen, če jo mamici, sem pa skopušen.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 17. maj 2018 / 22:23

Alpski večer

Konec tedna je bil glasbeno obarvan. Istočasno so bili v soboto zvečer trije zanimivi dogodki: Stožice so gostile težko pričakovani koncert pevske zvezde Enriqueja Iglesiasa, Lizbona letošnji izbor za...

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Delajo dobro za kraj

Skupina krajanov se je pod imenom Dovje-Mojstrana: zelena prihodnost zbrala v pobudi, ki skuša po zgledu dobrih praks ustvariti nekaj novega za kraj.

Kamnik / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Mladi o svoji domovini

V prostorih Občine Kamnik je do konca marca na ogled razstava 42 likovnih in literarnih del – pogledov in razmišljanj mladih o pomenu samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

Razvedrilo / petek, 27. marec 2015 / 07:00

Povezane v plesu in prijateljstvu

Prvega aprila bo leto dni, kar je v Kranju začela delovati skupina Cowboy ritem, ki se je zaljubila v t. i. country line dance plese, ki postajajo vse bolj popularni tudi v Sloveniji.

Gospodarstvo / petek, 27. marec 2015 / 11:07

Predavanji o novostih pri dopolnilnih dejavnostih

Križe, Koroška Bela – Kmetijsko gozdarski zavod (KGZ) Kranj in Društvo podeželskih žena Svit iz Tržiča vabita danes, v petek, ob 19. uri v sejno sobo Kmetijske zadruge Križe na predavanje o novosti...

GG Plus / petek, 27. marec 2015 / 17:18

V diplomaciji se tudi z molkom govori

V začetku devetdesetih let je imel LDS-ovski politik Franco Juri že pripravljene kovčke za svoj odhod v Argentino, kjer naj bi na naši ambasadi v Buenos Airesu nastopil mesto veleposlanika. Imel je...