Stari prti v novi preobleki
V Festivalni dvorani Bled se na razstavi z unikatnimi, ročno izdelanimi vezeninami predstavljajo članice Sekcije Vide blejske, ki deluje pri Društvu upokojencev Bled, Katarine, članice Kulturno-umetniškega društva Zasip in članice Zlate nitke iz Boršta pri Trstu. Razstava je na ogled do vključno 19. avgusta.
Razstavo je slovesno odprl blejski župan Janez Fajfar, ki je pohvalil sodelujoče ustvarjalke ročnih del. Poudaril je njihovo neverjetno delo, potrpljenje in znanje ter prizadevanja, da ohranjajo izročilo.
Bled – Razstavo Stari prti v novi preobleki in praznični pogrinjki so v preddverju Festivalne dvorane Bled odprli v torek. Koncept in postavitev razstave sta delo Brede Jamar, vodje in mentorice Sekcije Vide blejske. Kot je povedala, so vezle po predlogah starih prtov, vbodi pa so popolnoma novi. »Tudi vezilje smo se modernizirale, vse je danes na internetu,« je dejala. Najstarejši prt na razstavi je iz Mošenj, ima letnico 1933, poleg njega je prt z enakim vzorcem, a vezen na sodoben način. Vezen na sodoben način je tudi vzorec iz priloge za ročna dela revije Žena in dom iz septembra leta 1934 in še mnogi drugi.
Sekcija Vide blejske vsako leto pripravi pregledno razstavo svojih del v domačem kraju, pogosto razstavlja tudi drugje po Sloveniji. V Festivalni dvorani razstavo pripravijo na dve leti, letošnja je šesta po vrsti. Slovesno jo je odprl blejski župan Janez Fajfar, ki je pohvalil sodelujoče ustvarjalke ročnih del. Poudaril je njihovo neverjetno delo, potrpljenje in znanje ter prizadevanja, da ohranjajo izročilo. Na Bledu ga vsekakor, saj vezilje uspešno sodelujejo z osnovno šolo. Breda Jamar je povedala, da imajo v krožku ročnih del kar 15 učencev četrtega in petega razreda. In dodala, da pa je bila začetnica vseh veziljskih krožkov v blejski občini pokojna Vida Pauluša, po kateri se tudi imenuje sekcija ročnih del pri DU Bled. Kot zanimivost: od leta 2007 vsakemu novorojenčku iz blejske občine izvezejo slinček, ogromno znanja, časa in vztrajnosti pa je bilo treba za izdelavo dveh prtov s klekljano čipko, ki krasita županovo pisarno.
Skupina vezilj Zlata nitka iz Boršta pri Trstu od vseh treh na razstavi predstavljenih skupin deluje najdlje, že skoraj tri desetletja. Preizkušajo in izpopolnjujejo najrazličnejše tehnike vezenja, zelo stare, s čimer nadaljujejo tradicijo svojih babic in prababic, pa tudi nove. Pričujoča razstava je izjemna priložnost, da si njihovo ustvarjalnost pogledamo od blizu tudi na Gorenjskem, zato so jim dali na voljo še več prostora za njihove izdelke. Katarine iz Zasipa naredijo veliko unikatnih izdelkov za svoj kraj (prte za društva in cerkev, darila za goste ...), v 15 letih delovanja so gostovale na več kot petdeset razstavah v Zasipu in drugih krajih po Sloveniji. Izvezle so celo veliko olimpijsko zastavo. Vse tri sodelujoče skupine na razstavi so se uspešno, tudi z osvojenimi nagradami, že predstavile na Mednarodnem festivalu vezenja v Velenju.
V kulturnem programu na odprtju razstave so nastopili Vokalna skupina DU Bled pod vodstvom Metke Rutar Piber, harmonikar Niko Kraigher in vokalistka Martina Špik, program je povezovala predsednica DU Bled Dragica Vesković.