Premestitev za duhovnika ni kazen
Odpoved službi v določeni župniji za duhovnika ne pomeni, da župnije ni imel rad ali da ni delal dobro, ampak je potrditev pripravljenosti sprejeti škofovo odločitev glede premestitve.
V letno poročilo Katoliške cerkve v Sloveniji so zapisali, da je bila leta 2016 Rimskokatoliška cerkev organizirana v šestih škofijah, šestdesetih dekanijah in 785 župnijah, v katerih je prebivalo 1.523.113 katoličanov ali 73,8 odstotka prebivalk in prebivalcev Slovenije. Škofov je bilo 14, duhovnikov, tako škofijskih kot redovniških, pa skupaj 1045. Stalnih diakonov je bilo trideset, redovnikov in redovnic 495, laiških katehetinj in katehetov pa 612.
Ljubljana – Začetek avgusta je v Katoliški cerkvi na Slovenskem čas osebnih sprememb in premestitev duhovnikov. Ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar je ob letošnjih kadrovskih spremembah oziroma premestitvah duhovnikov zapisal, da je vsak župnik z odlokom postavljen v župnijo in ima pravico do stalnosti, vendar se lahko, po dogovoru s škofom, odpove službi, v kateri je deloval, in sprejme novo. »Ta odpoved ne pomeni, da tiste službe ali župnije ni imel rad, ampak da je pripravljen sprejeti škofovo odločitev glede premestitve. Če se je župnik službi odpovedal, je to naredil zato, da ga je škof lahko imenoval, tako kot sta bila dogovorjena, za župnika v drugo župnijo ali v drugo službo. Ta razrešitev pomeni predvsem zaključek ene službe in sprejetje nove,« je zapisal pomožni škof Šuštar.
Letos v ljubljanski nadškofiji, v katero sodi Gorenjska, ni premestitev, ki bi dvignile posebno pozornost javnosti, kot se je dogajalo v preteklih letih. Prva sprememba zadeva Župnijo Cerklje. Mag. Gregor Celestina, duhovni pomočnik v tej župniji in spiritual v malem semenišču, je dobil dovoljenje za študij v Rimu, njegovo vlogo v župniji pa prevzema mag. Anton Česen, direktor Zavoda sv. Stanislava in kaplan v tem zavodu. Dr. Matjaž Celarc, študijski prefekt v Bogoslovnem semenišču, bo po novem duhovni pomočnik v Župniji Zgornji Tuhinj, Janezu Cerarju, upravitelju Župnije Nova Oselica in soupravitelju Župnije Stara Oselica, pa je vodstvo ljubljanske nadškofije podaljšalo dovoljenje za bivanje in delovanje v ljubljanski nadškofiji. Kaplan v župniji Železniki Blaž Dobravec je bil imenovan za upravitelja Župnije Stari trg pri Ložu in za soupravitelja Župnije Babno Polje. Njegovo dolžnost pa prevzema Bernard Rožman, dosedanji kaplan v Ribnici. Janez Gerčar, župnik Župnije Šmarca – Duplica, ne bo več soupravitelj Župnije Homec. Dolgoletni župnik v Župniji Sela pri Kamniku Danijel Kaštrun se je zaradi starostnih in zdravstvenih razlogov odpovedal župniji in se preselil k sorodniku v Župnijo Šenturška Gora. Za soupravitelja selske župnije pa je bil imenovan mag. Simon Lorber, župnik Župnije Šmartno v Tuhinju, ki pa ne bo več soupravitelj Župnije Vranja Peč. Njegovo nalogo prevzema Gašper Mauko, kaplan v župnijah Cerklje in Šenčur. Upravljal bo tudi Župnijo Homec. Jakob Kralj je bil razrešen službe duhovnega pomočnika v Župniji Žiri. To dolžnost bo odslej opravljal v Župniji Trata - Gorenja vas. Spremembe so tudi v vodstvu župnij Jesenice in Sveti Križ nad Jesenicami. Dosedanji »prvi mož« obeh župnij Matevž Mehle prevzema dolžnost kaplana v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu, na njegovo mesto pa prihaja Boris Rozman, dosedanji kaplan v Župniji Vrhnika. Prve dolžnosti prevzemata dva letošnja gorenjska novomašnika: Marko Mrlak bo kaplan v župnijah Cerklje in Šenčur, pater Marko Pavlič pa bo duhovni pomočnik v Župniji Žiri. Mag. Matej Pavlič, tajnik kardinala dr. Franceta Rodeta, bo še naprej bival in deloval v Rimu, Viktor Primožič, župnik v Kropi, bo odslej tudi duhovni pomočnik v Župniji Besnica, Vinko Štrucelj pa je novi upravitelj Župnije Koprivnik v Bohinju.