Morda isti kupec za Peko in Alpino
Interes za nakup skupine Peko obstaja, kdo bi lahko oddal ponudbo za nakup, pa za sedaj v Sodu ne želijo razkriti. Potencialni strateški partnerji so te dni tudi v Alpini. Bo isti kupec za obe čevljarski podjetji, ki jih bo na koncu tudi združil? Govori se o norveškem skladu Holta Invest.
»Slovenska odškodninska družba (SOD) si prizadeva izpeljati prodajo družbe Peko čim bolj pregledno in uspešno. Prizadeva si tudi, da v postopku prodaje pridobi najboljšega kupca,« so v sredo sporočili iz Soda, ki v imenu lastnikov vodi zbir interesentov za nakup tržiškega Peka. Imena in števila ponudnikov v času trajanja postopka na Sodu ne bodo razkrili, so pa vse pozvali, da predložijo nezavezujoče ponudbe.
O potencialnih kupcih nič ne vedo niti v Tržiču. »Nisem član komisije za prodajo Peka, sem pa optimist,« pravi Janez Sajovic, predsednik uprave Peka: »Brez optimizma ne bi bilo prejšnje dokapitalizacije in nas ne bi več bilo. Je pa sedaj ključni trenutek za Peko in prepričan sem, da bomo našli kupca.« V javnosti se veliko ugiba o norveškem finančnem skladu Holta Invest, ki upravlja z več blagovnimi znamkami, trenutno naj bi bili v Sloveniji tudi na skrbnem pregledu žirovske Alpine.
Tudi v Peku so pripravljeni na skrbni pregled potencialnih kupcev, to je bilance zadnjih let, enako pogodbe, projekcije in načrt razvoja za prihodnjih pet let. Rok za prijavo interesentov so prodajalci že dvakrat prestavili, zato je Sajovic komisiji pred kratkim pisal, da je zadnji rok 10. februar: »Zagotoviti moramo normalno delovanje družbe in skrbeti za proizvodnjo.«
Težava tiči v naročilih materiala za prihodnjo kolekcijo jesen-zima in dokup obutve za prodajo v Pekovih prodajalnah. »Nekateri dobavitelji ključnih materialov za dobavo potrebujejo mesec dni. Material potrebujemo 15. marca, zato mora naročilo oddati v prvi polovici februarja in hkrati dati jasno zagotovilo, kako bomo plačali. Na lepe oči ne posluje nihče več,« pojasni predsednik uprave. Podobno je tudi z dokupom izdelkov za trgovine, sicer se lahko zgodi, da bodo police aprila prazne.
Peko je sicer lansko poslovno leto zaključil s približno deset odstotkov slabšo prodajo kot leto prej. »Zaključnega računa še ni, opraviti moramo še konsolidacijski račun za celotno skupino, vendar nekaj izgube bo. Nekaj gre na račun odpravnin, drugo na račun tečajnih razlik, odpisa in dokapitalizacije. Zaradi splošne klime v državi, kjer kupci bolj varčujejo, kot trošijo, je slaba tudi prodaja,« razloži Janez Sajovic in doda, da ima sicer Peko s pravim lastnikom lahko še lepo prihodnost.
Bodo Norvežani kupili obe družbi?
Holta Invest je norveški finančni sklad, ki ima lastniške deleže tako v domačih kot tujih družbah s področja gospodarstva in industrije, nepremičnin in finančnih naložb. Skupno sklad upravlja za kar 2,5 milijarde evrov kapitala, več kot dvesto zaposlenih v skupini pa ustvari okoli pet milijard letnega prometa.
Predstavniki tega sklada in menda tudi drugi potencialni kupci naj bi bili ta teden v Žireh, v Alpini. Ali informacija drži, nam pri predsedniku uprave Matjažu Delopstu, ki je tako kot prejšnji lastnik Matjaž Lenassi tudi solastnik Alpine, ni uspelo izvedeti. Baje prav zaradi pogovorov s potencialnimi vlagatelji. Pogovore z njimi je za Dnevnik pred dnevi potrdil Lenassi, ki je hkrati pojasnil, da ni nujno, da bi sedanji lastniki prodali celotno Alpino, vstop svežega kapitala v družbo pa je zahteva bank.
Alpina se že približno leto dni pogaja z bankami za pridobitev 2,5 milijona evrov visokega posojila. Menjava na vodstvenem položaju lani poleti naj bi bil pospešila pridobitev kredita, ki je bil in je nujen za nakup materiala za zagotavljanje normalne proizvodnje. Ta je lani večkrat stala, kljub temu jim je v žirovskem čevljarju uspelo dobaviti naročene izdelke.
A kaj, ko je bilo naročil veliko manj kot leto prej. Zaradi lanske zelene zime je veliko smučarskih in tekaških čevljev ostalo v trgovinah, novih naročil je bilo posledično manj, po informacijah v javnosti pri čevljih za smučarski tek kar za štirideset odstotkov manj. Nekoliko je padla prodaja tudi v drugih programih. Posledica tega je bila lanska prodaja vredna 44,5 milijona evrov oziroma za približno deset milijonov evrov manj kot leto prej.
Ob prevzemu vodenja je Matjaž Delopst povedal, da Alpina potrebuje podporo dobaviteljev, kupcev in razumevanje bank. V dobri polovici leta so, kljub težavam z likvidnostjo, te cilje, kot kaže, le dosegli, sedaj je na vrsti prodaja družbe. Od kupca tudi v Žireh pričakujejo vlaganja v razvoj in s tem zagotovitev obstoja dobrih tristo delovnih mest v tej občini. Alpina ima sicer skupno okoli 1700 zaposlenih.