Fototeka Gorenjskega muzeja se nahaja v naših upravnih prostorih. / Arhiv Gorenjskega muzeja

Ohranjanje fotografske dediščine

Petinšestdeset let Gorenjskega muzeja (27)

Ohranjanje starih fotografij in njihovih nosilcev, kljub tehnološkemu razvoju v zadnjih desetletjih, povzroča skrbnikom fotografskih zbirk precej težav pri ustreznem vzdrževanju idealnih pogojev za hrambo.

Opravljenih je bilo veliko znanstvenih raziskav, v veljavi so nacionalni in mednarodni standardi, ki določajo najprimernejše pogoje hrambe, vendar univerzalnega navodila, ki bi preprečilo staranje, propad in razkroj fotografskega gradiva, žal ni. Zaradi svoje vsebine, starosti in enkratnosti ima fotografsko gradivo status arhivskega gradiva, zato pri hrambi le-tega upoštevamo zakon, ki določa pogoje za ohranjanje, uporabnost, dostopnost in varstvo arhivskega gradiva.

V fototeki hranimo negative, pozitive, reprodukcije, diapozitive, nekaj steklenih plošč originalne stare fotografije in obsežno zbirko razglednic gorenjskih krajev. V zadnjem desetletju je v porastu digitalna fotografija in digitalizacija analognih fotografij.

Ob zadnji selitvi muzeja leta 2012 smo fototeko preselili v prostor, v katerem skrbimo za zaščito gradiva pred škodljivimi vplivi nenadnih sprememb temperature (T) in relativne vlažnosti (RV). S klimatsko napravo vzdržujemo okrog 15 °C in med 30 in 40 odstotkov vlažnosti. Ustrezna klima varuje gradivo pred plesnijo, preperelostjo, pokanjem, zvijanjem in luščenjem. Fototečno gradivo različnih vrst hranimo v enem prostoru, zato mu za zdaj ne moremo zagotoviti idealnih pogojev.

Negative hranimo v brezkislinskih papirnih ovojih. V albumih in posebnih arhivskih materialih, ki ne vsebujejo polivinil klorida oz. plastifikatorjev, hranimo diapozitive, stare originalne fotografije in razglednice. Steklene plošče so zložene v arhivske škatle. Glavnino muzejske fototeke predstavljajo kartoni s fotografijami, namenjeni interni uporabi in zunanjim uporabnikom, ki jih s preostalim gradivom hranimo v kovinskih arhivskih predalnikih in kartotečnih omarah, odmaknjenih od zunanjih sten.

Način hrambe gradiva ščiti pomemben del premične kulturne dediščine pred škodljivimi vplivi temperature in vlage, pred svetlobo, prahom, nečistočami in mehanskimi poškodbami, omogoča čistost zraka, kovinska oprema dodatno blaži morebitna klimatska nihanja. Prostor nadzorujejo še merilec vlage, razvlažilec, termometer in detektor požara. Pogoji resda še vedno niso optimalni, vendar so v primerjavi s tistimi, v katerih se je fototeka nahajala poprej, naravnost odlični.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Draga dieta za bolnike s celiakijo

17. maja je mednarodni dan celiakije. Po nekaterih raziskavah naj bi 20 tisoč Slovencev imelo to bolezen.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 18. februar 2018 / 23:59

Sorodstvo pisatelja Ivana Cankarja v žirovski kotlini in okolici

Stota obletnica smrti največjega slovenskega pisatelja Ivana Cankarja je lahko tudi priložnost, da podrobneje pogledamo njegovo bližnje in daljno sorodstvo, ki ni samo na Vrhniki in v njeni okolici, v...

Gospodarstvo / nedelja, 18. februar 2018 / 23:49

Bohinj prekoračil magično mejo

V Bohinju so lani presegli magično mejo pol milijona nočitev.

Kamnik / nedelja, 18. februar 2018 / 23:48

Novi svetnik je Božo Pilej

Kamnik – Vida Čermelj, svetnica Liste Marjana Šarca, je konec januarja iz osebnih razlogov odstopila s te funkcije, svetniki pa so v sredo že potrdili nadomestnega svetnika. Njeno mesto v občinskem...

Gospodarstvo / nedelja, 18. februar 2018 / 23:44

Prek spleta do izvajalca gozdnih del

V Zavodu za gozdove Slovenije so vzpostavili spletni sistem MojGozdar.si, ki je lastnikom gozdov v pomoč pri izbiri izvajalcev del v gozdovih.

Kultura / nedelja, 18. februar 2018 / 23:44

Prešeren pri Slovencih v Zagrebu

Gorenjski muzej z razstavo Prešeren v popularni glasbi gostuje v dvorani Slovenskega doma v Zagrebu.