"Bombaša" prijeli v dveh dneh
Kranjski kriminalisti so prepričani, da je ročno bombo pred policijsko stavbo v Kranju v noči na petek odvrgel 21-letni Kranjčan.
Kranj – Kriminalisti so v dveh dneh našli domnevnega storilca, ki naj bi v petek nekaj minut po 1. uri zjutraj pred policijsko stavbo na Bleiweisovi cesti v Kranju odvrgel ročno bombo. »Takoj po eksploziji smo opravili pregled kraja dejanja in zavarovali ključne dokaze, pri čemer so nam pomagali tudi strokovnjaki protibombne zaščite in forenziki. V nadaljnji preiskavi, pri kateri so sodelovale tudi druge policijske uprave, smo opravili več kot 50 informativnih razgovorov in vrsto drugih preiskovalnih dejanj. V soboto smo sum že osredotočili na konkretno osebo, gre za 21-letnika z območja Kranja, ki smo mu ob 23.50 istega dne odvzeli prostost,« je na včerajšnji novinarski konferenci sporočil Boštjan Lindav, vodja Sektorja kriminalistične policije v Kranju. V kasnejši hišni preiskavi pri osumljenem so policisti našli tudi pištolo Crvena zastava M 70, kalibra 7,65, z nabojnikom in naboji, ki pripada njegovemu očetu. Slednjemu bodo zato v skladu z zakonom o orožju izdali odločbo o prekršku.
»Vse kaže, da ni šlo za objestno, temveč načrtovano dejanje, zato bomo v nadaljevanju sum osredotočili še na druge osebe,« je dejal Lindav in pojasnil, da so osumljenega v preteklosti že obravnavali zaradi kaznivih dejanj z elementi nasilja in zaradi premoženjskih deliktov, leta 2008 pa se je z več osebami vozil v avtomobilu, v katerem so policisti našli in zasegli enako bombo, kot je bila odvržena pred stavbo, v kateri so prostori Policijske uprave Kranj, Policijske postaje Kranj in operativno komunikacijskega centra. Gre za vojaško ročno bombo, katere smrtonosni domet je v radiju dvanajst metrov, na črnem trgu pa menda stane od dvajset do petdeset evrov. Policija ugotavlja, da velik del takšnega orožja v Slovenijo pride z območja republik bivše Jugoslavije. K sreči je tokrat povzročila samo gmotno škodo (okoli tri tisoč evrov) na steklih na policijski stavbi in avtomobilih. Hujše posledice je morda preprečilo naključje, saj je bomba padla ravno pred debelo betonsko steno, ki je zaustavila glavni val. V času eksplozije se je sicer v policijski stavbi nahajalo približno deset dežurnih policistov.
Po besedah Lindava je eden od verjetnih motivov za nevarno dejanje tudi predhodne policijske obravnave osumljenega in oseb, ki so z njim povezane. »Trdno smo odločeni, da nadaljujemo z izvajanjem nalog v vseh segmentih policijskega dela, osredotočili pa se bomo predvsem na odkrivanje hujših kaznivih dejanj. Takšni primeri nas nikakor ne morejo ustrahovati. Zavedamo se svojih dolžnosti in pristojnosti, zato bomo še naprej preiskovali tudi tiste primere, kjer je mogoče pričakovati takšne reakcije,« je zagotovil Simon Velički, direktor Policijske uprave Kranj. Kot je napovedal, bodo v prihodnosti poostrili varnostne ukrepe tako na policijski upravi kot tudi na vseh policijskih postajah.