Volk spet napadel ovce
Volk je prejšnji teden na planini Ratitovec Klom pokončal dvaindvajset odraslih ovc in jagnjet, še štiri pa pogrešajo. V pašni skupnosti razmišljajo, kaj storiti, da bo v prihodnji sezoni drobnica varna pred volkom in drugimi zvermi.
Železniki – Na Gorenjskem se očitno zadržuje volk, ki napada drobnico na planinski paši. Medtem ko smo prejšnji teden pisali o tem, da je pokončal sedemnajst ovc in jagnjet na Dajnarski planini ter štiri na Voglu, so nas v sredo iz Pašne skupnosti Ratitovec Klom obvestili, da naj bi volk prav tako že prejšnji teden, verjetno s torka na sredo, na njihovi planini pobil dvaindvajset odraslih ovc in jagnjet, še štiri pa pogrešajo. Dan po pokolu se je na planini mudil predstavnik zavoda za gozdove in iz ran pobitih ovc vzel brise sline za analizo DNK, ki bo dokončno potrdila, ali je pokol res »zagrešil« volk, pa tudi to, ali je bil na delu isti volk kot že prej na Dajnarski planini in Voglu.
Kot je povedal predsednik pašne skupnosti Toni Mesec, se letos na planini pase 75 goved, en konj, čez petdeset ovc in tri koze. Celotna planina, ki obsega 130 hektarjev, je ograjena in pod udarom toka iz električnega pastirja, znotraj tega območja pa je še deset hektarjev velik pašnik, namenjen za pašo drobnice, ki je ograjen z ograjo s štirimi žicami. Na planini sta tudi dva pastirja, ki redno pregledujeta pašnike in spremljata dogajanje. »Medtem ko na planini vsako leto opažamo sledi medveda, pa nam ta vsaj doslej ni povzročil škode, verjetno tudi zato ne, ker je planina ograjena. Doslej smo bili tudi prepričani, da na našem območju ni volka, po ustnem izročilu naj bi tod zadnjega uplenil lovec iz Podlonka že davnega 1958. leta, zato nas je pojav volka letos še posebej presenetil,« je dejal Toni Mesec in dodal, da je škodo, ki jo je povzročil, težko oceniti. Volk je namreč pobil plemenske živali, ki jih bo težko v kratkem nadomestiti; prav tako ni znano, kako bo napad vplival na preostalo, preživelo drobnico. Čeprav bi paša lahko trajala še vsaj dva meseca, so pašo prekinili in ovce v soboto odpeljali v dolino. »Odškodnina za pobite ovce nam rejcem ne pomeni veliko, naš cilj je varna paša,« je dejal Toni Mesec in izrazil upanje, da bo dogodek spodbudil odziv države. Iz tujine so rejcem poznani primeri, ko so na planini postavili dva metra visoke obore, kamor zvečer naženejo drobnico, da je čez noč varna pred zvermi. Ker je v takih oborah trava precej pomendrana, se v pašni skupnosti bolj kot za oboro zavzemajo za postavitev hleva. »V prihodnosti se bomo verjetno morali sprijazniti s sobivanjem z zvermi, zato pričakujemo, da nam bo pri prilagoditvi pomagala tudi država,« je dejal Mesec in poudaril: »Konec paše pomeni tudi konec planine.«