Na poti smo se pogosto ustavili, se prešteli, pili vodo in se fotografirali.

Kolesarsko potepanje po Solnograškem (3. del)

Tretji dan smo se podali okoli jezera Attersee. Najprej nas je pot vodila po severovzhodni strani jezera Mondsee, v naselju Au pa smo se ob manjšem potoku spustili do jezera Attersee, ki ga imenujejo tudi Kammersee. Z nekaj več kot 25 kilometrov dolžine je to največje jezero na Solnograškem. Ta dan smo vozili tudi po cestah, po katerih se vozijo avtomobili. Lahko rečem, da smo se v dveh dneh kar malo razvadili in so nas avtomobili motili. Avstrijski vozniki so sicer v povprečju precej bolj obzirni do kolesarjev kot slovenski, pa tudi kolesarji so precej bolj previdni in strpni. Po malici in juhi, ki nam jo je pripravil Janez pri cerkvi v mestu Seewalchen, smo si ogledali še mesto Schörfling, kjer se radi pohvalijo, da je v njem živel Gustav Klimt. Mož je bil slikar, vodilni predstavnik dunajske secesije. Ni bil nikoli poročen, imel pa je kar nekaj erotičnih odnosov s številnimi ženskami, med drugimi z Almo Mahler-Werfel, ki je bila sicer žena skladatelja Gustava Mahlerja in potem poročena še dvakrat. Poleg slik je zapustil tudi 14 otrok. Njegova dela danes dosegajo astronomske cene. Znan je primer, da je Američanka s tožbo dosegla, da ji bodo vrnili šest Klimtovih slik, ki so jih njenemu stricu zaplenili nacisti po priključitvi Avstrije Nemčiji leta 1938. Vrednost slik je danes 150 tisoč dolarjev. Leta 2003 pa so Klimtovo hišo v ob jezeru Attersee prodali za trideset milijonov evrov. Skratka, Klimt je bil res vrhunski umetnik. Po drugi strani jezera smo se vračali nazaj in se mimo naselij Steinbach in Unterach vrnili v Mondsee.

Zadnji dan kolesarjenja smo kolesarili štirideset kilometrov in se po najbližji poti vrnili v izhodišče, mesto Hallein. Pot nas je vodila mimo mesta Thalgau čez manjši prelaz do naselja Hof bei Salzburg ter nato mimo umetnega jezera Wiestalstausee in vasice Hinterwiestal do Halleina. S tem smo zaključili našo pentljo. Vse lepo se enkrat konča, smo si rekli, in obljubili, da se drugo leto zopet podamo na kakšno kolesarsko potovanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 16. maj 2019 / 10:56

Največkrat na poti

Radovljičanka Vesna Ažman je svoj rojstni dan ponovno preživela delavno: v vlogi turistične vodnice.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 13. september 2018 / 21:25

Številni pohodniki na tromeji

Tradicionalnega Srečanja na Tromeji so se udeležili pohodniki s slovenske, italijanske in avstrijske strani. Med obiskovalci tako domačini kot tudi številni pohodniki in turisti.

Zanimivosti / četrtek, 13. september 2018 / 21:24

Pogumno po ljubeljski strmini

V nedeljo je bilo na 22. Hrastovem memorialu, mednarodnem gorskem preizkusu starodobnikov, na startu 78 tekmovalcev iz Slovenije, Avstrije in Češke, ki so tekmovali v sedmih kategorijah. Tekmujejo voz...

Zanimivosti / četrtek, 13. september 2018 / 21:24

Irsko vprašanje

Dne 11. septembra leta 1649 so Angleži v Droghedi izvedli enega najhujših pokolov nad Irci, ki so po verski reformaciji v Angliji ostali katoličani.

Razvedrilo / četrtek, 13. september 2018 / 21:24

Združila ju je ljubezen do glasbe

Neža Witwicky in Aleš Zaletelj sta mlada glasbena ustvarjalca z Gorenjskega, ki ju je združila ljubezen do glasbe. Neža poje, Aleš jo spremlja na kitari. Sprva sta igrala in pela za zabavo, nato so sl...

Mularija / četrtek, 13. september 2018 / 21:23

Za spomin loški grb

Živ žav z otroškim oviratlonom, ki ga pripravljajo v športnem parku na Zmincu, je šesto leto zapored poskrbel za izvrstno zabavo za cele družine.