Pogrešajo »turistično« ambulanto

V času turistične sezone se število obiskovalcev v gorenjskih turističnih krajih močno poveča, s tem pa tudi pritisk na zdravnike v tamkajšnjih ambulantah.

Prihodnje leto naj bi v času turistične sezone, predvidoma od 15. junija do 15. septembra, organizirali dodatno zdravniško ekipo.

Bled, Bohinj – Na preobremenjenost zdravnikov v času največje turistične sezone vse glasneje opozarjajo tudi v gorenjskih zdravstvenih domovih. Na to temo je v ponedeljek potekal tudi sestanek v Zdravstvenem domu Bohinj, na katerem so o problematiki spregovorili s predstavniki Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG). Po besedah direktorja OZG Jožeta Veternika so ugotavljali, da v času poletne turistične sezone ambulanti na Bledu in v Bohinju obišče kar šestdeset odstotkov več ljudi. Zato so razmišljali tudi o ustanovitvi tako imenovane turistične ambulante po vzoru ambulante v občini Piran, a letos za to še ni realnih možnosti, saj v tako kratkem času ob splošnem pomanjkanju zdravnikov ne bo mogoče zagotoviti dodatnih zdravnikov, je opozoril Veternik in dodal, da bodo ob pomoči obeh občin, blejske in bohinjske, tovrstno rešitev poskušali zagotoviti za prihodnje leto.

Največja težava je poleti izvajanje zdravstvene oskrbe za lokalne prebivalce. »Prikrajšani namreč niso toliko turisti kot domačini, ko čakajo izbranega zdravnika, če mora ta nujno na teren,« je opozoril Veternik. Razen tega se po besedah direktorja Zdravstvenega doma Bled Leopolda Zonika obremenitve zdravnikov in drugih zaposlenih poleti že tako povečajo zaradi nadomeščanja odsotnih, potem pa morajo prevzeti še urgenco. »Pri nas si ta čas v urgentni ambulanti pomagamo z mladimi zdravniki, specializanti družinske medicine, k njim potem usmerjamo tudi turiste.« Strinja pa se, da bo v prihodnje treba najti sistemsko rešitev. Prihodnje leto naj bi v času največje turistične sezone, predvidoma od 15. junija do 15. septembra, organizirali dodatno ekipo zdravnika in medicinske sestre, ki bi bila vsaj del dneva, in sicer od 14. do 20. ure, prisotna v zdravstvenem domu v Bohinju za izvajanje vseh storitev nujne medicinske pomoči tako za turiste kot tudi druge paciente. »Ob tem bomo preverili, ali je možno zagotoviti sistemsko financiranje prek zavoda za zdravstveno zavarovanje. Če to ne bo mogoče, bosta morali občini zagotoviti financiranje iz lastnih proračunskih sredstev,« je pojasnil Veternik. Po izračunih bi za ta namen za vse tri mesece potrebovali okrog 40 tisoč evrov. Drug problem pa je zagotavljanje kadra, je še opozoril. »V delo bi vključili specializante, mlade zdravnike – sekundarije in specialiste družinske medicine z območja Gorenjske. Ali bomo pri tem uspešni, pa je težko napovedati,« je končal Veternik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 23. junij 2023 / 08:12

Počitnice so tu

Šolarji so se danes še zadnjič v tem šolskem letu odpravili v šolske klopi, po prevzemu spričeval pa se zanje začenjajo težko pričakovane poletne počitnice. Zgodnje vstajanje, domače nalog...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Minister Žagar je odprl obrtno cono

Obrtna cona je pripravljena, da podjetniki v njej začnejo graditi. Gradnja športne dvorane na Trati po načrtih, kmalu začenjajo že drugo. Ob gradnji Poljanske obvoznice tudi več manjših cest.

Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Še ena razprava o Kapucinskem predmestju

Škofja Loka – Kapucinsko predmestje skupaj s starim mestnim jedrom predstavlja novo mestno središče, je bilo glavno sporočilo še ene predstavitve predlaganega občinskega lokacijs...

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Zavedajo se kulturne dediščine

Škofja Loka je že v sedemdesetih letih začela uveljavljati sistem varovanja kulturne dediščine. V občini so nedavno razglasili 21 novih kulturnih spomenikov.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Bogatejši ekološki otoki

Dela na obnovi starožirovske ceste so se začela. Načrte za nogometno igrišče bodo izdelali po sprejemu prostorskega plana.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Možnost oživitve Tavčarjevine

Podjetje Hosting edini ponudnik in izbran na razpisu, obstaja realna možnost oživitve Tavčarjevega dvorca in posestva Visoko. Nujna racionalizacija odvozov odpadkov.