Strm padec cen novih hiš
Na slovenskem nepremičninskem trgu so v tretjem četrtletju zaznali kar 14,2-odstoten padec cen novih družinskih hiš.
Kranj – Cene stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji so po devetih mesecih naraščanja v tretjem četrtletju 2015 spet padle, saj so bile povprečno za 3,5 odstotka nižje kot v drugem lanskem četrtletju, so izračunali v Statističnem uradu Republike Slovenije. V tretjem četrtletju je poraslo število prodanih rabljenih stanovanj, medtem ko se še vedno proda zelo malo novogradenj.
Po podatkih statističnega urada so se cene novih stanovanj in družinskih hiš v tretjem četrtletju 2015 glede na prejšnje četrtletje v povprečju znižale za 6,9 odstotka. Cene novih stanovanjskih nepremičnin so se pred tem tri četrtletja postopoma dvigale, v tretjem letošnjem četrtletju pa so krepko padle – za toliko, kot so se v prvi polovici leta povišale. Cene novih stanovanj, prodanih jih je bilo 173, so se v opazovanem četrtletju glede na prejšnje četrtletje znižale za 5,4 odstotka, s čimer se je izničil dvig cen v drugem četrtletju. »Na cene lahko vpliva nihanje števila prodaj stanovanj iz stečajnih postopkov, prodaja dražjih varovanih in turističnih stanovanj ali večje in manjše diskontne prodaje kakovostnih stanovanj,« opozarjajo v statističnem uradu. Cene novih družinskih hiš so se znižale kar za 14,2 odstotka, tako da je bila v tretjem četrtletju, ko so prodali le 59 novih hiš, dosežena najnižja raven njihovih cen.
Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin so bile v povprečju nižje za 2,8 odstotka, obseg prodaje pa se je povečal, predvsem na račun družinskih hiš. V tretjem četrtletju so prodali skupaj 2078 rabljenih nepremičnin, kar je največ v zadnjih sedmih letih. Cene rabljenih stanovanj so se v Ljubljani zvišale za 3,4 odstotka, v preostali Sloveniji so bile nižje za 1,8 odstotka. Cene rabljenih družinskih hiš so se znižale za 9,6 odstotka, število prodaj (600) pa je bilo največje, odkar statistično spremljajo to dejavnost. Cene rabljenih družinskih hiš so zadnje leto dni skoraj mirovale, s tokratnim izrazitim znižanjem pa je bila dosežena najnižja raven cen v zadnjih sedmih letih.