Naravne kopalne vode so ustrezne
Nedavno odvzeti vzorci naravnih kopalnih voda v Bohinjskem in Blejskem jezeru, jezeru Črnjava, na Šobcu in po dveh lokacijah v Poljanski in Selški Sori so bili ustrezni.
Kranj – V Sloveniji je določenih 48 kopalnih voda na površinskih vodah (30 kopalnih območij in 18 naravnih kopališč). To so odseki na rekah, jezerih in morju, ki izpolnjujejo zakonsko določene kriterije za naravne kopalne vode in na katerih se običajno kopalci zbirajo v večjem številu. Naravna kopališča imajo upravljavca, za varnost kopalcev skrbijo reševalci iz vode, spremlja se kakovost kopalne vode. Območje kopališča je vidno označeno, vodne površine, namenjene kopanju, so ograjene. Na kopalnih območjih pa se spremlja kakovost kopalne vode, glede na varnost pred poškodbami in utopitvami je kopanje na lastno odgovornost. Kot poudarjajo v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), se na vseh določenih kopalnih vodah izvaja nadzor nad kakovostjo vode z državnim monitoringom voda v času kopalne sezone, ki na celinskih vodah traja od 15. junija do 31. avgusta, na morju pa od 1. junija do 15. septembra.
Monitoring zagotavlja republiška Agencija za okolje, na Gorenjskem ga izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Kranj. Prvo vzorčenje se na Blejskem in Bohinjskem jezeru ter na Šobčevem bajerju odvzame en teden pred kopalno sezono, vzorci se odvzemajo na 14 dni, je pojasnil vodja oddelka NLZOH Kranj Franc Ribnikar. V spremljanje mikrobiološke kakovosti naravnih kopalnih voda so vključena štiri kopalna območja in štiri naravna kopališča, na katerih je določenih skupno osem merilnih mest: Šobčev bajer (merilno mesto ob otroškem bazenu), Blejsko jezero (naravni kopališči Grand Hotel Toplice in Hotel Vila Bled, Grajsko kopališče, Mala Zaka in Velika Zaka), Bohinjsko jezero (kopalni območji Ukanc – avtokamp in Fužinarski zaliv – gostišče Kramar, pomol). Junijske meritve so pokazale, da je kakovost naravnih kopalnih voda odlična, vse so primerne za kopanje. Kopanja pa pri NIJZ ne priporočajo po močnem dežju, saj se zaradi padavinskega spiranja površin v zaledju lahko poveča onesnaženost vode.
»Dvakrat smo že vzorčili tudi jezero Črnjava v Preddvoru (z brega), oba vzorca sta bila glede mikrobioloških vrednosti skladna za kopalne vode.« Junija so po naročilu Občine Škofja Loka odvzeli tudi vzorce na štirih lokacijah na tem območju; v Selški Sori v Podlubniku in Soteski, v Poljanski Sori na območju kopališča Puštal in v Sori v Retečah. Ribnikar je povedal, da so bili tudi tu vsi odvzeti vzorci ustrezni. »Vsekakor pa tudi na kopališčih, kjer je kopalna voda skladna s priporočili o varnosti kopanja, svetujemo, da ljudje vode ne pijejo, saj lahko to povzroči različne okužbe s povzročitelji črevesnih nalezljivih obolenj. Pozornejši morajo biti zlasti otroci, ki med kopanjem nenamerno popijejo več vode, in starejši. Svetujemo, da se po kopanju kopalci čim prej oprhajo s čisto pitno vodo,« pa je sporočil Jernej Tavčar, predstavnik za stike z javnostmi na Občini Škofja Loka.