Ob nevihtah je najbolj priporočljivo naprave izklopiti iz omrežja. / Foto: Gorazd Kavčič

Ko surfanje odnese strela

Najboljša in najpreprostejša zaščita elektronskih naprav pred udari strele je, da jih izklopimo iz električnega in telekomunikacijskega omrežja še pred nevihto. Dostopnejše postajajo tudi prenapetostne zaščite.

Kranj – Bliski in grmenje ob poletnih nevihtah marsikomu poženejo strah v kosti, ob vse večji razširjenosti elektronskih naprav v naših domovih, pa je povsem upravičena tudi bojazen, da nam bo nevihta povzročila škodo na televiziji, računalniku, modemih in drugih elektronskih napravah. Slovenija spada med območja z največjo pojavnostjo strel v evropskem merilu, zato je skrb še toliko bolj na mestu. Sistem Scalar na Elektroinštitutu Milan Vidmar na področju Slovenije namreč letno zabeleži okoli šestdeset tisoč udarov strel.

Ob pogostih nevihtah v poletnem času, tudi v zadnjih tednih, se je marsikdo soočal z nadležnimi izpadi internetnega omrežja ali pa celo s poškodbami vezja računalnikov, modemov, televizije in drugih naprav, povezanih v električno in telekomunikacijsko omrežje. Po nevihtah število klicev za nekajkrat poraste tudi v klicnih centrih ponudnikov storitev interneta, telefonije in televizije, zaradi česar smo v zadnjem času slišali tudi precej priporočil, kako ravnati v primeru nevihte.

Uporabnikom so vse bolj dostopne prenapetostne zaščite, ki ob udaru strele v objekt ali v bližino objekta varujejo pred prenapetostjo v električnem omrežju, zato večina operaterjev svetuje uporabo tovrstnih naprav, hkrati pa dodajajo, da takšna zaščita ni stoodstotna. Najenostavnejša in tudi najvarnejša oblika zaščite pred strelami je, da že pred nevihto naprave zaščitimo tako, da jih enostavno izklopimo iz električnega in telekomunikacijskega omrežja. To je priporočljivo storiti tudi, ko se poleti za dlje časa odpravimo od doma, denimo na letni dopust na morje ali v gore. Največji slovenski operater Telekom Slovenije ponuja tudi možnost obveščanja z SMS-sporočilom o bližajočih se nevihtah, kar uporabnikom pomaga, da pravočasno zavarujejo svoje elektronske naprave, prek pametnih naprav pa so nam danes na voljo tudi druge aplikacije, ki nam omogočajo spremljanje vremenske napovedi.

Kaj pa storiti, ko nam strela kljub vsemu povzroči škodo na elektronskih napravah? Če gre za televizijo ali kakšno drugo napravo, ki je v naši lasti, bomo stroške popravila ali nakupa nove nosili sami. V primeru modema in drugih naprav, ki jih uporabniki internetnih storitev najemamo pri ponudnikih telekomunikacijskih storitev, pa se velja pozanimati pri operaterjih. Nekateri namreč menjavo opreme opravijo na lastne stroške, drugi pa jo zaračunajo uporabniku.

Eno od možnosti ponujajo tudi zavarovalnice, kjer lahko sklenemo ustrezno zavarovanje za primer udara strele in se tako lahko nadejamo vsaj delnega povračila stroškov, ki ob tem lahko nastanejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 5. julij 2019 / 14:33

Male instrumentalne skupine

Na dvanajsti festival malih instrumentalnih skupin v Dravograd prihajajo kar tri z Gorenjskega.

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Poper(ček) v nosu

Test: Mercedes-Benz C 220 CDI T Avantgarde

Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Revoz zmanjšuje proizvodnjo

Zaradi poslabšanih razmer na vzhodnoevropskem avtomobilskem trgu, do katerega je prišlo v zadnjem obdobju, je tudi novomeški Revoz prisiljen prilagoditi obseg proizvodnje. Tako bodo v Renaultovi...

Kranj / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Nadarjeni in sočutni do okolja

Učenci miselnega krožka za nadarjene na Osnovni šoli Matije Čopa v Kranju so na dan jesenskega enakonočja posadili drevo in s tem simbolno začeli delo krožka v tem letu.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Za en dan sem postala učiteljica

Sem učenka srednje vzgojiteljske šole in za prakso sem dobila OŠ Stražišče.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Posadili so ameriški hrast

Osnovna šola Naklo sodeluje v mednarodnem projektu ENO, ki spodbuja mlade k saditvi dreves. Kot je povedala Barbara Vevar, so pred dvema letoma posadili hrast. Letos se mu je pridružil še...