Kam po poslanskem mandatu
Poslanci novega sklica državnega zbora so že začeli delati. Kaj pa bo počelo 54 poslancev iz minulega mandata, ki niso bili ponovno izvoljeni? Se bodo vrnili v prejšnje službe, poiskali nove ali še pol leta uživali nadomestilo, ki jim pripada po zakonu?
Kranj – Novoizvoljeni poslanci bodo za svoje delo prejemali od 3600 do 4800 evrov bruto plače, pripadajo pa jim tudi nekateri dodatki. Zdaj že nekdanji poslanci preteklega sklica, ki se ne bodo vrnili na svoja prejšnja delovna mesta ali našli druge zaposlitve, pa imajo možnost zaprositi za nadomestilo plače. Ta jim pripada pol leta, in sicer v višini osemdeset odstotkov od zadnje plače. Izjemoma lahko nadomestilo prejemajo tudi dlje.
Vseh poslancev, ki niso bili ponovno izvoljeni, je 54. Na Gorenjskem je takih poslancev šest, in sicer Irena Kotnik, Maruša Škopac, Branko Zorman, Andreja Potočnik (vsi SMC), Julijana Bizjak Mlakar (DeSUS) in Alenka Bratušek (SAB). Vprašali smo jih, kaj nameravajo po mandatu, bodo izkoristili pravico do nadomestila, ali nameravajo še naprej ostati aktivni v svoji stranki in politiki ter ali imajo ambicije v lokalni politiki. Odgovore smo dobili od štirih nekdanjih gorenjskih poslancev.
Julijana Bizjak Mlakar o svojih načrtih pravi: »Takoj po izteku poslanskega mandata se vračam na svoje delovno mesto na Agencijo za zavarovalni nadzor, kjer sem bila zaposlena, preden sem začela opravljati funkcijo poslanke državnega zbora in ministrice za kulturo. Pravice do nadomestila ne bom izkoristila.« V stranki DeSUS bo aktivna še naprej, o lokalni politiki pa dodaja: »Zaradi pomembnih nerealiziranih preteklih obljub trenutnih lokalnih politikov me mnogi občani nagovarjajo, naj posežem na lokalno področje, vendar se glede tega še nisem odločila.«
V Stranki Alenke Bratušek, ki ima v novem sklicu državnega zbora pet poslanskih sedežev, sama pa ni bila izvoljena, na vprašanja odgovarjajo: »Naša predsednica je na teh volitvah naredila vrhunski rezultat 5,11 odstotka, tako da verjetno ni treba ponoviti, da ostaja še kako aktivna v slovenski politiki. Trenutno bo funkcijo predsednice stranke opravljala profesionalno in ne bo izkoristila nadomestila.«
»Glede na dejstvo, da pri prejšnjem delodajalcu nimam podpisane pogodbe o začasnem mirovanju pogodbe o zaposlitvi, bom koristila pravico do nadomestila,« pa pravi Andreja Potočnik (SMC). »V svoji stranki ostajam aktivna, med drugim sem vodja programskega odbora za gospodarstvo. Aktivno sodelujem tudi na mednarodni ravni, saj sem ravno sredi izobraževanja v stranki ALDE. Sem namreč edina udeleženka iz Slovenije na ženski akademiji EWA, kar si štejem v veliko čast. Glede same zaposlitve si dopuščam odprto več možnosti. Pred poslanskim mandatom sem vodila segment stanovanjskih kreditov v banki, zato si bom iskala zaposlitev na področju vodenja oz. prodaje. Ne izključujem možnosti kandidiranja na lokalnih volitvah.« Tisti, ki so opazili njeno delo v državnem zboru, jo k temu nagovarjajo, Potočnikova pa pravi, da je vse odvisno od dogovora in predstavitve vizije kandidatov oz. kandidatk za župansko mesto v Tržiču, kjer je doma.
Kakšni pa so načrti Branka Zormana, ki je tik pred volitvami izstopil iz stranke SMC? »Načrtujem vrnitev v gospodarstvo, pri čemer računam, da se bo to zgodilo že pred iztekom šestih mesecev, kolikor traja pravica do nadomestila, in ne šele po njej. V tem trenutku nisem član nobene politične stranke, kar pa ne pomeni, da sem zaključil s svojim političnim udejstvovanjem,« pojasnjuje Branko Zorman. Ni pa še sprejel odločitve glede svojega angažmaja na letošnjih lokalnih volitvah.