Upajo si, zato zmorejo
Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Kranj je proslavilo 70-letnico svojega delovanja. Vključuje članstvo 18 gorenjskih občin, sicer pa sodi med najbolje organizirane na tem območju.
Kranj – Že 70 let Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Kranj skrbi za slepe in slabovidne na območju 18 gorenjskih občin. Jubilej je proslavilo s slovesnostjo v Prešernovem gledališču, kjer je zbrane v uvodu nagovoril predsednik Emil Muri. Osrednji govornik na slovesnosti, podžupan Mestne občine Kranj Boris Vehovec, je poudaril, da društvo sodi med najstarejša kranjska društva in med bolje organizirana na Gorenjskem, zgledni pa so njegovi programi za boljšo vključenost slepih in slabovidnih v vsakdanje življenje. Predsednik Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije Matej Žnuderl pa je spregovoril o dobrih izkušnjah, ki jih ima z gorenjskim društvom, kjer so ga spodbudili k šahiranju in organiziranju šahovskih tekmovanj ter s tem požlahtnili njegovo življenje. O vključenosti slepih in slabovidnih v življenje pa je dejal: »Treba je ozavestiti ljudi, da bodo spoznali življenje slepih in slabovidnih. Ko pa se oblikuje naše družbeno okolje, mora to potekati ob našem sodelovanju.«
Program, ki ga je povezovala Klementina Skumavc Mežek, so oblikovali člani medobčinskega društva, v njem pa prikazali dramatizirane odlomke iz zbornika, ki je izšel ob jubileju. Naslovili so ga Upam si, zato zmorem, vsebina pa poleg društvene zgodovine prinaša tudi pogovore s slepimi in slabovidnimi. Ti so dejavni na mnogih področjih, kjer razvijajo svoje potenciale in ljudem okoli sebe dokazujejo, da jih pri doseganju zastavljenih ciljev nič ne ustavi. Upajo si, zato zmorejo, je sporočilo zbornika, ki ga je uredil Luka Pavlin, s ponosom pa lahko dodamo, da je pri njegovem nastajanju sodeloval tudi Gorenjski glas. Drobci zgodb iz življenja ljudi s težavami z vidom so prikazovali, kako so se ti ljudje šolali nekoč in danes, kako berejo in pišejo, kakšnih poklicev so se izučili in jih opravljali, kako so se vključevali v svet videčih. Za slepo in slabovidno občinstvo je bil dogodek podprt z audiodiskripcijo, torej z zvočnim opisom dogajanja.
Na prireditvi so nastopili Moški pevski zbor Alpina Žiri z zborovodjem Andrejem Žakljem, harmonikar Frenk Mlačnik in kantavtor Aleksander Novak. Društvo je ob jubileju podelilo priznanja, ki smo jih prejeli: psiholog Brane But, dolgoletna sodelavka društva Sonja Poznič, Ljudska univerza Jesenice, Center slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, oftalmologinja Majda Volčini Krumpestar, Gorenjski glas, Lions klubi Gorenjske (cona 3), Mestna občina Kranj, Občina Škofja Loka in Zveza slepih in slabovidnih Slovenije.