
Elektrika bo postala nova nafta
Slovensko elektroenergetiko čaka v prihodnosti zahteven izziv, kako vsaj ohraniti zdajšnji nivo zanesljivosti, razpoložljivosti in kvalitete električne energije.
Brdo pri Kranju – »Elektroenergetska stroka ima v Sloveniji dolgo tradicijo, visok nivo kvalitete ter ugled v svetu,« je na praznovanju 65-letnice delovanja mednarodnega sveta za velike elektroenergetske sisteme (CIGRE) v Sloveniji in 25. obletnice ustanovitve nacionalnega komiteja tega mednarodnega nevladnega strokovnega združenja, ki je minuli petek potekalo na Brdu pri Kranju, poudaril Marko Hrast, predsednik slovenskega združenja elektroenergetikov CIGRE in CIRED. Ob ustanovitvi nacionalnega komiteja CIGRE v Sloveniji so si zadali nalogo krepiti inženirsko stroko v duhu neodvisnega inženirskega mišljenja in izražanja, po 25 letih pa so že zakorakali v zrelo dobo razmišljanja in prešli obdobje, ko lahko na strokovnjake vplivajo dejavniki, ki nimajo veliko skupnega s strokovnostjo, je dejal.
Elektroenergetika je s hitrimi koraki vstopila v popolnoma novo obdobje – v obdobje obnovljivih virov, razpršenih virov proizvodnje električne energije, elektrifikacije prometa, ogrevanja s toplotnimi črpalkami ipd., ki zahteva popolnoma nov koncept elektroenergetskega sistema, je poudaril Hrast. »Glavni izziv za stroko bo predvsem, kako ohraniti izredno visok nivo zanesljivosti, razpoložljivosti in kvalitete električne energije, ki smo jih dosegli pri načrtovanju, gradnji, obratovanju in vzdrževanju sistema v preteklosti,« je še poudaril.
Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Klemen Potisek je opozoril, da oskrba z električno energijo v Sloveniji predstavlja skoraj četrtino oskrbe z energijo v končni rabi, pri čemer je Slovenija deseta na svetu po zanesljivosti, trajnosti in dostopnosti do električne energije, po zanesljivosti celo na drugem mestu. »Zanesljivost oskrbe in primerjalno nizke cene električne energije, ki so vir konkurenčnosti gospodarstva, pa niso dane same od sebe, temveč so rezultat desetletij pravih strokovnih odločitev,« je dejal. Ali bo oskrba z elektriko še naprej ostala zanesljiva, kakovostna in dostopna, pa je v veliki meri odvisno predvsem od strokovnjakov, inženirjev in tehnikov, ki so povezani v CIGRE. »Projekcije kažejo, da bo treba ne le nadomestiti šoštanjsko in krško elektrarno, temveč proizvesti še več elektrike, kot jo proizvedemo danes, saj kaže, da bo elektrika postala nova nafta. Tako mednarodna agencija za energijo,« je še dejal.
Rektor Univerze v Ljubljani Igor Papič pa je povedal, da bo prihodnji razvoj elektroenergetskega sistema tehnično zelo zahtevna naloga, zato bodo morale biti nove generacije inženirjev, ki bodo načrtovale sistem v prihodnje, še boljše in inovativnejše kot dosedanje. Pri izpolnjevanju te naloge bodo morale ključno nalogo opraviti tudi univerze oziroma fakultete. »Skrbi pa me trenuten odnos mladih do študija naravoslovja in tehnike. Interes je enostavno premajhen. Študij je zahteven in brez pomoči gospodarstva pri promociji teh smeri ne bo šlo,« je opozoril.