Generacija je štela 92 dijakov, na 55. obletnici se jih je zbralo štirideset. / Foto: Primož Pičulin

Ob nedeljah so šli na ples

»Po več kot pol stoletja smo spet tu, v mestu, ki je bilo v času srednje šole naš drugi dom – v Kranju,« pravi Marija Jekše, ki je skupaj z 91 drugimi dijaki leta 1963 maturirala na Srednji tehniško-tekstilni šoli v Kranju.

Ob 55. obletnici mature so se ponovno zbrali ob kosilu v Hotelu Creina. Tokat je prišlo štirideset sošolcev in sošolk iz vse generacije. »Srečujemo se vsakih pet let in vedno manj nas je. Vsaj 15 jih je že pokojnih, nekateri bolehajo, drugi so v tujini, a tisti, ki pridemo, smo neizmerno srečni, da se lahko še enkrat objamemo in obudimo spomine, na čase, ko nas še niso pestile gube in sivi lasje.«

Srednja tehniško-tekstilna šola v Kranju je bila tedaj edina tovrstna šola v Jugoslaviji, zato so bili dijaki z vseh vetrov: iz Makedonije, Srbije, Hrvaške, Bosne. »Razdeljeni smo bili v pet strokovnih razredov: kemijski, tkalski, predilski, pletilski in konfekcijski. Ni bil sprejet kar vsak, opraviti smo morali strokovne izpite, predvsem pa izkazati ročne spretnosti. Naša razredničarka je bila Jožica Ogrizek. Zelo prijazna gospa. Skupaj smo šli vsako leto na smučanje na Osojnico. Peljala nas je celo na končni izlet na Pohorje,« pripoveduje Marija. Srednjo šolo so zaključili ravno v obdobju gospodarskih reform in čas jim ni bil naklonjen – številni so šli s trebuhom za kruhom, zlasti v Avstrijo, Nemčijo in Francijo, redki so se vpisali na fakulteto.

Njihovo odraščanje je bilo drugačno od današnjega, materialno skromnejše, a duhovno mnogo bogatejše. »Živeli smo v dijaškem domu, se umivali v ''lavorju''. Iz Ljubljane v Kranj sem se vozila s kolesom, ker je bil avtobus predrag, a vseeno smo bili srečni in iskrivih oči.« Nadaljuje: »Po šoli smo se vedno sprehodili po mestu gor in dol – bili smo kot na promenadi. Vsako nedeljo pa smo šli na ples v Storžič. Tedaj je bil zelo popularen swing in pesem Marina. Popivali nismo, najhuje kar je bilo, da smo sem ter tja kakšnega pokadili – bili smo zdravega razuma.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. junij 2020 / 08:27

Izjavo predajte receptorju, ne finančni upravi

Izjav o prenosu turističnih bonov med upravičenimi sorodniki ni treba pošiljati ali prinašati na finančne urade.

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 7. januar 2018 / 20:47

Zlata lisica Američanki

Kranjska Gora – V Kranjski Gori je bil danes še slalom za 54. Zlato lisico. Po veleslalomski tekmi, na kateri je do rezultata kariere s sedmim mestom prišla Tina Robnik, točke pa sta osvoj...

Razvedrilo / nedelja, 7. januar 2018 / 20:03

Nostalgični odmev sedemdesetih

Glasbena skupina Naša stvar je po dobrih treh dekadah ponovno na sceni. To dokazuje svež album s skladbami, prvotno nastalimi v letih 1975–1981, ter njihov nedavni nastop v izolskem Hangarju.

Zanimivosti / nedelja, 7. januar 2018 / 18:50

Pred nastopom

Še zadnje priprave in … gremo na oder. Takole je naš fotograf v svoj objektiv ujel mlade članice Društva kamniških mažoretk Veronika, tik preden so v ritmu koračnice zakorakale na oder Doma kulture...

GG Plus / nedelja, 7. januar 2018 / 18:49

Anton Slatnar in njegova kamniška tiskarna

V Nožicah pri Domžalah se je 3. januarja 1867 rodil tiskar in založnik Anton Slatnar. Leta 1900 je ustanovil v Kamniku tiskarno, ki je odigrala pomembno vlogo pri ohranjanju in s tem tudi oblikovan...

GG Plus / nedelja, 7. januar 2018 / 18:43

Najbolj so jih presenetili copati

V Kamniku živeči Američan Noah Charney v kamniški in domžalski knjižnici že nekaj časa pripravlja zanimive pogovorne večere z naslovom Slovenologija, na katerih skozi zanimiva področja in goste spozna...