Generacija je štela 92 dijakov, na 55. obletnici se jih je zbralo štirideset. / Foto: Primož Pičulin

Ob nedeljah so šli na ples

»Po več kot pol stoletja smo spet tu, v mestu, ki je bilo v času srednje šole naš drugi dom – v Kranju,« pravi Marija Jekše, ki je skupaj z 91 drugimi dijaki leta 1963 maturirala na Srednji tehniško-tekstilni šoli v Kranju.

Ob 55. obletnici mature so se ponovno zbrali ob kosilu v Hotelu Creina. Tokat je prišlo štirideset sošolcev in sošolk iz vse generacije. »Srečujemo se vsakih pet let in vedno manj nas je. Vsaj 15 jih je že pokojnih, nekateri bolehajo, drugi so v tujini, a tisti, ki pridemo, smo neizmerno srečni, da se lahko še enkrat objamemo in obudimo spomine, na čase, ko nas še niso pestile gube in sivi lasje.«

Srednja tehniško-tekstilna šola v Kranju je bila tedaj edina tovrstna šola v Jugoslaviji, zato so bili dijaki z vseh vetrov: iz Makedonije, Srbije, Hrvaške, Bosne. »Razdeljeni smo bili v pet strokovnih razredov: kemijski, tkalski, predilski, pletilski in konfekcijski. Ni bil sprejet kar vsak, opraviti smo morali strokovne izpite, predvsem pa izkazati ročne spretnosti. Naša razredničarka je bila Jožica Ogrizek. Zelo prijazna gospa. Skupaj smo šli vsako leto na smučanje na Osojnico. Peljala nas je celo na končni izlet na Pohorje,« pripoveduje Marija. Srednjo šolo so zaključili ravno v obdobju gospodarskih reform in čas jim ni bil naklonjen – številni so šli s trebuhom za kruhom, zlasti v Avstrijo, Nemčijo in Francijo, redki so se vpisali na fakulteto.

Njihovo odraščanje je bilo drugačno od današnjega, materialno skromnejše, a duhovno mnogo bogatejše. »Živeli smo v dijaškem domu, se umivali v ''lavorju''. Iz Ljubljane v Kranj sem se vozila s kolesom, ker je bil avtobus predrag, a vseeno smo bili srečni in iskrivih oči.« Nadaljuje: »Po šoli smo se vedno sprehodili po mestu gor in dol – bili smo kot na promenadi. Vsako nedeljo pa smo šli na ples v Storžič. Tedaj je bil zelo popularen swing in pesem Marina. Popivali nismo, najhuje kar je bilo, da smo sem ter tja kakšnega pokadili – bili smo zdravega razuma.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / nedelja, 25. junij 2017 / 15:05

Za neizbiro dimnikarja nekaterim grozi kazen

Do konca meseca naj svojega izvajalca dimnikarskih storitev izberejo še zlasti prebivalci občin Bohinj, Gorenja vas - Poljane, Škofja Loka in Trzin, ker jim sicer grozi globa.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / torek, 22. oktober 2019 / 14:25

Čokoladna torta z grškim jogurtom

Jogurt in čokolada na prvi pogled nista ravno dobitna kombinacija. Ampak če ju predelamo v torto, nastane neverjetno okusna sladica, ki se ji ni moč upreti.

Razvedrilo / torek, 22. oktober 2019 / 14:18

Pivo Fest Krvavec

Na spodnji postaji krvavške gondole oziroma kabinske žičnice je bilo tako v petek kot soboto živahno, na Nemškem Rovtu se je ustavil Valter Sirk, obiskali pa smo tudi blejski lokal z okusnimi mini pri...

Kamnik / torek, 22. oktober 2019 / 14:13

Cesta na Primoža varna

Stahovica – Pod občinsko cesto Praprotno–Sveti Primož se je sprožil zemeljski plaz, ki je onemogočal varen dostop na tem območju, zato se je občina letos lotila obnove, ki so jo izvedli delavci Kom...

Gospodarstvo / torek, 22. oktober 2019 / 14:10

Letos četrtina običajnega pridelka

V največjem gorenjskem sadovnjaku, v zadružnem sadovnjaku Resju pri Podvinu, so letos zaradi pozebe in toče pridelali okrog dvesto ton sadja, kar predstavlja približno eno četrtine običajne letine.

Kronika / torek, 22. oktober 2019 / 14:08

V nesreči na Celjskem umrla motorista iz Kranja

Stranice, Kranj – V hudi prometni nesreči izven naselja Stranice v občini Zreče sta v petek umrla 61- in 52-letni motorist z območja Kranja. Kot se je izvedelo, je eden od umrlih motoristov 52-letn...