Generacija je štela 92 dijakov, na 55. obletnici se jih je zbralo štirideset. / Foto: Primož Pičulin

Ob nedeljah so šli na ples

»Po več kot pol stoletja smo spet tu, v mestu, ki je bilo v času srednje šole naš drugi dom – v Kranju,« pravi Marija Jekše, ki je skupaj z 91 drugimi dijaki leta 1963 maturirala na Srednji tehniško-tekstilni šoli v Kranju.

Ob 55. obletnici mature so se ponovno zbrali ob kosilu v Hotelu Creina. Tokat je prišlo štirideset sošolcev in sošolk iz vse generacije. »Srečujemo se vsakih pet let in vedno manj nas je. Vsaj 15 jih je že pokojnih, nekateri bolehajo, drugi so v tujini, a tisti, ki pridemo, smo neizmerno srečni, da se lahko še enkrat objamemo in obudimo spomine, na čase, ko nas še niso pestile gube in sivi lasje.«

Srednja tehniško-tekstilna šola v Kranju je bila tedaj edina tovrstna šola v Jugoslaviji, zato so bili dijaki z vseh vetrov: iz Makedonije, Srbije, Hrvaške, Bosne. »Razdeljeni smo bili v pet strokovnih razredov: kemijski, tkalski, predilski, pletilski in konfekcijski. Ni bil sprejet kar vsak, opraviti smo morali strokovne izpite, predvsem pa izkazati ročne spretnosti. Naša razredničarka je bila Jožica Ogrizek. Zelo prijazna gospa. Skupaj smo šli vsako leto na smučanje na Osojnico. Peljala nas je celo na končni izlet na Pohorje,« pripoveduje Marija. Srednjo šolo so zaključili ravno v obdobju gospodarskih reform in čas jim ni bil naklonjen – številni so šli s trebuhom za kruhom, zlasti v Avstrijo, Nemčijo in Francijo, redki so se vpisali na fakulteto.

Njihovo odraščanje je bilo drugačno od današnjega, materialno skromnejše, a duhovno mnogo bogatejše. »Živeli smo v dijaškem domu, se umivali v ''lavorju''. Iz Ljubljane v Kranj sem se vozila s kolesom, ker je bil avtobus predrag, a vseeno smo bili srečni in iskrivih oči.« Nadaljuje: »Po šoli smo se vedno sprehodili po mestu gor in dol – bili smo kot na promenadi. Vsako nedeljo pa smo šli na ples v Storžič. Tedaj je bil zelo popularen swing in pesem Marina. Popivali nismo, najhuje kar je bilo, da smo sem ter tja kakšnega pokadili – bili smo zdravega razuma.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / / 14:51

Letošnji lisjak je Miha Kaker

Na letošnjem, že petem gozdarskem sejmu in tekmovanju, ki ga prireja Gozdarsko društvo Lisjak z Lancovega, je slavil Miha Kaker pred Mihaelom Brlecom mlajšim in Urošem Šuštarjem.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Princeska in suženj (15)

Baje je vizualno zanimiv moški. Z diplomo iz ekonomije. Star okoli štirideset, športne postave in še vedno gostih, temnih las. Samo ljubezni svojega življenja še ni našel.

Žirovnica / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Na Rodinah civilna iniciativa

Zaradi nasprotovanja gradnji sedmih petstanovanjskih objektov so na Rodinah ustanovili civilno iniciativo.

Gospodarstvo / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Padlo 120 tisoč "kubikov"

Nedeljsko neurje je po podatkih zavoda za gozdove samo v kamniški občini poškodovalo 95 tisoč kubičnih metrov gozdnega drevja. Od kmetijskih pridelkov so najbolj prizadeta koruza in žita.

Kronika / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Domnevno oškodoval Vezenine

Na kranjskem sodišču sodijo Antonu Maglici, ker naj bi v drugi polovici 90. let kot prokurist in predsednik skupščine Vezenine Bled trikrat zlorabil položaj ali pravice, blejskemu podjetju pa povzroči...

Gospodarstvo / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Delavci želijo več dela

V teh dneh gre 850 Elanovcev na kolektivni dopust. Bo ta sproščujoč ali poln skrbi?