Z grškim senom okrevamo hitreje
Pekoča semena grškega sena so v indijski kuhinji ena izmed sestavin priljubljene mešanice začimb curry. Sabljasti triplat, kot tudi pravimo tej izjemno aromatični rastlini, se izkaže tudi v zdravilstvu. Slovi zlasti kot odlično krepčilo po različnih nalezljivih boleznih in operacijah.
Konec avgusta in v septembru nabiramo zrele plodove oziroma sabljaste stroke sabljastega triplata, jih posušimo in iz njih izluščimo drobna semena. Če želimo iz njih pripraviti čaj, jih stremo ali zmeljemo. Takšna imajo precej močan, za nekatere ljudi neprijeten vonj, ki rahlo spominja na prežgan sladkor.
Orientalska začimba z vonjem po senu
Grško seno (Trigonella foenum graecum) izvira iz predelov ob Črnem morju. V kuhinjah bližnjega in srednjega vzhoda ter severne Afrike je bil vedno izjemno priljubljena začimba, izkoriščali pa so tudi njegove zdravilne odlike. Nič čudnega torej, da so ga gojili že Egipčani in Grki, ki so z njim lajšali porod in pospeševali nastajanje mleka. Od Grkov so tradicijo gojenja prevzeli Rimljani, zato so rastlini rekli grško seno. Drugi del imena nakazuje na dejstvo, da ima rastlina v posušeni obliki močan vonj po senu. Ime sabljasti triplat pa se nanaša na obliko plodov, ki so sabljaste oblike. V srednjem veku so grško seno začeli gojiti tudi v srednji Evropi, kjer so njegove moči izkoriščali za mehčanje bul, pri zaprtju in kašlju. V Indiji in Iranu mlado zelišče triplata uporabljajo kot okusno zelenjavo in dodatek mnogim narodnim jedem.
Navadno le na vrtu, razen …
Sabljasti triplat je kakih štirideset centimetrov visoka enoletna rastlina z ovalnimi, detelji podobnimi listi, in rumenimi cvetovi, ki se spremenijo v podolgovate stroke, v katerih je mnogo semen. Grško seno zlahka gojimo na vrtu. Semena sejemo v dobro prepustna rodovitna tla na sončni legi. Po naših kamnitih kraških goličavah naj bi uspevala tudi divja vrsta triplata (Trigonella gladidata). Glavne sestavine sabljastega triplata so poleg rastlinskih sluzi še eterično olje, kumarini, alkaloidi in steroidi, ki imajo podoben učinek kot hormoni.
Proti utrujenosti in anoreksiji
Grško seno krepi in poživlja ter tako pomaga premagovati utrujenost in pospešuje okrevanje. Ne pozabimo nanj, kadar okrevamo po težkih nalezljivih boleznih in po operacijah. Ljudsko zdravilstvo svetuje uporabo triplata za pospeševanje teka, zlasti pri otrocih, ter proti anoreksiji. Čaj pospešuje delovanje prebavil, ima blag odvajalni učinek in lajša vnetja dihalnih poti. Zadnje čase triplatu pripisujejo tudi sposobnost, da naj bi zniževal vrednost holesterola in krvnega sladkorja. Krepil naj bi tudi moško spolno moč in spodbujal tvorbo mleka pri doječih mamicah. Čaj pripravimo tako, da žličko zmletih ali strtih semen poparimo s skodelico vode, pustimo stati deset minut in precedimo. Pijemo dve do tri skodelice čaja na dan.
Kašna obloga umirja vnetje kože
Tako kot laneno (Linum usitatissimum) tudi seme sabljastega triplata uporabljamo v obliki kašnih oblog za celjenje ran in preprečevanje lokalnih vnetij pri kožnih poškodbah, za mehčanje tvorov in pri nabreklosti žlez. Oblogo pripravimo tako, da petdeset gramov zmletih semen poparimo s petdesetimi mililitri vode in zmešamo v gosto kašo, ki jo še toplo nanesemo na laneno ali bombažno krpo in položimo na obolelo mesto. Pri vnetjih žlez kaša ne sme biti prevroča.
Ni strupen
Grško seno velja za zelo varno zdravilno rastlino, ki ga v priporočenih količinah uporabljamo brez skrbi. O njegovi uporabi se morajo z zdravnikom predhodno posvetovati diabetiki. Odsvetuje se ljudem, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi, in otrokom pred puberteto.