Šola ni nova, je pa njihova
Osnovna šola (OŠ) Simona Jenka Kranj Center je dopolnila častitljivih osemdeset let, a njeni učenci in učitelji so še vedno neizmerno ponosni nanjo.
Kranj – V času, ko so jo zgradili, je sedanja podružnica Center OŠ Simona Jenka veljala za najmodernejšo šolsko stavbo. Danes je precej drugače, zato tamkajšnji učenci in učitelji, pa tudi vodstvo šole že težko čakajo na obnovo. V šolskem letu, ki je sledilo odprtju stavbe, je omenjeno šolo obiskovalo 275 učencev, danes v tamkajšnjih šolskih klopeh sedijo 303 učenci.
O novih prostorih meščanske šole v Kranju so se po besedah ravnatelja OŠ Simona Jenka Kranj Rudolfa Planinška začeli pogovarjati že leta 1918, a so potrebovali kar dvajset let, da so načrte tudi uresničili. Leta 1937, v času župana Karola Česna, je vendarle padla odločitev, da so otroci najpomembnejši in da je treba zgraditi novo šolo, saj je število učencev ves čas naraščalo in je tako ljudska šola postala premajhna. Mogočno in za tiste čase moderno šolo jim je uspelo zgraditi v slabem letu in pol; slovesno so jo odprli 18. decembra 1938. Sestavljali so jo trije objekti, v enem delu je bila šola za deklice, v drugem za dečke, vmes pa je bila skupna telovadnica. »Šolske kronike kažejo, da je bilo takrat zelo malo odličnih učencev, pa veliko popravnih izpitov,« so ugotavljali učenci, ki so se na prireditvi ob jubileju vrnili v obdobje, ko so v Kranju dobili novo šolo. Ravnatelj pa je ob tem spomnil, da se zgodovina očitno spet ponavlja. Tako kot je bilo potrebno kar dvajset let, da so začeli graditi novo šolo, zdaj že petnajst let čakajo na njeno obnovo. A čeprav so ta čas obsojeni na delo v dotrajanih prostorih, je Planinšek poudaril, da je ponosen, da je ravnatelj te šole, in sicer zaradi učiteljev in učencev. Z njim so se strinjali tudi učenci, ki bi si sicer želeli šolskega objekta, ki ne razpada in bi jim nudil zdravo in sedanjemu času primerno učno okolje, kljub temu pa pravijo: »Ta stavba ni lepa, niti ni nova, je pa naša.«