Medtem ko Rajku Sjekloči še vedno očitajo poslovno goljufijo pri pripravi neizvedenega projekta medicinski center ob domu starostnikov Taber v Šmartnem, pa je tožilstvo ta teden odstopilo od pregona zoper njegovo soprogo Dorotejo. / Foto: arhiv GG

Ostala le še dva obtožena

Kranjsko tožilstvo v zadevi rehabilitacijski center v Šmartnem vztraja samo še pri obtožbi zaradi poslovne goljufije, ki jo v zvezi z neizvedenim projektom očita Rajku Sjekloči in Matjažu Buncu.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so ta teden z zaslišanjem še zadnje priče in pregledom številnih listinskih dokazov končali dokazni postopek v zadevi rehabilitacijski center Šmartno v občini Cerklje. Sodnica Andrijana Ahačič je na koncu obravnave izdala zavrnilno sodbo za tisti del obtožbe, kjer je tožilstvo zakoncema Rajku in Doroteji Sjekloči ter zdravniku Matjažu Buncu očitalo overitev lažne vsebine. Višja državna tožilka Helga Dobrin je namreč umaknila očitek, da naj bi obtoženi leta 2011 spravili v zmoto notarko z lažnim dokazovanjem, da naj bi njihovi družbi Mediplan in Strokovnost vplačali vsaka po 307 tisoč evrov finančnega vložka in tako na 621.500 evrov povečali osnovni kapital v podjetju KNRC, v katerega je kasneje s stvarnim vložkom vstopila tudi Občina Cerklje.

V tej zadevi sta zdaj obtožena samo še Rajko Sjekloča in Matjaž Bunc. Tožilstvo jima očita storitev poslovne goljufije, ker naj bi konec leta 2011 cerkljanskega župana Franca Čebulja prepričala, da je podjetje KNRC zmožno zgraditi medicinski center v Šmartnem (ki potem ni bil zgrajen), zato je župan občinskemu svetu predlagal, naj odobri stvarni vložek Občine Cerklje v KNRC. Šlo je za 109 tisoč evrov vredno zemljišče v kompleksu doma starostnikov Taber v Šmartnem, s čimer je občina pridobila skoraj 15-odstotni delež v KNRC. Cerkljanski občinski svetniki so 21. decembra 2011 tak sklep tudi potrdili, pri čemer naj bi jih Sjekloča in Bunc zavedla, da ima KNRC že zagotovljena sredstva za izvedbo projekta, čeprav podjetje dejansko ni razpolagalo s 621.500 evri osnovnega kapitala, zato tudi ni imel možnosti pridobiti potrebnih finančnih sredstev in jih tudi ni pridobil, zatrjuje tožilstvo.

Z očitanimi kaznivimi dejanji naj bi obdolženi Občini Cerklje povzročili za slabih 109 tisoč evrov škode, kar pa je Čebulj vztrajno zanikal, saj je občina leta 2013 ob izstopu iz KNRC omenjeno zemljišče dobila nazaj in ga zdaj spet prodaja. Čebulj je bil sicer zaradi domnevnega nevestnega dela v službi sprva tudi med obtoženimi, ker da ni zadostno preveril, ali so finančni pogoji za izvedbo investicije v resnici zagotovljeni, a je pregon zoper njega konec lanskega leta zastaral.

Zaslišali direktorico občinske uprave

Sodišče je sicer na zadnji obravnavi zaslišalo še Marto Jarc, direktorico občinske uprave v Cerkljah, ki je pojasnila, da se je na občino najprej obrnil priznani nevrokirurg Vinko Dolenc, po njegovem umiku pa so vskočili drugi uveljavljeni zdravniki in predlagali, da v Šmartnem zgradijo rehabilitacijski center. Ob tem so izrazili željo, da občina v projektu, vrednem med 20 in 25 milijoni evrov, sodeluje z zemljiščem, saj so na Gorenjski banki prejeli trdno zagotovilo, da lahko na ta način pod ugodnimi pogoji pridobijo posojilo iz evropskih sredstev. Občina je tako v januarju 2012 s stvarnim vložkom tudi vstopila v KNRC, ker pa v letu dni ni bilo nobenega napredka in ni kazalo, da bo projekt zaživel, se je iz KNRC sredi leta 2013 umaknila. Občina je po izstopu zemljišče prejela nazaj brez oviranj drugih družbenikov in brez kakršnihkoli obremenitev, je poudarila.

Obramba zdravnika Matjaža Bunca je na koncu tožilstvo pozvala, naj premisli o umiku obtožbe zoper Bunca, ker da so vsi od tedanjih občinskih svetnikov, ki jih je sodišče zaslišalo, izjavili, da višina osnovnega kapitala KNRC, kar da je za tožilstvo še edina sporna zadeva, ni vplivala na njihovo odločitev, da Občina Cerklje vstopi v lastništvo podjetja. Bunca tudi ni bilo na seji, ko je občinski svet potrdil vstop občine v projekt. Tožilka Dobrinova je to možnost zavrnila z razlago, da je obtožni očitek precej širši, kot pa ga skuša predstaviti obramba.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 17. maj 2019 / 15:24

Jutri navijamo za Zalo in Gašperja

Včeraj je bil na vrsti drugi predizbor, na torkovem prvem pa je našima predstavnikoma Zali Kralj in Gašperju Šantlu z avtorsko pesmijo Sebi uspela uvrstitev v finale Pesmi Evrovizije 2019. Tako bom...

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Teja Gregorin svetovna podprvakinja

Biatlonka Teja Gregorin je na svetovnem prvenstvu na 15-kilometrski preizkušnji zaostala le za Nemko Kati Wilhelm in se veselila prve slovenske članske medalje z velikih tekmovanj.

Kronika / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Na smučiščih več nadzora

Med zimskimi šolskimi počitnicami bo potekal poostren nadzor nad varnostjo na smučiščih. Dosledno bodo kaznovali tudi voznike motornih sani, ki bodo kršili uredbo o prepovedi vožnje v naravnem okolju.

Zanimivosti / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Pustna sprevoda že pripravljena

Šenčurski Godlarji bodo v nedeljo pripravili že devetnajsti pustni sprevod, dan prej pa bo skozi šest občin potoval pustni sprevod, ki ga pripravljajo Voklanci s prijatelji.

Kranj / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Selitev razveselila stranke

V Upravni enoti Kranj so te dni pripravili zaključno poročilo o delu v minulem letu.

Zanimivosti / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Rakava obolenja tudi zaradi debelosti

Po podatkih Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj je rak na Gorenjskem tako kot v Sloveniji za boleznimi obtočil drugi vodilni vzrok smrti.