Val predlogov za referendume
V postopek državnega zbora so parlamentarne stranke letos vložile že osem predlogov za posvetovalne referendume. Kaj želijo vprašati volivce?
V državni zbor sta bila nazadnje, v ponedeljek, vložena predloga SDS o posvetovalnih referendumih o nastanitvah nezakonitih migrantov v Sloveniji in o zaupanju v vlado Roberta Goloba. Skupno je v parlamentarnem postopku osem predlogov za razpis posvetovalnih referendumov, V NSi zato predlagajo, da bi izvedli superreferendumski dan.
Kranj – Državni zbor je preplavil val predlogov za izvedbo posvetovalnih referendumov. Štiri referendume sicer predlaga opozicija, zato je glede na razmerje moči pričakovati, da bo koalicija te predloge večinoma zavrnila. Že zdaj pa je gotovo, da bo jeseni potekal posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka krške nuklearke (JEK 2), saj gre za skupen predlog vseh parlamentarnih strank z izjemo Levice. Ob tem so se Svoboda, SD, SDS in NSi dogovorili, da bodo volivci o referendumskem vprašanju odločali predvidoma v drugi polovici novembra, SDS pa bo umaknil svoj predlog za posvetovalni referendum o tem vprašanju. Glede na skupni predlog bi se referendumsko vprašanje glasilo: »Ali podpirate izvedbo projekta JEK 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo, kot je predvideno v resoluciji o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji?«
SDS in NSi po dva predloga referendumov
V parlamentarni postopek državnega zbora sta bila nazadnje, v ponedeljek, vložena predloga SDS o posvetovalnih referendumih o nastanitvah nezakonitih migrantov v Sloveniji in o zaupanju v vlado Roberta Goloba. Na prvem bi se referendumsko vprašanje glasilo: »Ali ste za to, da se v Republiki Sloveniji gradijo novi azilni domovi in njihove izpostave za nastanitev nezakonitih migrantov?«, na drugem pa bi volivci odgovarjali na vprašanje, ali so za to, da vlada, ki jo vodi Robert Golob, zaključi svoj mandat in se razpišejo predčasne volitve poslank in poslancev v državni zbor.
Na referendumu o predlogu energetskega zakona, ki ga predlaga NSi, bi volivce vprašali: »Ali ste za to, da državni zbor sprejme energetski zakon, ki v novogradnjah prepoveduje ogrevanje na zemeljski plin in lesno biomaso v strnjenih naseljih, v obstoječih stanovanjskih stavbah pa se takšno ogrevanje poskuša čim bolj omejiti?« Na referendumu o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje Jugoslavije pa bi po predlogu NSi volivce vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki pripadnikom narodnih skupnosti nekdanje Jugoslavije v Sloveniji priznava posebne kulturne pravice, med drugim pravico do uporabe maternega jezika in pisave, možnost učenja maternega jezika in kulture v osnovnih in srednjih šolah, ki se financira iz javnih sredstev, ter zagotavlja dodatno financiranje delovanja njihovih nevladnih organizacij.
Svoboda predlaga tri referendume
Tudi Svoboda predlaga več posvetovalnih referendumov. Na enem bi državljane vprašali: »Ali ste za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?« Predlagajo tudi referendum z vprašanjem: »Ali ste za to, da bi bila v Republiki Sloveniji pridelava, predelava, promet in uporaba konoplje v medicinske namene dovoljena?« Na tretjem predlaganem referendumu pa bi Svoboda volivce vprašala, ali so za to, da se na državnozborskih volitvah uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca.
V NSi sicer predlagajo, da bi vse posvetovalne referendume, ki bi jih državni poslanci odobrili, izvedli naenkrat na t. i. superreferendumskem dnevu.