Obletnice
Na Suhi pri Predosljah bomo celo leto praznovali 730. obletnico prve omembe kraja v pisnih virih. Mala vas, ki je povezana z nastankom gradu Brdo in njihove gospode, živi svoje življenje že stoletja. V prvih pisnih virih je bilo podarjenih 17 hub ali kmetij in podobno število intenzivno obdelanih kmetij je na Suhi še danes. Ledinska ali hišna imena imajo vsaj 500-letno tradicijo in še vedno jih uporabljajo. Svetemu Štefanu, zavetniku konj, je posvečena podružnična cerkev na Suhi. V cerkvi je čudovit zlat oltar Marije z detetom, ki je med najlepšimi na Slovenskem. Življenje v vasi je teklo po zakonitostih letnih časov stoletja. Gasilsko društvo na vasi ima več kot 90 let delovanja in ravno tako pomembna, kot je vloga varovanja pred ognjem, je njegova povezovalna vloga med ljudmi. Tako ima vas izrazito podeželski značaj, ki na robu mestne občine predstavlja pravo posebnost.
Danes prevladuje moderno in intenzivno kmetijstvo, ki je v vseh kazalcih močno nad slovenskim povprečjem. Največje bogastvo slovenskega podeželja pa so ljudje, socialni kapital, ki ljudem na vasi daje občutek povezanosti, odgovornosti do kraja, ljudi, kulture in življenja na vasi. Na vasi je 233 ljudi, od tega jih je polovica članov gasilskega društva. Ljudje so vključeni še v druga društva – kulturna, športna, društvo upokojencev, vaščani so krvodajalci, skrbijo za cerkev, so aktivni člani v Župniji Predoslje. Na vasi še živijo običaji, ki jih v mestu nikoli ni bilo ali jih ni več ali jih obujajo le kot prireditev. Šranga, sprevod Miklavža s svojimi peklenščki, ki hodi od hiše do hiše, vragolije na »smajno« soboto je le nekaj dogodkov, ki jih predvsem mladina še vedno neguje in izvaja. V soboto smo predstavili knjižico, nekakšen zbornik življenja v preteklosti in življenja danes. Vaščanka pravi, da se je v zadnjih petdesetih letih Suha močno spremenila. Mislim, da so to spremembo v vas prinesle ženske, ki so se sem primožile. Znanje je moč.
Celo leto bodo dogodki, ki bodo vaščane povezovali in združevali. Poleg zbornika bodo uredili tablice z ledinskimi imeni, vas se bo s stojnico predstavila v mestu, piknik ob državnem prazniku bo priložnost za srečanje tudi s tistimi vaščani, ki so se odselili drugam. V Kulturnem društvu Predoslje imajo Sušani pomembno mesto, letos pripravljajo igro na prostem Deseti brat. Marijin kip z detetom bo restavriran do zadnje nedelje v avgustu, ko je v vasi semenj. Jeseni bo predavanje o zlatih oltarjih in na sveti večer pohod z baklami. Vse dogodke vaščani pripravljamo sami, izdaja knjižice, kulturni program, piknik, logotip, sami smo zbrali denar za tisk zbornika in vse ostalo.
Dobre ideje ljudi povežejo. Skupaj stopijo in delo je hitro opravljeno. V tem je prednost podeželja in njegovo bogastvo. In vedno je tako, da so nekateri navdušeni in sodelujejo, drugi so apatični, nekateri kritizirajo, in nekaterih ni nikjer … Je to človeško ali slovensko?