Menjava na vrhu Jelovice
Z novo organiziranostjo na čelu škofjeloške Jelovice odslej Gregor Benčina. Ne pričakuje odpuščanj in skrajševanja delovnega časa niti prodaje hčerinskih družb.
Škofja Loka – Skupščina Jelovice je lanskega decembra sprejela sklep o prehodu na enotirni sistem upravljanja. Tričlanski upravni odbor po novem vodi Gregor Benčina, dosedanji predsednik nadzornega sveta in tudi večinski lastnik Jelovice. Dosedanji direktor Aleš Ekar bo prevzel vodenje prodajnih aktivnosti. Družba je v lanskem letu s skoraj štiristo zaposlenimi ustvarila 25 milijonov evrov prihodkov od prodaje. Na naše vprašanje, ali poslovanje uprave Aleša Ekarja ni izpolnila pričakovanj lastnikov, Benčina odgovarja, da so si zastavili veliko ciljev v smeri posodobitve poslovanja: »Izpeljan je bil del specializacije na proizvodnem delu, po dvajsetih letih se je začelo uvajanje informacijskega sistema, narejeni so bili prvi koraki racionalizacije. Nikakor pa z rezultati v letu 2008 zaradi začetka gospodarske krize ne moremo biti zadovoljni.«
V novo organiziranost Jelovica vstopa tudi z dvema hčerinskima družbama, kar bi lahko razumeli tudi kot prvi korak do njihove lažje prodaje. »Za prodajo dela družbe ustanovitev hčerinskih družb ni potrebna,« pravi predsednik upravnega odbora in nadaljuje: »Jelovica ima širok proizvodni in prodajni program ter veliko število prodajnih kanalov, kar zahteva jasne razmejitve v poslovanju. Z ustanovitvijo hčerinskih družb smo naredili to, kar so v Jelovici pričakovali več let.« Skupino Jelovica sestavljajo matična družba, ki se ukvarja s proizvodnjo in veleprodajo prodajo oken in vrat, hčerinska družba Jelovica Trgovina s 15 maloprodajnimi mesti po Sloveniji in hčerinska družba Jelovica Hiše s proizvodnjo montažnih hiš.
Lani je Jelovica prodala dejavnost proizvodnje vrat, zato so bili lanski prihodki nekoliko nižji kot leta 2007, končnega rezultata še ne poznajo. Gregor Benčina pričakuje pozitiven rezultat, vendar nekoliko nižji kot leto prej. »Vse zahtevnejše razmere na trgu od nas zahtevajo višjo kvaliteto, cenejšo proizvodnjo in krajše dobavne roke, zato smo na začetku leta začeli uresničevati projekt prenove procesov. Pri tem nam pomaga uveljavljeni menedžer Robert Ličen,« pojasnjuje Benčina, nadaljnjo racionalizacijo pa si obeta od uporabe novega informacijskega sistema, optimizacije proizvodnih poti, optimalne izrabe prostora ter nadaljevanja zmanjševanja režije.
Le na račun slednjega (in rednih upokojitev) naj bi se letos zmanjševalo število zaposlenih, odgovarja Benčina na našo vprašanje o zmanjševanju števila zaposlenih. Jelovica je v začetku leta 2008 imela 530 zaposlenih, danes jih nima niti štiristo. »Napovedi so zaradi krize nehvaležne, poslovanje v okviru poslovnega načrta pomenijo ohranjanje današnje ravni, v primeru zmanjševanja načrta pa bo manj tudi zaposlenih,« pojasnjuje Benčina, ki tudi skrajševanja delovnega časa ali drugih ukrepov ne izključuje, vendar danes niso predvideni, ter zaključi: »Gledano z optimističnimi očmi, imamo produkte, ki so v času krize pravi, saj naša okna, vrata in hiše zagotavljajo nižjo porabo energije, ekološko prijaznost in so v primerjavi s tujimi proizvodi tudi cenejši.«