V spomin na Frana Jesenka
Vsako leto bolj polna dvorana Sokolskega doma v Škofji Loki je dokaz, da se je vsakoletno Jesenkovo popoldne dobro prijelo. Letos so pripravili predstavitev devetih magistrskih nalog in predavanje Jesenkovega nagrajenca prof. dr. Boruta Bohanca.
Škofja Loka – Prof. dr. Fran Jesenko, svetovno priznani genetik in žlahtnitelj rastlin, je bil rojen v Škofji Loki, na Karlovcu, na kar spominja plošča na njegovi rojstni hiši. Po njem se imenuje Jesenkovo priznanje za pedagoško, raziskovalno in operativno delo z biotehniškega področja, ki ga vsako leto podeli Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani. Na Jesenkovem popoldnevu v Škofji Loki se srečata obe instituciji, občina in fakulteta, in na poseben način počastita spomin na uglednega rojaka in znanstvenika, srečanje pa je dobra priložnost za promocijo znanosti. Tudi letos so študentje, ki so lani izdelali magistrske naloge, te predstavili javnosti, in sicer z vsake od študijskih smeri na biotehniški fakulteti po eno. Prisluhnili pa so jim dijaki srednjih šol, ki jih še posebej privlači naravoslovje.
»Gre za že sedmo Jesenkovo popoldne, ki je organizacijska stalnica in vsako leto prinese devet novih zanimivih tem študentov ter predavanje aktualnega Jesenkovega nagrajenca,« je povedala prof. dr. Marina Pintar, ki je poleg prof. dr. Polone Jamnik in docentke Darje Matjašec v organizacijskem odboru. »Veseli smo, da se odziva vse več dijakov. Očitno se je naše srečanje že tako prijelo, da šole že računajo na dogodek in ga lahko izberejo kot eno dodatnih šolskih vsebin. Šole povabimo k sodelovanju, one obvestijo dijake, ti pa se odzovejo glede na svoje interese.«
Na Jesenkovem popoldnevu je oddelek za krajinsko arhitekturo biotehniške fakultete pripravil razstavo projektov, s katerimi so študentje sodelovali na urbanističnem natečaju v brazilskem Sao Paolu. Od štirih projektov slovenskih študentov so se med dvanajst finalistov uvrstili trije, kar je dokaz, da ta študijski oddelek izobražuje vrhunske krajinske arhitekte in urbaniste in se na teh področjih lahko meri s svetovno kunkurenco teh šol.
Fran Jesenko ni bil le vrhunski botanik, pač pa tudi športnik, planinec, naravovarstvenik in tudi sicer izjemna osebnost. Jurij Svoljšak je o njem dejal, da se je med študijem sam preživljal, pozneje pa pomagal svojim domačim in tudi loškim študentom. Kako se mu oddolžujejo Ločani? Jesenkovo popoldne je eden od načinov, sicer pa je župan Miha Ješe dejal, da se je lani izmuznila možnost, da bi se po njem imenoval trg, v prihodnje pa upajo, da bo ugledni znanstvenik, ki navdihuje v več pogledih, dobil svoje mesto v Aleji zaslužnih Ločanov. V sklepnem delu Jesenkovega popoldneva je predaval Jesenkov nagrajenec prof. dr. Borut Bohanec o spreminjanju sortimenta kmetijskih rastlin.