Ob obletnici dogodkov v hudi zimi leta 1952 so v Naklem prikazali pluženje snega s starim plugom.

Spominsko "oranje" snega

V Naklem so se spomnili, kako so v hudi zimi leta 1952 "orali" sneg na glavni cesti od Naklega do Medvod.

Naklo - Februarja leta 1952 je na Gorenjskem zapadlo okrog dva metra snega. Za pluženje glavne ceste od Naklega do Medvod so bili zadolženi Nakelčani, ki so 16. februarja, tretji dan močnega sneženja, v lesen plug zapregli enajst parov najboljših konj. Za pot do Medvod so zaradi obilice snega potrebovali deset ur. Okrog desetih zvečer so prispeli do gostilne Bohinc, kjer so začeli spregati konje. Šest konj so dali v gostilniški hlev, druge so pokrili z odejami, jih privezali pred hlev pod napušč in odšli v gostilno. Sredi večerje je zunaj močno počilo in zagrmelo. Pod dvometrsko snežno odejo je popustilo ostrešje hleva in pokopalo pod seboj vseh šest konj.

 

Konjeniški klub Naklo je v spomin na dogodke pred 60 leti v Naklem prikazal »oranje« s starim lesenim plugom. Spominskega pluženja so se udeležili tudi trije takratni »orači« - Janez Jenko, po domače Skodlar s Pivke, Franc Jošt, po domače Cestarjev, ki je bil pred 60 leti vodja pluženja, in bivši župan občine Janez Štular. Domačini so furmanom postregli s toplim čajem in pekovskimi dobrotami, med obiskovalci, ki so si ogledali pluženje, pa so bili tudi nakelski župan Marko Mravlja, podžupan Zdravko Cankar in novi zunanji minister Karl Erjavec.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Modri kotiček

Pred nami je novo obdobje šolskih počitnic, letnih dopustov, torej čas za počitek in športne aktivnosti. Dokaj mirno obdobje splošne varnosti v Cerkljah na Gorenjskem pa sicer ne pomeni, da tudi st...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sreda, 16. april 2014 / 15:21

Množice ljubiteljev čokolade

Tudi tretji festival čokolade v Radovljici je presegel vsa pričakovanja organizatorjev; ne le po ponudbi, kjer so v pokušino ponujali tako klasično Gorenjko kot čokoladni kebab in vse vmes, kar si člo...

Radovljica / sreda, 16. april 2014 / 14:00

Kljub ujmi je Šobec že odprt

Več kot dvesto prostovoljcev je v zadnjih tednih pomagalo pri urejanju kampa Šobec, ki ga je februarja hudo prizadela ledena ujma. Kljub izjemno težkim razmeram so kamp uredili in v nedeljo tudi odprl...

Gospodarstvo / sreda, 16. april 2014 / 13:54

Spomladi je čas za nakupe

Spomladanski sejem v Komendi je bil po površini razstavišča največji doslej. Na 32 tisoč kvadratnih metrih se je predstavilo okrog petsto razstavljavcev.

Zanimivosti / sreda, 16. april 2014 / 13:43

Olimpijske igre v Sočiju

V tokratni anketi smo sodelujoče vprašali, če so spremljali letošnje zimske olimpijske igre v Sočiju in če so pričakovali takšen uspeh slovenske ekipe.

Bled / sreda, 16. april 2014 / 13:42

V kapeli spet cerkveni obredi

Ljubljanski škof Andrej Glavan in bolzansko-briksenski škof dr. Ivo Muser sta v sklopu praznovanja občinskega praznika na Blejskem gradu blagoslovila kapelo sv. Ingenuina in sv. Albuina.