Mačji bal za mačjak
Mestni kranjski mačjak je v Layerjevi hiši priredil Mačji bal, dogodek dobrodelne narave in družabnega značaja. Mačjeljubci so zbirali denar, se zabavali ob veganskih burgerjih in zastavonošah progresivne kranjske glasbene scene.
Na Mačjem balu, ki ga je društvo Mestni mačjak tokrat organiziralo prvič, so zbirali prostovoljne prispevke za sterilizacijo in kastracijo prostoživečih muc. Prodajali so tudi svoje majice, kuhinjske krpe, printe, nogavice in emajlirane lončke. Zbrali so 1167 evrov in zahvaljujejo se vsem, ki so kakorkoli prispevali k uresničitvi in uspešnosti dogodka. Na odru stolpa Škrlovec so v korist zapuščenim mucam nastopile kranjske skupine Le Serpentine, Didge, Smetnaki in Mutism.
Društvo Mestni mačjak so ustanovili pred enim letom in se ukvarja predvsem s problematiko zapuščenih muc. Predsednica Maša Pirc nam je skupaj s preostalimi petimi prostovoljkami zaupala, da so že prej hranili nikogaršnje muce na dveh lokacijah v Kranju, zdaj nudijo pomoč vsem kranjskim brezdomnim mucam, s časom pa upajo, da bodo lahko skrbeli tudi za druge živali.
Svoje prostore so uredili na Tomšičevi ulici in so v prvi vrsti vmesna postojanka zapuščenim mucam, ki iščejo ljubeč in odgovoren dom. Trenutno pri njih biva pet štirinožnih kosmatincev. Želijo si, da bi nekoč pridobili hišo z ograjenim vrtom in bi tako njihov Mačjak lahko res postal prostor za druženje, delavnice in trgovino z unikatnimi izdelki.
Sredstva za dober namen in oskrbo muc pridobivajo z donacijami in s prodajo ekskluzivnih izdelkov slovenskih oblikovalcev. Po uspešnih licitacijah se jim je porodila ideja, da bi ustvarjalci izdelali posebne izdelke, ki bi bili na voljo le v Mestnem mačjaku. Grafike in printe so samo za njim ustvarili Ana Maraž, Zala Kalan, Romina Ivančič, Franc Vozelj in drugi. Zelo so ponosni tudi na sodelovanje z indonezijskim ustvarjalcem Jordanom Marzukijem iz The Balletcats, ki jim je velikodušno odstopil dizajn Screaming Cat za njihove torbe.