Oči – ogledalo duše (1. del)

Gledati, pogledati vase, vzpostaviti stik s seboj, upati si videti

»Ugotovil sem, da sem naredil veliko napako, ko sem se slepil, da lahko rešim cel svet in vse ljudi v njem. Zdaj vem, da bi moral pričeti pri sebi, najprej spoznati in razumeti sebe, pomagati sebi, potem bi bil pa mogoče dovolj moder in izkušen, da bi lahko pomagal še komu – svoji družini, sosedom v ulici in prebivalcem svoje četrti, mogoče komu od meščanov …« (arabske pripovedke, zapisano po spominu)

Verjetno smo se vsi v mladosti vsaj enkrat srečali s pričakovanji drugih, naj bomo mi ali pa to, kar delamo, čim bolj popolno, brez napake. Kaj pa to je?

Biti popoln – realnost ali iluzija?

Eden naših ciljev v življenju ni biti popolni, ampak biti to, kar smo – kar pa vse prevečkrat pozabimo in si tako sami po nepotrebnem otežujemo življenje.

»Popolnost« je le iluzija trenutka, ki jo hočemo na vsak način ujeti in zadržati, ker smo navajeni, da se vežemo na dogodke, ljudi, občutke … še zlasti so lepi, prijazni, dobri … S tem pa se v bistvu odpovedujemo spremembam in sami sebi po nepotrebnem ustvarjamo frustracije in občutek nemoči, neuspešnosti. Zato, ker nas bolj zanima, kako bo to, kar smo naredili, videti, kako bo to potrdila in sprejela okolica, kot pa, kako smo sami v sebi zadovoljni in notranje izpolnjeni s tem, kar smo naredili.

Ko delamo »napake«, se počutimo neuspešni ali si očitamo, da nismo dovolj uspešni. Čeprav so ravno »napake« naše največje prijateljice, iz katerih se lahko največ naučimo o sebi in tudi o tem, kako v prihodnje ravnati drugače, če se nam tako, kot smo ravnali zdaj, zdi »narobe«.

Kaj je sploh prav in kaj narobe?

Če odmislimo družbeno sprejeta pravila in norme, ki jih zato, da je naše bivanje kolikor toliko znosno, do neke mere pač moramo upoštevati, imamo glede sebe in svojega prav v bistvu kar veliko manevrskega prostora. Pa ga upamo in znamo izkoristiti?

Kaj je prav za nas, kdo nam bo to povedal, kako naj to vemo?

Če smo v vsakem trenutku v stiku s samim seboj in svojimi občutki, potem v vsakem trenutku edinole sami lahko začutimo in vemo, kaj je za nas prav in kaj ne.

Če v vsakem trenutku naredimo stoodstotno, vse najbolj iskreno kot v danem trenutku zmoremo in znamo, bo rezultat stoodstotno najbolj popoln, kar je v tistem trenutku lahko. Šele izkušnja tega trenutka nas lahko nauči in odstre vpogled v to, kako lahko naslednjič nekaj naredimo drugače, še »bolje«.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Mladi pokazali čebelarsko znanje

Pred kratkim je bilo v Žirovnici jubilejno 30. srečanje in tekmovanje mladih čebelarjev, na katerem se je zbralo več kot 330 mladih čebelarjev iz vse Slovenije. Štiri zlata priznanja tudi za Gorenjce.

Objavljeno na isti dan


Mularija / četrtek, 15. oktober 2009 / 07:00

Otroška peresa

Moja prva operacija Rodila sem se leta 1997. Imela sem deformacijo stopal, zato so mi čez nekaj ur po rojstvu dali na nogi mavec in me odpeljali v Ljubljano. Tam so m...

Mularija / četrtek, 15. oktober 2009 / 07:00

Mladi nastopali za starejše

V programu za otroke na devetem Festivalu za tretje življenjsko obdobje, ki je v začetku oktobra potekal v Cankarjevem domu v Ljubljani pod geslom Za strpno in socialno sožitje vseh generacij, so...

Mularija / četrtek, 15. oktober 2009 / 07:00

Pred besniškim vrtcem dišalo po kostanju

Pred besniškim vrtcem so prejšnji teden pripravili tradicionalni Kostanov piknik. »Glavni namen je, da bi se otroci bolje spoznali med seboj in da bi njihovi starši navezali stike, saj smo z novi...

Prosti čas / četrtek, 15. oktober 2009 / 07:00

George, Jager in Hilot

George bi bil star dvesto let, zeliščni liker se približuje polnoletnosti, različnim masažam, ki jih slovenski javnosti ponujajo, pa se je pridružila še filipinska umetnost starodavnega zdravljenja.

Avtomobilizem / četrtek, 15. oktober 2009 / 07:00

Veliki minusi pri dostavnikih

Prodaja lahkih gospodarskih vozil je po dveh tretjinah leta globoko pod lansko.