
Širijo se zaradi rasti proizvodnje
V podjetju Filc, ki je prvo tovarno na Trati zgradil pred desetimi leti, leta 2012 pa v Škofji Loki dogradil tudi poslovno stavbo, nameravajo širiti svojo dejavnost. S tem namenom se v občini Škofja Loka spreminja tudi prostorski načrt.
Škofja Loka – Podjetje Filc ima v Sloveniji že osemdesetletno tradicijo in tu želijo tudi ostati. Sedaj tovarna, ki izvira iz Mengša, deluje še na dveh lokacijah, poleg Škofje Loke imajo obrat tudi v Lendavi. Toda možnost za gradnjo dodatnih objektov je samo v Škofji Loki.
Podjetje Filc sicer izdeluje netkan tekstil, ki se uporablja v gradbeni in zahtevni avtomobilski industriji. »Delamo za zahtevne trge zahodne Evrope, navzoči smo tudi v Vzhodni Evropi, Rusiji, rastemo v ZDA, prisotni smo po vsem svetu. Smo izrazito izvozno usmerjeni, v Sloveniji je prodaja majhna,« je dejavnost podjetja predstavil njegov direktor Anže Manfreda. Zlasti avtomobilska industrija, za katero izdelujejo tako notranje dekorje kot material za akustično izolacijo in filtre, je zelo konkurenčna in zahteva nenehno povečevanje produktivnosti in razvoj novih tehnologij. »Če hočeš biti dober partner avtomobilske industrije, moraš veliko vlagati v tehnologijo in rast. Širiti se moramo zaradi pritiskov po zviševanju produktivnosti in iskanju novih izdelkov z višjo dodano vrednostjo in tu je tudi razlog, da nameravamo zgraditi nove proizvodno-skladiščne prostore,« pojasni direktor.
Sedaj so na Trati trije, v njih sta po dve proizvodni liniji, pravkar končujejo gradnjo še enega manjšega, ki ga nameravajo prevzeti čez kak mesec. S tem zadnjim so pozidali vsa zemljišča, ki so jih doslej imeli na razpolago. Občini Škofja Loka primanjkuje ustreznih zemljišč za razvoj gospodarstva. Zato se je Občina Škofja Loka pozitivno odzvala na potrebe Filca in pristopila k spremembam in dopolnitvam občinskega prostorskega načrta, ki bodo omogočale nadaljnji razvoj podjetja. Potrebujejo od šest do devet hektarjev zemljišč, na katerih bodo lahko zgradili do šest dodatnih modulov. Graditi želijo na tem območju, in ne kje drugje, da je vsa dejavnost v okviru neke zaključene celote, kar omogoča učinkovito in racionalno delovanje.
V času razgrnitve prostorskega načrta so priredili dan odprtih vrat za občane, z okoliškimi krajevnimi skupnostmi pa iskali dogovor, ki bi bil v obojestransko zadovoljstvo. Zaradi obsežnosti posega je bilo v sklopu priprave sprememb in dopolnitev OPN izdelano tudi okoljsko poročilo, ki je poseg obravnavalo predvsem s področja vpliva na zdravje ljudi ter poseganja na gozd in na kmetijska zemljišča. Rezultati okoljskega poročila, ki jih je s pridobljenim mnenjem o ustreznosti na podlagi mnenj pristojnih soglasodajalcev potrdil tudi Direktorat za strateško presojo vplivov na okolje na Ministrstvu za okolje in prostor, negativnih vplivov posega ne predvidevajo. Na pomisleke (predvsem starejših) prebivalcev tega območja, da bodo zidali na kmetijskih zemljiščih, odgovarjajo, da so pridobili soglasja 25 državnih institucij, med njimi tudi ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo. Slednje pri tem zahteva, da se namesto zemljišč, ki bodo pozidana, najdejo stavbna zemljišča, ki se bodo spremenila nazaj v kmetijska. Občina je za to poskrbela.
V Filcu, kjer so minulo leto sklenili z 80 milijonov evrov prometa in zaposlujejo 315 ljudi, poudarjajo tudi pomen ostajanja tovrstne dejavnosti v Sloveniji. Gre za čisto dejavnost brez emisij hrupa, odpadnih voda in onesnaževanja zraka. Gre tudi za kvalitetna delovna mesta, ki zahtevajo veliko znanja. Načrtovana širitev proizvodnje predvideva še 240 novih delovnih mest.