Na dobro obiskani okrogli mizi v Kranju so strokovnjaki z različnih področij predstavili možnosti za kakovostno bivanje starejših.

Novosti za kakovostno bivanje starejših

Mnogi starejši razmišljajo o tem, kako bodo po upokojitvi zmogli stroške vzdrževanja (pre)velikega stanovanja ali hiše, kdo jim bo lajšal vsakdanja opravila in delal družbo. V Sloveniji se zato razvijajo nove možnosti za kakovostno bivanje starejših, ki so jih udeleženci okrogle mize lahko spoznali tudi v Kranju.

Kranj – Ministrstvo za okolje in prostor je bilo minulo sredo organizator okrogle mize o razvoju novih možnosti kakovostnega bivanja starejših v Sloveniji. Čeprav je bila miza v Medgeneracijskem centru Kranj okrogla zgolj simbolično, pa so svoje načrte glede reševanja kakovostnega bivanja starejših predstavili številni strokovnjaki iz različnih področij. Pazljivo so jim prisluhnili starejši z vseh koncev Gorenjske, skoraj do zadnjega kotička polna dvorana pa je bila dokaz, da je problematika res pereča. Dejstvo je namreč, da se tudi slovenska družba stara in da se je temu treba prilagoditi ter poskrbeti za pogoje za boljšo kakovost življenja.

Projekt Sobivamo

»Slovenija je glede kakovostnega bivanja starejših pripravila kar nekaj strateških dokumentov, predvsem pa bi omenila dva, ki sta iz novejšega obdobja. To je resolucija o nacionalnem stanovanjskem programu in strategija dolgožive družbe. Prav zato je ministrstvo za okolje in prostor tisto, ki ga ta problematika zavezuje predvsem z vidika zagotavljanja primernih bivalnih pogojev za starejše populacijo. Ministrstvo je ustanovilo delovno skupino za starejše, ki se s to problematiko intenzivno ukvarja. Skupaj z vsemi partnerji, to so ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, Stanovanjski sklad Republike Slovenije, ZDUS, Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja in vsa tri združenja občin, smo razvili komunikacijski projekt Sobivamo,« je povedala državna sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor Lidija Stebernak in pojasnila, da gre za projekt, ki združuje informacije vseh, ki so aktivni na področju tematike bivanja starejših.

»V stanovanjskem zakonu, ki ga trenutno pripravljamo, želimo dati pravne okvire za drugačne vrste oblik bivanja starejših,« je tudi pojasnila Stebernakova.

Tudi drugi sodelujoči v pogovoru so opozorili na težave starejših, ki sami ostanejo v velikih hišah in stanovanjih. Te ne le težko vzdržujejo, ampak postajajo osamljeni in nekateri tudi socialno izključeni.

Več starostnikov v isti hiši

»V Sloveniji 89 odstotkov starejših živi v lastnih nepremičninah. To je velik odstotek in dejstvo je, da starejši mnogokrat sami ostanejo v hišah in stanovanjih. Premoženje sicer imajo, ker so pokojnine nizke, pa stanovanja in hiše težko vzdržujejo. Zato smo začeli raziskovati, kaj narediti. Ugotovili smo, da med tem, ali ostali doma ali se odločiti za dom za starejše, ni veliko opcij. Neka prehodna rešitev so sicer oskrbovana stanovanja, marsikaj pa je moč narediti s tem, da stanovanja in hiše prilagodimo bivanju,« je povedala vodja projektov pri Zvezi društev upokojencev Slovenije Alenka Ogrin in opisala tako imenovani projekt HELPS.

Precej radovednosti med poslušalci so nato vzbudile možnosti bivanja več starostnikov v isti hiši oziroma gospodinjstvu pa tudi predstavitev tako imenovane gospodinjske skupnosti v Davči.

Direktorica Ljudske univerze Kranj Mateja Šmid je predstavila nekatere oblike aktivnosti za starejše občane in povedala, da pri tem dobro sodelujejo z občino. »Vedno se trudimo, da aktivnosti niso le za starejše, ampak v projekte vključujemo več generacij in ciljnih skupin, saj se tako vzpostavlja toleranca med njimi,« je povedala Šmidova, aktivnosti Društva upokojencev Kranj pri skrbi za svoje člane pa je opisala predsednica Mija Pavlin. O sobivanju je spregovoril tudi predsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev Gorenjske Zdravko Malnar, zanimive so bile tudi izkušnje in razmišljanja kliničnega psihologa in varuha bolnikovih pravic Aca Prosenikova, ki je govoril tudi o občutku varnosti.

Direktorica doma upokojencev Kranja je opisala različne možnosti pomoči starejšim, od kosil na domu ali v domu starejših do dnevnega varstva v domu starejših, začasnega bivanja in bivanja v domu starejših, direktor Stanovanjskega sklada Republike Slovenije Črtomir Remec pa je predstavil gradnjo novega naselja Ob Savi, ki bo priložnost tudi za starejše prebivalce, saj tam načrtujejo tudi oskrbovana stanovanja. Prav tako je opisal možnosti soinvestitorstva pri ostalih oblikah stanovanjskih skupnosti, kjer ne pomagajo zgolj starejšim, ampak tudi vsem drugim.

Več informacij o projektu Sobivamo lahko najdete na spletni strani www.sobivamo.si, v mestnih občinah pa bodo od pomladi tudi tako imenovane info točke, kjer bodo informacije, od stanovanjskih do pravnih, dobili tudi tisti, ki nimajo dostopa do interneta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 30. december 2016 / 15:57

Božično-novoletni koncert v Lescah

Lesce – Danes, v petek, 30. decembra, ob 18.30 bo v cerkvi Marijinega vnebovzetja v Lescah Božično-novoletni koncert Moškega pevskega zbora Triglav Lesce Bled pod vodstvom Mateje Praprotnik in Voka...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 5. februar 2018 / 10:25

Skrivnostno kamniško jezero

Pred nekaj dnevi, 25. januarja, je minilo 670 let od uničujočega potresa, ki je najbolj prizadel mesto Beljak, močno pa tudi kranjsko deželo. Prav takrat naj bi se tudi razlilo kamniško jezero, ki naj...

Gospodarstvo / ponedeljek, 5. februar 2018 / 10:23

Finančna uprava bo preverjala delodajalce

Kranj – Finančna uprava (Furs) je na podlagi spremenjenega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju poleg inšpektorata za delo po novem pristojna za to, da uvede postopek o prekršku zoper d...

Gospodarstvo / ponedeljek, 5. februar 2018 / 10:23

Pri sanaciji prednost iglavcem

Po zadnji oceni je veter decembra lani na blejskem in kranjskem gozdnogospodarskem območju poškodoval 153 tisoč kubičnih metrov drevja. Lastniki gozdov bodo pri poseku in spravilu poškodovanega drevja...

Medvode / ponedeljek, 5. februar 2018 / 10:22

Nadaljevanje ureditve struge skozi Medvode

Medvode – Ministrstvo za okolje in prostor in Direkcija RS za vode sta lani izvedli investicijo ureditve struge skozi center Medvod, in sicer od sotočja do prvega, občinskega mostu. Izvedba del je...

Slovenija / ponedeljek, 5. februar 2018 / 10:21

Novosti za kakovostno bivanje starejših

Mnogi starejši razmišljajo o tem, kako bodo po upokojitvi zmogli stroške vzdrževanja (pre)velikega stanovanja ali hiše, kdo jim bo lajšal vsakdanja opravila in delal družbo. V Sloveniji se zato razvij...