Pri sanaciji prednost iglavcem
Po zadnji oceni je veter decembra lani na blejskem in kranjskem gozdnogospodarskem območju poškodoval 153 tisoč kubičnih metrov drevja. Lastniki gozdov bodo pri poseku in spravilu poškodovanega drevja dali prednost iglavcem.
Kranj, Bled – Najnovejše poročilo Zavoda za gozdove Slovenije kaže, da sta močan veter in deževje v času od 11. do 13. decembra lani poškodovala v Sloveniji nekaj manj kot 2,2 milijona kubičnih metrov drevja. Ta ocena o škodi, ki je za 856 tisoč kubičnih metrov višja od tiste iz 18. decembra, bo tudi osnova za izdelavo načrta sanacije poškodovanih gozdov, ki ga mora zavod pripraviti do 12. februarja in bo tudi glavna osnova za sanacijo in obnovo poškodovanih gozdov. Veter je najbolj poškodoval gozdove na Kočevskem, Notranjskem in na Koroškem, močno poškodovana območja gozdov so na Jezerskem, na Solčavskem in v zgornji Savinjski dolini ter v Dravski dolini. Na blejskem gozdnogospodarskem območju je po zadnji oceni poškodovanih 65 tisoč kubičnih metrov drevja, na kranjskem pa 88 tisoč.
V zavodu za gozdove pričakujejo od lastnikov gozdov, da bodo pri poseku poškodovanega drevja dali prednost poseku iglavcev in s tem preprečili ponovno razmnožitev podlubnikov, še zlasti smrekovega lubadarja. Na podlagi ocene o ogroženosti gozdov zaradi lubadarja so tudi določili roke za posek. Na območjih, kjer so že lani imeli težave z lubadarjem, je poškodovane iglavce treba posekati in spraviti iz gozda do konca marca, v ostalih iglastih gozdovih pa do sredine maja. Povsod, kjer razmere to omogočajo, priporočajo strojno sečnjo. V zavodu bodo okrepili svetovanje in izobraževanje lastnikov pa tudi aktivnosti pri povezovanju zlasti malih posestnikov za skupno izvedbo del. V vseh območnih enotah, kjer so občutili posledice vetra, bodo februarja začeli z izobraževanjem lastnikov gozdov za varno delo v poškodovanih gozdovih.