Moje dvorišče

Spomnim se še, kako so pred slabimi petimi leti nadobudni podjetniki v Mojstrani pripravili dan odprtih vrat, na katerem so domačine prepričevali, da bo proizvodnja izdelkov iz predelane plastike na zapuščeno tovarniško območje na robu vasi privabila novo življenje, ustvarila nova delovna mesta in s tem nove priložnosti za razvoj kraja. Tistim, ki so ob tem skeptično zmajevali z glavo, so zagotavljali, da predelava plastike ne predstavlja nikakršnih obremenitev za okolje.

Ko so se veliki načrti izkazali na neuresničljive, o tem niso več na široko obveščali javnosti. Delavci so odšli, hale so zaprli, na dvorišču pa so ostali kupi grde, zanemarjene, propadajoče plastične nesnage. Na dvorišču v zasebni lasti, zagrajenem z žičnato ograjo v maniri: privatno zemljišče, nepooblaščenim dostop prepovedan.

Razumem, da je, posebno po desetletjih slabih izkušenj z »našim« v nekdanji državi, zasebna lastnina nekaj svetega in nedotakljivega. Tudi jaz ne maram, da se drugi vtikajo v to, kako je urejeno moje dvorišče. Na živce mi gre, kadar opazim, kako se mimoidoči obregnejo ob mojo s plevelom zaraščeno trato pred hišo, ki ji, da pred sabo in svetom opravičim svojo lenobo in nemarnost, rečem biotska pestrost. Ampak celo ob misli na tiste uboge ničvredne rastlinice, ki jim rečemo plevel in z mojega zaraščenega silijo na sosedov skrbno urejeni vrt, mi je malo nerodno.

Zato ne razumem, kako da ni nerodno tistim, ki so odgovorni za kupe nemarne in verjetno strupene plastike, ki že leta leži raztreščena po dvorišču propadajočih industrijskih obratov v Mojstrani. Morda zato, ker imajo lastniki občutek, da je nekaj njihovo, samo takrat, ko jih kdo pri njihovem lastništvu omejuje, ne pa tudi, ko je za lastnino treba odgovorno poskrbeti? Morda zato, da nobeden od lastnikov ni v tej vlogi dovolj dolgo? Zemljišče je bilo v tem času že v lasti podjetnika iz Srbije, dovoljenje za predelavo plastike v Mojstrani pa je šlo iz rok prvotnih podjetnikov na naslov zobne ambulante s sedežem v Kranjski Gori. Razumi, kdor more.

Kdo je torej tisti, ki bi moral v primeru nesnage na pragu TNP ukrepati? Domačini, naravovarstveniki? Država? Lastniki?

Noben človek ni otok, popolnoma sam zase, je besede angleškega pesnika Johna Donna v predgovoru k romanu Komu zvoni zapisal Ernest Hemingway. Vsak človek je kos celine, del kopnega; če morje odplavi grudo zemlje, se Evropa zmanjša, kot bi se zmanjšal rtič, kot bi se posestvo tvojih prijateljev ali pa tvoje lastno ... zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat, komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 00:46

Druži jih veslaški šport

Blejska občina je konec aprila z angleškim Henleyjem podpisala pogodbo o partnerskem sodelovanju.

Objavljeno na isti dan


Komenda / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Priložnost za težje zaposljive

Z željo ustvariti delovna mesta težko zaposljivim invalidom s podeželja v lokalnem okolju so v Komendi ustanovili zavod Grunt. Njegovi zaposleni opravljajo različna dela na kmetiji Zadrgal.

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Žarek upanja za Zlatorog

Najemniki kampa Zlatorog so v sodelovanju s finančnimi partnerji na Občino Bohinj posredovali pismo o nameri za odkup kampa. Zanima jih tudi vlaganje v hotel Zlatorog.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:01

Veselih deset Pod Stražo

Cerkljanska dramska skupina Pod Stražo je praznovala deset let delovanja. Članom iz Poženika, Šmartnega in Pšate poseben izziv predstavlja uprizarjanje starih dramskih del, predelanih v cerkljansko na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:05

Pr' Šmajd pridelujejo industrijsko konopljo

Na kmetiji Pr' Šmajd v Predosljah pridelujejo industrijsko konopljo. Iz semena stiskajo konopljino olje, pripravljajo konopljine beljakovine in vlaknine ter konopljin čaj.

GG Plus / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:01

Kranjski gospodje in tovariši

Osrednji razstavni projekt Gorenjskega muzeja v letošnjem letu, razstava Gospodje in tovariši s podnaslovom Kapitalistični in socialistični razcvet Kranja 1920–1980, je od maja do februarja prihodnje...