Skrinjici znova zazidali
Z vrnitvijo stare bakrene šatulje s pomembnimi dokumenti izpred sto dvajset let zidovju Gimnazije Kranj, ki so ji dodali še novo z dokumenti, ki pričajo o sedanjem času, so minuli četrtek sklenili praznovanje ob stodvajsetletnici gimnazijske stavbe v Kranju.
Kranj – Ob delih v Gimnaziji Kranj so konec februarja lani po naključju odkrili staro bakreno skrinjico, v katero so po odprtju nove gimnazijske stavbe v Kranju vložili več kot štirideset dokumentov, pričevalcev tistega časa. Po pregledu vsebine so se odločili, da jo shranijo nazaj v šatuljo in jo vrnejo zidovju gimnazije. V spomin na praznovanje 120. obletnice izgradnje novega poslopja, v katerem so prve dijake sprejeli 18. septembra 1897, so dodali še novo skrinjico s pomembnimi dokumenti sedanjega časa. Po priporočilu strokovnjakov so se za vzidavo šatulj odločili v zimskem času, ker je tako najmanj možnosti za nastanek kondenza, ki lahko poškoduje dokumentacijo.
Vsebino nove šatulje so sestavili ravnatelj Franci Rozman ter profesorice Nataša Kne, Anita Omejec in Mojca Zelič. Vanjo so shranili Jubilejni zbornik Gimnazije Kranj 1975, Zbornik Gimnazije Kranj 1995, Zbornik Gimnazije Kranj 1897–1997, brošuro ob razstavi 200 let Gimnazije Kranj in ob 200-letnici Gimnazije Kranj, publikacijo Na Gimnaziji svet stoji, vpis 2016/17, šolsko kroniko za šolsko leto 2016/17 ter časopise Dnevnik, Gorenjski glas in Slovenske novice, ki so poročali o najdbi šatulje. Dodali so brošuro ob razstavi 120 let gimnazijske stavbe v Kranju, Numizmatične novice 108, prispevek dijakinje na odprtju razstave Drobiž Numizmatičnega društva v Kranju lani, časopis Delo z dne 25. januarja 2018, USB ključek s posnetkom Velikega božičnega koncerta 2017, posnetek gorenjske televizije GTV o najdbi časovne kapsule, kovance za dva evra ter deset, pet in dva centa. V novo šatuljo so shranili še seznama zaposlenih in dijakov, predsednikov razredov v šolskem letu 2017/18, košček krede in prispevek dijakov – mobilni telefon, na katerega so posneli svojo najljubšo glasbo, slike in še marsikaj. Ob tej priložnosti pa so 25. januarja posneli še zgodovinsko fotografijo profesorjev in dijakov, ki so jo prav tako spravili v novo bakreno šatuljo, ki je delo kranjskega pasarja Toneta Marolta.