Na opozorilnem shodu v Ljubljani se je po oceni organizatorjev zbralo med štiri in pet tisoč javnih uslužbencev. / Foto: Gorazd Kavčič

Čas za enako obravnavo

Sindikati javnega sektorja stopnjujejo pritisk na vlado: v sredo je na delovnih mestih stavkalo trideset tisoč javnih uslužbencev, nekaj tisoč pa jih je bilo tudi na protestnem shodu pred vlado.

Ljubljana – »Danes smo tukaj zato, da vladi jasno in odločno sporočimo, da je čas neenake obravnave javnih uslužbencev minil. Da vlada javnim uslužbencem vrne tisto, kar jim je bilo odvzeto, čemur so se odrekli v času krize. Da pošljemo v javnost jasno sporočilo, da je čas gospodarske rasti tudi čas za višje plače v zasebnem sektorju, kjer so delavci v času krize v velikem številu izgubljali zaposlitve,« je v sredo na enournem opozorilnem shodu pred vlado poudaril predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam in vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.

Po oceni sindikatov se je opozorilnega shoda udeležilo med štiri in pet tisoč javnih uslužbencev, medtem ko je na delovnih mestih v opozorilni stavki, ki jo je organiziralo 16 sindikatov, sodelovalo okoli trideset tisoč zaposlenih v javnem sektorju.

Počivavšek je opozoril, da teče že deveto leto varčevalnih ukrepov, in čeprav v Sloveniji že peto leto zaporedoma beležimo gospodarsko rast, lani celo drugo najvišjo v Evropski uniji, osem ukrepov, vključno z osemodstotnim znižanjem plač v letu 2012, še vedno velja. »Za več kot 2,5 milijarde evrov je bila znižana javna poraba zaradi teh ukrepov, ki so bili uveljavljeni in so posegli v prejemke javnih uslužbencev. S stisnjenimi zobmi smo bili takrat pripravljeni sprejeti te ukrepe v dobri veri, da se pravice ob koncu krize povrnejo na prejšnjo raven,« je poudaril. In če je vlada zdravnikom zvišala plače od tri do sedem plačnih razredov ter direktorjem in ravnateljem do pet plačnih razredov, je zdaj čas, da sedaj enako obravnava tudi druge javne uslužbence, je bil odločen. »Zato so besede vlade, da si prizadeva za ohranjanje enotnega plačnega razreda, samo prazne besede. Najmanj 15 milijonov za plače šest tisoč zdravnikov, devet milijonov za 2500 direktorjev in ravnateljev, na drugi strani pa vlada ponuja 16 milijonov evrov za vse ostale javne uslužbence in odpravo anomalij.« Počivavšek je še poudaril, da je bila sredina stavka le opozorilo vladi, da mora stavkovne zahteve javnih uslužbencev jemati resno, če si ne želi zaostrovanja. »Naj vlada sliši, da bomo v primeru nadaljnje ignorance prišli ponovno v večjem številu, da bomo ob bok zahtevam javnih uslužbencev postavili tudi zahteve zaposlenih v zasebnem sektorju in da bomo takrat vztrajali dlje,« je napovedal.

Včeraj prosili, danes zahtevajo

»Včeraj smo prosili, danes zahtevamo, jutri bomo vzeli!« pa se je od glasnih udeležencev protestnega shoda poslovila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič, ki je pred tem dejala, da so se pred vlado zbrali tisti, ki jim vlada pošilja sporočilo, da za bogate ima, za druge nikoli. »Vaše zahteve so upravičene, vrniti je treba, kar se je vzelo, in izpolniti je treba že sklenjene dogovore in upravičeno to pričakujejo tudi v zasebnem sektorju. Današnja stavka ni boj elit za boljši položaj, je boj dela nas za boljši položaj vseh nas.«

Namestnica vodje pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja Ana Jakopič je spomnila, da so javni uslužbenci z znižanjem plač v letu 2012 izgubili eno mesečno plačo na letni ravni. »Sporočamo vladi: tukaj smo, ne boste nas preslišali in našega denarja ne boste dajali elitam, medtem ko tisti pod minimalno plačo in tisti nekaj nad njo pošteno delate, zato da bi imeli tudi pošteno življenje.«

Zbrane je pozdravil tudi Josef Krejbych, sekretar evropske federacije sindikatov javnega sektorja za centralno Evropo in zahodni Balkan, ki združuje osem milijonov članov po vsej Evropi. »Evropska federacija se strinja z vami, da je minil čas krize, ko je bilo treba varčevati in je vlada znižala plače v javnem sektorju. Kriza je odšla, zdaj je čas, da se plače zvišajo, saj je javni sektor zelo pomemben za razvoj ekonomije in družbe,« je povedal in razkril, da je tudi vlada na Češkem, od koder prihaja, pred meseci po dolgotrajnih pogajanjih s sindikati privolila v 10- do 15-odstotno zvišanje plač v javnem sektorju. »Čas je, da je tudi slovenska vlada pametna in pozitivno reagira na vaše zahteve,« je zato dejal.

Vlada po drugi strani vztraja, da sredina stavka, kakor tudi vse druge napovedane stavke sindikatov javnega sektorja, niso upravičene. »Masa za plače v javnem sektorju se je v zadnjih dveh letih povečala za več kot deset odstotkov (več kot tristo milijonov), povprečna plača pa se je dvignila za sedem odstotkov. Ob tem pa je dejstvo tudi to, da plače v javnem sektorju že četrto leto zapored rastejo hitreje kot v zasebnem sektorju. Kot izhaja iz navedenega, so javni uslužbenci deležni gospodarske rasti,« je zapisala v sporočilu za javnost. Ob tem v vladi opozarjajo, da uresničitev vseh stavkovnih zahtev sindikatov, ki so finančno ovrednotene na 990 milijonov evrov, absolutno presega javno-finančne zmožnosti države. »O realnih možnostih in možnih rešitvah se vlada že ves čas odgovorno in premišljeno, predvsem pa z vsebinskimi predlogi in z mislijo na prihodnost države in državljank in državljanov, pogovarja s sindikati za pogajalsko mizo in takšnemu dialogu ostaja zavezana tudi v prihodnje,« je še sporočila vlada, ki še vedno vztraja pri stališču, da ni podlage za plačilo stavke. Tudi v tem se sindikati z njo ne strinjajo.

Stavka tudi v vrtcih

Stavkovni val je zajel tudi 17 slovenskih vrtcev, otroci in njihovi starši pa so stavko občutili različno. Vrtec Mehurčki v Komendi je bil v sredo zaprt, a so po zagotovilih ravnatelja Blaža Kölnerja poskrbeli za vse, ki so potrebovali varstvo. »S stavko smo seznanili starše, v sredo pa organizirali dežurno varstvo, ki ga je potrebovalo približno deset odstotkov, oz. kakšnih trideset otrok, sprejeli pa bi vse, ki bi si to želeli, oz. bi varstvo potrebovali in jim zagotovili nemoteno varstvo,« je povedal ravnatelj komendskega vrtca.

Stavkali so tudi v Vrtcu Antona Medveda v Kamniku, a po zagotovilih ravnateljice mag. Liane Cerar je delo v vseh enotah vrtca potekalo nemoteno. Stavke se je udeležilo 22 zaposlenih v vrtcu, a so kljub temu zadostili normativom, tako da otroci in starši niso občutili nikakršnih sprememb.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 27. januar 2009 / 07:00

V Sloveniji več vinjenih voznikov, kot je evropsko povprečje

Kranj - Pred božičnimi prazniki je pod vplivom alkohola vozil skoraj poldrug odstotek voznikov, je pokazalo usklajeno preverjanje psihofizičnega stanja voznikov po vsej Evropi, t...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:19

Vroče dopoldneve krajšali z ustvarjanjem

Visoko - Kulturno društvo Valentin Kokalj Visoko je s pomočjo Občine Šenčur že peto leto zapored pripravilo enotedenske poletne delavnice. Otroškega živ-žava, kot so jih poimenovali, se je...

Razvedrilo / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:18

Pastirska veselica

Na Veliki planini so prejšnjo soboto pripravili prvo srečanje narodnozabavnih ansamblov, ki se je razvilo v pravo pastirsko veselico. Slovesnost so imeli te dni v Radovljici, Gorenjce pa smo srečali t...

Humor / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:16

Od cegla do bukve

Nekdanji prvi mož ajdovskega gradbenega podjetja Primorje se je odlično znašel na novem delovnem mestu. Kaj najraje berejo zaporniki? Ekskluzivno za Malega brata.

Razvedrilo / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:16

Živi za glasbo

Glasbeni oboževalci, navdušenci oziroma fani večino prostega časa namenijo svojim najljubšim glasbenikom ter z njimi dihajo na vsakem koraku. Mednje sodi tudi mladi Julij Koporec iz Predoselj, čigar ž...

GG Plus / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:13

Brvarjev Material

»Kot je v vaških gostiščih navadno, je bila točilnica polna obrazov, podobnih grudam zemlje, tisti za šankom pa je bil neolupljena čebula. Mimo zbirke lovskih trofej z zaprašenim medvedom,...