Upokojitvena starost spet višja
Starost, pri kateri se bo letos mogoče upokojiti, je v primerjavi z lani višja za štiri mesece. Za izračun pokojninske osnove najugodnejših štiriindvajset let delovne dobe.
Kranj – V letu 2018 se podaljšuje obdobje, ki se upošteva za izračun pokojninske osnove. V preteklem letu so se upoštevale osnove iz katerih koli najugodnejših zaporednih 23 let zavarovanja od leta 1970 dalje, v letu 2018 pa se bo upoštevalo 24 let. Ženske bodo morale v letu 2018 za upokojitev izpolniti starostni pogoj 59 let in 8 mesecev ter 40 let delovne dobe, moški pa 60 let starosti in 40 let delovne dobe, v obeh primerih brez dokupa. Starostni pogoj se za oba spola v primerjavi z lanskimi pogoji za upokojitev podaljša za štiri mesece. V te m letu se bodo lahko upokojevale tudi ženske, stare 64 let, ki so dopolnile vsaj 20 let delovne dobe, in ženske, stare 65 let, z najmanj 15 leti delovne dobe. Za moške pa velja, da morajo izpolniti 65 let starosti ob delovni dobi najmanj 15 let.
Otroci, vojaški rok, zgodnja zaposlitev
Pravico do upokojitve pa je mogoče v nekaterih primerih pridobiti tudi pri nižji starosti, in sicer zaradi skrbi za otroke, zaradi služenja vojaškega roka in zaradi vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti. Starost se torej zniža v primeru rojenega ali posvojenega otroka, za katerega je zavarovanec skrbel v prvem letu njegove starosti, in sicer se starostna meja zniža za šest mesecev za enega otroka, za 16 mesecev za dva otroka, za 26 mesecev za tri otroke, za 36 mesecev za štiri otroke in za 48 mesecev za pet ali več otrok. Do znižanja starosti je upravičena ženska, moški pa le, če je užival pravico do nadomestila iz naslova starševstva. Pri služenju obveznega vojaškega roka gre za dve tretjini njegovega dejanskega trajanja. Pri tistih, ki so se zaposlili pred 18. letom starosti, pa velja za ves čas trajanja do dopolnjenega 18. leta. Zaradi otrok se ženski oziroma moškemu, če je dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, lahko zniža starostna meja 65 let, največ do dopolnjenega 61. leta starosti. Zaradi služenja obveznega vojaškega roka se moškemu, ki je dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, lahko zniža starostna meja 65 let največ do dopolnjenega 63. leta starosti. Pravico do starostne pokojnine je možno pridobiti pri nižji starosti tudi zaradi dela na delovnih mestih, kjer se je zavarovalna doba štela v povečanem trajanju (beneficirana delovna doba) ali osebnih okoliščin, ki so pogojene z zdravstvenim stanjem, zaradi katerih so bile osebe do 31. decembra 2000 upravičene do štetja zavarovalne dobe s povečanjem, nato pa do prištete dobe.
Predčasna pokojnina
Določeni so tudi pogoji za pridobitev pravice do predčasne pokojnine, in sicer morata biti za izpolnitev pogojev za pridobitev pravice predčasne pokojnine izpolnjena pogoja starosti in pokojninske dobe: ženska izpolni pogoje, če je dopolnila starost 59 let in 8 mesecev ter 40 let pokojninske dobe, moški pa, če je dopolnil starost 60 let ter 40 let pokojninske dobe. Predčasna pokojnina se odmeri od pokojninske osnove, izračunane na enak način, kot je določen za odmero starostne pokojnine, in v enakem odstotku kot bi se, glede na dopolnjeno pokojninsko dobo, odmerila starostna pokojnina. Tako odmerjena pokojnina se nato zmanjša za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnitve starosti, in sicer 64 let (ženska) oziroma 65 let (moški) za 0,3 odstotka, vendar največ za 18 odstotkov. Zmanjšanje pokojnine je trajno.
Vdova oziroma vdovec pa v letu 2018 praviloma pridobi pravico do vdovske pokojnine, če je dopolnil/-a 56 let starosti, lani je bila ta starost 55 let in 6 mesecev.
»Regres« za upokojence
Zakon o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019 določa izvedbo redne in izredne uskladitve pokojnin drugih prejemkov v letu 2018. Redna uskladitev pokojnin bo februarja, zakon pa določa tudi višino izredne uskladitve v višini 1,1 odstotka, ki jo bodo izvedli aprila letos. Omenjeni zakon pa predvideva tudi nove višine letnega dodatka, ki ga bodo izplačali ob julijski pokojnini. Najvišji pripada prejemnikom najnižjih pokojnin (do 450 evrov) in znaša 410 evrov, najnižji 100 evrov pa tistim, ki prejemajo pokojnine, višje od 780 evrov. Zneski so sicer določeni v osmih »razredih«.
V letu 2018 se ne spreminja meja, pri kateri nastopi davčni odtegljaj pri pokojnini ali invalidskem nadomestilu, če je zavod glavni izplačevalec. Akontacija dohodnine bo odtegnjena od pokojnin, višjih od 1095 evrov z upoštevanjem splošne in pokojninske olajšave. Splošna olajšava znaša od 1. januarja 2018 na letni ravni 3302 evrov (mesečno 275 evrov). Zavod za pokojninsko zavarovanje sporoča, da tudi v letu 2018 večina uživalcev pokojnin ne bo plačevala akontacije dohodnine od mesečnih pokojnin.