Pred znamenitim Hangarjem 7 v jutranjih urah, ko je še snežilo; kasneje pa nam je vreme prizaneslo.

Mozartovo mesto

Izlet z Gorenjskim glasom: zimski Salzburg in Hangar 7 (2)

V Salzburg smo se tokrat odpravili v družbi Janeza Pretnarja, Radovljičana, in mesto spoznali »po dolgem in počez«. Že na poti do Hangarja 7 smo izvedeli kar nekaj o mestu, ki je četrto po velikosti v Avstriji in prestolnica avstrijske zvezne dežele Salzburg. Turistični vodnik Janez Pretnar ga je tudi primerjal z Ljubljano, sem pa pred časom iz ust Avstrijke, ki je tu živela in se kasneje omožila v Slovenijo, izvedela kar nekaj zanimivosti o njem, tako da bi lahko rekla, da so si meščani obeh mest res malce podobni, Salzburg pa naj bi bil mesto, kjer ni ravno veliko sončnih dni.

Red Bullov Hangar 7 je nekaj posebnega. Stoji blizu salzburškega letališča in ni podoben običajnemu hangarju, o čemer priča že njegova arhitekturna zasnova, kjer prevladujeta steklo in jeklo. Za javnost so ga odprli avgusta 2003, do danes pa se je v njem nabralo že toliko eksponatov, da razstavo menjajo včasih tudi štirikrat dnevno. Vidimo pa vse od zgodovinskih letal, helikopterjev, formul, drugih dirkalnih avtomobilov in celo posebnih eksponatov, ki so očem še zlasti zanimivi. Hangar 7 je znan tudi po prestižni restavraciji Ikarus in simpatičnem Carpe Diem Lounge-Cafeju.

Mesto Salzburg nas je tokrat pričakalo ovito v meglo, z bolj kislim vremenom, a sta adventni čas in množica turistov poskrbela, da nas to ni motilo. Čez most zaljubljencev Makartsteg smo se sprehodili v stari del mesta, videli Mozartovo hišo, njegov spomenik, si ogledali samostansko cerkev sv. Petra, znamenito pokopališče, samostanske katakombe in se pogovarjali tudi o znamenitem muzikalu Moje pesmi, moje sanje, družini von Trapp in nastajanju filma.

Ker smo imeli med ogledi tudi nekaj prostega časa, smo hitro ugotovili, da Avstrijci znamenite Mozartove kroglice delijo na originalne in neoriginalne. Druge naj bi bile rdeče, ki jih večinoma poznamo, originalne pa Fürstove, zavite v svetleč papir modre in srebrne barve. Recept naj bi datiral v leto 1890, bil prav poseben, dejstvo pa je, da ljudje ocenjujejo največ po okusu, tako da tudi tokrat ni bilo nič drugače: našim potnikom so bile všeč oboje, cenovno pa odločitev ni bila težka, saj so bile »neoriginalne« cenejše. (Konec)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / četrtek, 7. januar 2010 / 07:00

Koncesija Komunalnemu podjetju Kamnik

Kamnik - Občina Kamnik je na razpisu izbrala najugodnejšega ponudnika za opravljanje koncesijske dejavnosti urejanja in vzdrževanja občinskih cest na območju občine Kamnik. Konce...

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 17. december 2014 / 14:27

Vsi smo George Kaplan

V soboto smo si v Prešernovem gledališču ogledali že četrto premiero letošnje sezone, dramo George Kaplan sodobnega francoskega avtorja Frederica Sonntaga v režiji Jake Andreja Vojevca.

Kronika / sreda, 17. december 2014 / 13:59

Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo Kordežu

Ljubljana – Vrhovno sodišče je deloma ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža in razveljavilo sodbo, s katero je bil zaradi zlorabe pol...

Šport / sreda, 17. december 2014 / 13:52

Nov izjemen uspeh Domna Škofica

Radovljica – Športni plezalec Domen Škofic, za katerim je odlična sezona, tudi na počitnicah ne počiva. Po končanih tekmah se je nekaj najboljših športnih plezalcev tega sveta, med njimi tudi Domen...

Škofja Loka / sreda, 17. december 2014 / 13:50

Oživeli so pravljični junaki

V petek so pravljična bitja skupaj z dedkom Mrazom pospremila v življenje Pravljično deželo Gorajte, ki bo otrokom v veselje vse do 28. decembra.

Šenčur / sreda, 17. december 2014 / 13:39

Godle niti za žlico niso pustili

Turistično društvo Šenčur tudi letos nadaljuje tradicijo kuhanja šenčurske specialitete – godle. V soboto so jo skuhali in razdelili skoraj sto litrov.